←  Mechanika, Technika, Elektryka, Serwis i Diagnostyka...

Forum Mercedes 201-124 (w201, w124, c124, s124, a124)

»

[W201] Przycisk podnoszenia anteny. Czy po...

Zablokowany

- zdjęcie SQ5NAZ 09 lip 2019 - 20:21

Zapoznawania się z nim w201 ciąg dalszy.
Zgodnie z VINem mam elektrycznie podnoszoną antenę do radia. Jak kupiłem, miała uszkodzony promiennik, więc wymieniłem. Silniczek działa. Pozostali mi zamontować antenę na swoje miejsce.

W niektórych W201 widuję przycisk do podnoszenia anteny na prawo od zegarów. U mnie go nie ma!
Czy powinien być? Jeżeli nie, to jak sterowana jest antena? Z radia?
U mnie jest Becker Europa 2000. Nie mam pojęcia, czy oryginalnie.
Chętnie dowiem się czegoś o tym. Jeżeli podobny temat już był, chętnie się zapoznam.

Pozdrawiam!
Odpowiedz

- zdjęcie VALENTINE 09 lip 2019 - 21:50

Ten przycisk do podnoszenia anteny jest tylko dla aut w wersji amerykańskiej, w europejskiej nie ma ich.Jeżeli masz wersję europejską to sterowanie anteną jest z radia.Jest tam z tyłu pin poniżej gniazda zasilania który steruje anteną.Jak się radio włączy pojawia się tam 12V i antena się wysuwa ,a jak wyłączy to nie ma napięcia i antena się chowa.
Odpowiedz

- zdjęcie SQ5NAZ 09 lip 2019 - 23:23

Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź!
Wszystko jasne.
Odpowiedz

- zdjęcie Ukaniu 10 lip 2019 - 06:41

W wersji USA też jest z radia. Przełącznik ma 3 położenia, antena schowana zawsze, antena wyjeżdża po włączeniu radia do połowy i wyjeżdża całkowicie.
Odpowiedz

- zdjęcie msmarcin 14 lip 2019 - 10:39

Swoją drogą możliwość wysunięcia anteny do połowy to fajna opcja.
Odpowiedz

- zdjęcie MarcinRed 03 paź 2020 - 08:25

Witam.
U mnie w wersji japońskiej antena po załączeniu radia wysuwa się do połowy.
W radiu jest przycisk góra-dół i można antenę ustawić na dowolnej wysokości.
Po wyłączeniu radia lub zatrzymaniu samochodu antena chowa się samoczynnie.

Chcę wymienić radio na inne, które nie ma przycisku do sterowania anteny i tu jest problem. Przy kablu antenowym zakończonym wtyczką antenową jest kabelek do sterowania anteny.
Antena działa tak: "+" na kabelek sterowania - antena idzie do góry. Jak długo jest "+" tak długo się wysuwa, aż ko końca i się wyłączy. Pozostaje wysunięta po odłączeniu "+"
By antenę schować trzeba ten kabelek zewrzeć do masy. Odłączając masę można chowanie anteny przerwać.

Nowe radio wysuwa antenę ale po wyłączeniu stacyjki antena zostaje u góry.
Mam oryginalny przełącznik anteny i mogę nim sterować anteną góra-dół ale po wyłączeniu stacyjki muszę ręcznie ją chować - nie dzieje się to automatycznie jak przy poprzednim radiu.

Czy ktoś wie jak mogę to zrobić by antena chowała się automatycznie po wyłączeniu stacyjki?
Mam pomysł z przekaźnikiem ale czy dobry?

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie rady.
Użytkownik MarcinRed edytował ten post 03 października 2020 - 08:27
Odpowiedz

- zdjęcie Gerri 03 paź 2020 - 14:54

Pomysł z przekaźnikiem też jako pierwszy przyszedł mi do głowy. Pytanie - czy po dojściu anteny do krańcowego położenia (obojętnie: górne czy dolne) antena się wyłącza i przestaje pobierać prąd, czy jakiś układ czasowy musi być poza anteną. Proponuję tak: antenę podłaczamy na stole przez amperomierz i podłączamy kablek sterujący do plusa. Antena wyjeżdża, dochodzi do końca i w tym momencie obserwujemy amperomierz. Wyłączy się silniczek, czy nie. To samo po podaniu minusa na sterujący: antena się chowa, i obserwujemy amperomierz czy prąd spadnie do zera po schowaniu, czy nie. Jak spada w obu przypadkach - to można kombinować z przekaźnikiem. Jak prąd się utrzymuje (a nawet rośnie - bo wtedy silniczek pracuje na zwarciu) to niestety będą kłopoty z podłączeniem.
Odpowiedz

- zdjęcie MarcinRed 03 paź 2020 - 17:51

W krańcowych położeniach antena nie pobiera prądu - słychać, ze silnik anteny ciężej pracuje po czym wyłącza się.
Wymyśliłem takie połączenie anteny.
Dołączona grafika
Po załączeniu stacyjki przekaźnik załącza się - styk wisi w "powietrzu". Można ręcznie sterować anteną, czyli wysuwać i chować ją na dowolną wysokość.
Łącznik anteny ma takie samo działanie jak łącznik elektrycznych szyb.
Po wyłączeniu stacyjki przekaźnik odpada i zwiera styk do minusa. Antena się chowa :))
W poniedziałek to połączę i sprawdzę czy działa.

Dziękuję GERRI za zainteresowanie i zwrócenie uwagi na krańcowe położenia anteny. Przyjąłem to jako pewnik ale po Twojej sugestii sprawdziłem i jest ok.
Odpowiedz

- zdjęcie Gerri 04 paź 2020 - 13:42

Masz jeszcze takie coś - eliminujesz przełacznik i ręczną obsługę:
Dołączona grafika
Odpowiedz

- zdjęcie MarcinRed 04 paź 2020 - 17:53

O takim rozwiązaniu nie pomyślałem. Proste jak "myśl Stalina" :)
Przy Twoim rozwiązaniu przekaźnik można umieścić przy antenie w bagażniku - zajęło by to pól godziny.
Ja musiałem wymontować schowek by przełożyć kabelki od wyłącznika do radia :(

Już mam zamontowany przełącznik do ręcznego sterowania i chyba przy nim zostanę bo mogę sobie ustawiać wysokość wysuwania anteny.
Gerri, serdeczne dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.
Użytkownik MarcinRed edytował ten post 04 października 2020 - 17:54
Odpowiedz
Zablokowany