←  Mechanika, Technika, Elektryka, Serwis i Diagnostyka...

Forum Mercedes 201-124 (w201, w124, c124, s124, a124)

»

[W124] zapalniczka 12v szaleje

Zablokowany

- zdj臋cie MariuszMercFan 18 sie 2019 - 20:37

*napisa艂em te偶 tutaj bo niewiem kt贸ra kategoria jest dobra do tego*

Witam i o zdrowie w124 pytam馃ぃ
To jest m贸j pierwszy post

Wi臋c mam w124 250d i jestem na wakacjach.
Ze sob膮 zabra艂em przetwornic臋 500w.
Wi臋c kilka dni temu gdy chcia艂em j膮 pod艂膮czy膰 to zacze艂a piszcze膰 i za艣wieci艂a si臋 czerwona lampka (fault). Radio ucich艂o i zacz臋艂o mruga膰 przez kilka sekund.聽
Spr贸bowa艂em jeszcze raz a wtedy by艂 ju偶 ob艂臋d radio becker europa 2000 si臋 wy艂o膮czy艂o, obrotomie偶 zacz膮艂 skaka膰. Po ok 20min radio si臋 w艂膮czy艂o (my艣la艂em 偶e sie spali艂o) jak co obrotomie偶 ju偶 ok.

Prosz臋 pom贸偶cie聽
Z g贸ry dzi臋ki聽
Odpowiedz

- zdj臋cie Gerri 19 sie 2019 - 08:40

cze
Odpowiedz

- zdj臋cie Gerri 19 sie 2019 - 08:54

Wy艣wietl postU偶ytkownik MariuszMercFan dnia 18 sierpnia 2019 - 20:37 napisa艂

Ze sob膮 zabra艂em przetwornic臋 500w.
Wi臋c kilka dni temu gdy chcia艂em j膮 pod艂膮czy膰 to zacze艂a piszcze膰
Nie piszesz, gdzie j膮 pod艂膮czy艂e艣. Napisa艂e艣, 偶e "zapalniczka szaleje" czyli gniazdko by艂o zaj臋te przez zapalniczk臋. To gdzie w ko艅cu t膮 przetwornic臋 podpi膮艂e艣?
Musz臋 przyj膮膰, 偶e jednak do gniazda zapalniczki.

Wy艣wietl postU偶ytkownik MariuszMercFan dnia 18 sierpnia 2019 - 20:37 napisa艂

Prosz臋 pom贸偶cie
Nie bardzo jest co tu pom贸c - czasem trzeba po prostu w takich przypadkach pomy艣le膰 zanim spalisz instalacj臋.
Przetwornica 500W to pob贸r oko艂o 40 Amper przy 12 woltach (CZTERDZIE艢CI AMPER!) Gniazdo zapalniczki jest przystosowane na pob贸r oko艂o 10 amper贸w (i to na pob贸r impulsowy - a nie ci膮g艂y) R贸偶nica jest taka, 偶e zapalniczka bierze pr膮d przez chwil臋, i pomimo 偶e dzia艂a na granicy spalenia bezpiecznika, to chwilowy pob贸r pr膮du nie rozgrzeje zbytnio przewodu. Je偶eli jednak taki pr膮d b臋dziesz ci膮gn膮艂 przez d艂u偶szy czas, to przew贸d si臋 zagrzeje, jego izolacja sie stopi i nieszcz臋艣cie gotowe. Tym bardziej 偶e nie wiem, jaki tam masz wsadzony bezpiecznik. Z twojego opisu wynika, 偶e po pod艂aczeniu przetwornicy napi臋cie maksymalnie "siad艂o" wskutek przeci膮偶enia obwodu. Mo偶na jeszcze sprawdzi膰 bezpiecznik - je偶eli jest za艣niedzia艂y, to niewielkie przeci膮偶enie doprowadzi do spadku przep艂ywu pr膮du i mocne wydzielenie ciep艂a w miejscu styku bezpiecznika. Na przysz艂y raz, to takie energo偶erne smoki podpina si臋 bezpo艣rednio pod akumulator - najwy偶ej go roz艂adujesz, ale nie spalisz instalacji.
U偶ytkownik Gerri edytowa艂 ten post 19 sierpnia 2019 - 08:55
Odpowiedz

- zdj臋cie Fah 19 sie 2019 - 10:39

W艂贸偶 do gniazda zapalniczki cokolwiek - 艂adwowark臋 telefonu, transmiter FM, czy po prostu zagrzej zapalniczk臋. Je艣li zadzia艂a - zagraj w totka, bo poszed艂 spadek napi臋cia, zamiast popalonych kabli. I tak jak pisa艂 Gerri - do przetwornicy dor贸b dodatkowe gniazdo prosto z akumulatora. I daj tam nieco grubsze kable. Nie zapomnij o bezpieczniku po drodze.
Odpowiedz

- zdj臋cie MariuszMercFan 19 sie 2019 - 16:32

Mam org. Zapalniczk臋 ale narazie nie pr贸buje bo jestem daleko od domu
Odpowiedz

- zdj臋cie Fah 19 sie 2019 - 18:45

O losie... Tym bardziej sprawd藕, czy instalacja ci si臋 nie popali艂a.
Odpowiedz

- zdj臋cie MariuszMercFan 23 sie 2019 - 11:42

Wy艣wietl postU偶ytkownik Fah dnia 19 sierpnia 2019 - 18:45 napisa艂

O losie... Tym bardziej sprawd藕, czy instalacja ci si臋 nie popali艂a.

Ju偶 wszystko dobrze okaza艂o si臋 偶e przetwornica pad艂a
Odpowiedz
Zablokowany