←  Mechanika, Technika, Elektryka, Serwis i Diagnostyka...

Forum Mercedes 201-124 (w201, w124, c124, s124, a124)

»

[w124] Sonda lambda - lokalizacja?

- zdjęcie michal1101 11 lis 2007 - 17:55

Witam :ok:
Powiedzcie, czy silnik m102 2,3 posiada sonde lambda?? Jesli tak to gdzie ona sie znajduje. Z góry dzieki :)

MOD: Zmieniono tytul na ZGODNY z regulaminem.
Odpowiedz

- zdjęcie pawel63 11 lis 2007 - 18:02

Jeśli jest to znajduje się na kolektorze wydechowym, przed katalizatorem. Otwórz maskę i leć od początku wylotu spalin ;-) .
Odpowiedz

- zdjęcie przemek 11 lis 2007 - 20:18

hmmm a nie jest tak ze katalizator jest daaaleko od kolektora i zaraz przed nim jest sonda czyli dostep tylko z kanału ? cos mi sie tak zdaje :roll:
Odpowiedz

- zdjęcie Borat 11 lis 2007 - 20:23

Nie, w M102 jest albo na kolektorze albo nie ma wcale...
Odpowiedz

- zdjęcie michal1101 11 lis 2007 - 20:38

Borat, czyli jak w kolektorze wydechowym na wierzchu nie ma sondy lambda, to jej wogóle nie ma???
Odpowiedz

- zdjęcie Wojtas.bb 11 lis 2007 - 20:45

michal1101, zgadza się
Odpowiedz

- zdjęcie barryzlasu 13 lut 2009 - 09:04

Witajcie.
Krótkie pytanie:
Czy dam radę wymienić sondę lambda u siebie na podworku?
Dodam, że nie mam pojęcia jak to zrobić.:star: i nie mam kanału.
Moja nie działa a nowa (używka sprawna) wygląda na łatwą do montażu (jeden gwint).
Jakieś wskazówki? Czy może się w ogóle za to nie zabierać i pojechać do mechanika?
Dzięki pozdro.

P.S. mam sondę - wersja z katalizatorem
Odpowiedz

- zdjęcie przemek 13 lut 2009 - 19:08

lepiej jedz do mechanika ;]

masz sonde na kolektorze czy przed katalizatorem, czyli nie widac jej po otwarciu maski ???
Odpowiedz

Gość__ 13 lut 2009 - 19:23

Montaż jest banalny.Ogólnie zaleca się zachować zbliżoną długość kabla(kabli) ,nie lutować(że niby na poziomie mikro coś tam....jak kto lubi ;-) .Dwa ,że przewody stalowe jak pamiętam więc nieco trudniej...).Kable zaciska się na łączniki dodawane do sondy często.I znów zaleca się hermetyczne połączenie ,a więc można zastosować koszulki termokurczliwe na miejsca połączeń.Wtyka sondy oryginalna jest szczelna...Jak mamy oryginalne wtyczki z sondą -dostosowane do naszego MB to "wykręcić starą i wkręcić nową dbając ,by kable miały luz ,żeby ich szarpanie silnika nie urwało no i żeby nie były poskręcane" :ok: .Kolorów kabli nie wolno mieszać -montujemy kolor do koloru.Jak są dwa białe to są "dowolne" -są to kable od grzałki na 12v w sondzie.Czyli biały z innym białym będzie ok.
Odpowiedz

- zdjęcie Charlie9 13 lut 2009 - 19:29

kloss72 napisał:

wykręcić starą i wkręcić nową
i tutaj trzeba uwazac, bo jak jest zapieczona to... lepiej dac mechanikowi :ok:
Odpowiedz