←  Mechanika, Technika, Elektryka, Serwis i Diagnostyka...

Forum Mercedes 201-124 (w201, w124, c124, s124, a124)

»

[w124] el. szyby działają przy otwartych d...

- zdjęcie Irek 22 sie 2008 - 22:54

tak jak w temacie.. stalo sie to nagle, kiedys juz tak mialem ale samo sie naprawilo i teraz znow.. gdy mam zamkniete drzwi i gdy jade el. szyby nie dzialaja... uchyle drzwi i jest ok.. mial ktos cos takiego? :smile:
Odpowiedz

- zdjęcie BOX47 23 sie 2008 - 00:25

no to musisz zwalniać żeby opór powietrza pozwolił ci otworzyć drzwi i opuścić szyby
:smile:
na poważne to nie wiem
nie pomogę
Odpowiedz

- zdjęcie Bob 23 sie 2008 - 10:17

U mnie szyby działają normalnie, ale zauwarzyłem, że przy wyłączonym silniku i wyjętym kluczyku ze stacyjki mozna sterować szybami jak i szyberdachem po otwarciu drzwi przednich. Wychodzi więc na to, że zarówno u mnie jak i u Ciebie obwód odpowiedzialny za to jest też podpięty pod krańcówki w słupkach. Pewnie masz gdzieś przerwę na obwodzie ( przetarty kabel lub zaśniedziałe styki ) który odpowiada za sterowanie szyb przy zamkniętych drzwiach. Możesz zdjąć boczki i sprawdzic kostki przymocowane do drzwi, czy tam jest wszystko ok.
Odpowiedz

Gość__ 23 sie 2008 - 10:53

Bob napisał:

zauwarzyłem, że przy wyłączonym silniku i wyjętym kluczyku ze stacyjki mozna sterować szybami jak i szyberdachem po otwarciu drzwi przednich

I tak powinno być.
Odpowiedzialny jest za to m.in. moduł komfortu, który nawiasem lubi się zepsuć i często jest odłączany bo żre prąd.
Odpowiedz

- zdjęcie wyvern 23 sie 2008 - 16:14

u mnie w w201 jest tak, ze jak zapomne zamknac szyby, to na zgaszonym przy otwartych drzwiach dzialaja ale szyberdach dziala tylko na zaplonie. z tego co mi sie wydaje, to zadnego modulu nie mam w 190... czy tak ma byc?
Odpowiedz

- zdjęcie PICEK 24 sie 2008 - 14:35

Irek mam taki sam problem jak Ty od paru dni zaczeło sie tak dziać, a dziś padło całkiem i nie działa przy zamknietych dzwiach. Zaczyna mnie to denerwować. Jutro zaczne grzebać.[/code]
Odpowiedz

- zdjęcie magik 24 sie 2008 - 15:58

Hmm w 190tce jest dioda ktora jak padnie to sa wlasnie takie problemy z szybami. Dioda znajduje sie w skrzynce bezpiecznikow od spodu tam gdzie podlacza sie wiazki elektryczne. Nie wiem jak to jest rozwiazane w MB124.
Odpowiedz

- zdjęcie PICEK 24 sie 2008 - 16:03

Na dzis zmostkowałem sobie bezpieczniki i działa jutro pozaglądam, mam 4 el.szyby i el.siedzenia i denerwuje to troszke jak nie działa.
Odpowiedz

- zdjęcie Irek 24 sie 2008 - 22:36

PICEK daj znać koniecznie jak coś znajdziesz co było przyczyną. Jakbyś mógł to napisz też, które bezpieczniki zmostkowałeś i co w ogóle takie zmostkowanie daje? :/
Odpowiedz

- zdjęcie Radhezz 24 sie 2008 - 23:09

Irek, zmostkowanie to w tym wypadku prawdopodobnie to samo co "watowanie" bezpieczników topikowych w domowych instalacjach - czyli rozwiązanie mocno nieodpowiednie, ponieważ bezpiecznik zabezpiecza instalację elektryczną przed poważniejszymi uszkodzeniami....
Jeżeli bezpiecznik siada, oznacza to nieprawidłowości w działaniu obwodu który zabezpiecza (trochę masło maślane, ale sens chyba widać ;-) ) np. przebicie izolacji lub usterkę silnika (elektrycznego :-P ).
Obchodząc bezpiecznik narażamy przewody w instalacji na przeciążenie prądami o natężeniach przekraczających wartości nominalne - czyli najpierw nastąpi ich przegrzanie, potem stopienie izolacji PCV, a w końcu przepalenie wiązki miedzianej :roll:
Więc widać że to nie może być rozwiązanie problemu, a nawet do celów diagnostycznych nie powinno się tego robić - już lepiej wykonać pomiary miernikiem uniwersalnym :/
Odpowiedz