←  Car Audio, Multimedia, Nawigacje

Forum Mercedes 201-124 (w201, w124, c124, s124, a124)

»

Wybór głośnika pod subwoofer

- zdjęcie EssiRS 17 kwi 2007 - 17:40

"Na naszym rynku dostępnych jest coraz więcej głośników najróżniejszych firm, a będzie jeszcze więcej po wejściu do Unii Europejskiej. Który głośnik wybrać, gdy każdy z nich według reklam jest najlepszy w swojej cenie. Postaram się pomóc Naszym Szanownym Czytelnikom w podjęciu tej decyzji.

Szanujące się firmy wraz z zakupionym głośnikiem dostarczają komplet parametrów, które pozwalają na określenie w jakiej obudowie głośnik zagra najlepiej. Często też dane głośników można znaleźć na stronach internetowych producentów. Tradycyjnie zachęcam Naszych Czytelników do zakupu głośników renomowanych firm. Z własnego wieloletniego doświadczenia wiem , że firmy „krzak” lub też „Profesional hi-fi woofer” wypisują na swoich głośnikach parametry, które mają się nijak do rzeczywistości. Przeprowadzane przez nas pomiary parametrów wykazują ogromne odchyłki od deklarowanych przez producenta. Bardzo często pomiary kilku egzemplarzy tego samego modelu głośnika wykazują ogromny rozrzut parametrów. Prawidłowo obliczona i wykonana obudowa głośnika nie zadawala nas. Okazuje się, że głośnik, który zastosowaliśmy ma zupełnie inne parametry niż podaje producent.

W tym miejscu konieczne jest przybliżenie niektórych bardzo istotnych parametrów charakteryzujących głośniki. Znając te parametry i ich znaczenie, łatwiej będzie nam określić czy dany głośnik będzie nadawał się do naszych zastosowań.
Fs - Częstotliwość rezonansowa – podawana jest w Hz. Na podstawie tego parametru możemy wstępnie określić czy głośnik nadaje się do zastosowania jako głośnik niskotonowy. Częstotliwość rezonansowa głośnika powinna być jak najniższa . Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że uda nam się skonstruować subwoofer dobrze odtwarzający niskie częstotliwości. Zasadą jest, że im większa średnica membrany, tym głośnik będzie grał niżej, ale nie zawsze, istotne są także komponenty, z których wykonany jest głośnik

VAS - objętość ekwiwalentna wyrażona w litrach. Jest to objętość zastępcza obliczana na podstawie podatności zawieszenia i powierzchni membrany, czym te obie wartości są większe tym VAS jest większe

Qts - dobroć całkowita - na podstawie tego parametru w połączeniu z Fs i VAS możemy określić jaka będzie charakterystyka głośnika w zakresie niskich częstotliwości

Qes- dobroć elektryczna - jest to parametr związany z tłumieniem elektrycznym poruszającej się cewki głośnika

Xmax - maksymalne wychylenie liniowe membrany głośnika (amplituda) wyrażona w mm.

Parametr Vas (objętość zastępcza) oraz wartość Qts decyduje o objętości (wielkości) projektowanej obudowy. I jest ona tym większa im większa jest wartość Vas i Qts. Parametry Fs, VAS, Qts, są to tzw. TSP – Parametry Thiele’a – Smalla , ich znajomość jest konieczna do poprawnego obliczenia obudowy subwoofera.

Nie będziemy na łamach naszego pisma publikowali wzorów do obliczeń obudowy. Dociekliwi Czytelnicy zajrzą na strony internetowe i bez trudu znajdą wzory lub darmowe programy np. WinISD do obliczania obudów na podstawie TSP. Dzięki znajomości parametrów Thiele’a – Smalla możemy ocenić, czy nasz głośnik będzie nadawał się do obudowy zamkniętej, bass-reflex, czy band-pass. Moja rada jest następująca, aby zbudować dobry nisko brzmiący subwoofer w obudowie bass-reflex lub band-pass, które zmieści się w bagażniku naszego auta to Qts musi być mniejszy niż 0,35, Fs jak najniższa i mała Vas. Ale najlepiej posłużyć się bardzo prostym w obliczeniu współczynnikiem EBP. Poniżej wzór na EBP (Efficiency Bandwidth Product).

EBP = Fs / Qes


Jeżeli EBP jest równe 50 lub mniej to najlepsza będzie obudowa zamknięta, przy czym Xmax powinno być większe od 5 mm, im więcej tym lepiej, najkorzystniej gdy Qts jest większe od 0,5.Głośniki o takim Qts powinny pracować w obudowie zamkniętej, ponieważ mają bardzo miękkie zawieszenie i w obudowach z otworem – bass-reflex istniałoby ryzyko ich uszkodzenia, poza tym bas byłby bardzo spowolniony. Głośnik w obudowie zamkniętej pracuje na poduszce powietrznej która nie pozwala na zbyt mocne wychylenie membrany, wytworzone ciśnienie podnosi szybkość powracania głośnika z pozycji wychylenia do wyjściowej, dzięki temu głośnik w obudowie zamkniętej posiada doskonałą odpowiedź impulsową.
Gdy EBP zawiera się w przedziale 50 - 90 możemy zastosować dowolną obudowę np. band-pass, przy czym Xmax powinno zawierać się w granicach 5-10mm natomiast Qts w przedziale 0,3 do 0,6
Jeżeli EBP wynosi 90 lub więcej to najlepsza jest obudowa typu bass-reflex, przy czym Xmax może być mały natomiast Qts powinien być mniejszy od 0,5.

Spl - efektywność - jest to miara ciśnienia akustycznego jaką uzyskamy w odległości jednego metra od głośnika przy zasileniu go mocą 1W. Efektywność jest bardzo ważnym parametrem, który decyduje o natężeniu dźwięku. Najczęściej popełniany błąd przy zakupie głośnika to sugerowanie się tylko mocą . Pisałem już o tym ale przypomnę, że głośnik o mocy 200W i efektywności 87dB wytworzy takie samo natężenie dźwięku jak głośnik o mocy 100W i efektywności 90dB. Każdy wzrost efektywności o 3 dB to dwukrotny przyrost natężenia dźwięku

Pe - jest to moc znamionowa jaką głośnik może przyjmować w pracy ciągłej, mierzona w watach. Niestety nie ma jednej normy zgodnie z którą takie pomiary są wykonywane. Aby nie zaciemniać powiem tylko, że dla nas najważniejsza jest moc RMS.

Dokonując analizy powyżej przedstawionych parametrów możemy mieć pewność, że głośnik wybrany do naszego subwoofera nie zawiedzie nas i zabrzmi zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli chcemy mieć 100% pewności, że nasz wybór jest poprawny to najlepiej udać się z wizytą do zakładu car audio i po prostu posłuchać wybranego głośnika w naszym samochodzie. W następnym odcinku naszych rozważań zaproponujemy przykładowe rozwiązania systemów akustycznych w samochodach, rozpoczniemy od prostych i tanich rozwiązań."

"Auto tuning świat" - kwiecień 2004
Odpowiedz

- zdjęcie Depsu95 30 sty 2014 - 18:45

moje pytanie dotyczy tego tematu więc nie tworze nowego :)

pytanie co lepsze

http://tablica.pl/of...html#81a1d664f0

http://allegro.pl/gl...3921994037.html
Odpowiedz

- zdjęcie w0jta5 30 sty 2014 - 18:56

Napisz lepiej co masz do napędu subwoofera, czego oczekujesz (łomot, głośne granie, uzupełnianie przodu) i jakiej muzyki najczęściej słuchasz. No i oczywiście budżet.
O przód nie będę pytał ;)

PS. w Piotrkowie masz dobry serwis sprzętu audio
Użytkownik w0jta5 edytował ten post 30 stycznia 2014 - 18:57
Odpowiedz

- zdjęcie Depsu95 30 sty 2014 - 21:22

w0jta5, W Piotrkowie to znaczy inel ? joy? czy gdzie ?

co do muzyki to rożnej, radja w sumie, ale czasami hip hop, przód słaby jest, ale też wylatuje, napędu jeszcze nie ma, a oczekuje lepszego basu niż jest teraz XD odnośnie kasy to najlepiej najmniej
Odpowiedz

- zdjęcie w0jta5 30 sty 2014 - 21:51

Passca, czyli Piotrek aka Passat EQ

http://www.passca.pl

No to łatwe zadanie nie będzie, jak budżet jak najniższy. Szedłbym w 10'' w BR. Ale na pewno nic z powyższych typów.

Ale np. BSW 104 + RF 200.1
http://allegro.pl/sk...3915082188.html
http://tablica.pl/of...99-ID4Ncs3.html
Odpowiedz

- zdjęcie Depsu95 30 sty 2014 - 22:32

narazie można powiedzieć że tak tylko głośno myśle, ale się rozglądam za jakimś sprzętem, jeszcze czekam na odpowiedź od znajomego, bo ma skrzynie Clariona ze wzmaniaczem Clariona albo Hertza

A np skrzynia Blaupunkta ?? miałem gdzieś w historii taką z tablicy skrzynia ze wzmakiem blaupunkt
Odpowiedz

- zdjęcie w0jta5 30 sty 2014 - 22:38

Wyświetl postUżytkownik Depsu95 dnia 30 stycznia 2014 - 22:32 napisał

A np skrzynia Blaupunkta ?? miałem gdzieś w historii taką z tablicy skrzynia ze wzmakiem blaupunkt
Odpuść sobie od razu. Co konkretnie miałeś wcześniej, czy to pierwsza paczka do auta?
Odpowiedz

- zdjęcie maryusz123456 30 sty 2014 - 22:59

Ja mam Blaupunkta i powiem szczerze ze żadnego szału to nie robi, no wiadomo przy odpowiednim napędzie trzącha szybami ale jakości dźwięku niema raczej a i głośne nie jest za bardzo. Jak nie jesteś wymagający to nawet może być ale ja już więcej nic takiego nie kupię.
Odpowiedz

- zdjęcie Depsu95 31 sty 2014 - 11:15

w0jta5, w MB jeszcze nic nie było, ale pare lat temu (czasy gimbazy) miałem w skuterze audio xD, pozniej jak robiłem kat B1 to kupiłem sobie cinquecento i ten głośnik ze skutera włożyłem w skrzynie i do bagażnika pod radio też było nawet fajne a głośnik to 8" dibeisi 150w
Odpowiedz

- zdjęcie w0jta5 31 sty 2014 - 12:03

Czyli czeka Cie pociągnięcie instalacji, całej instalacji od podstaw, więc budżetowo nie będzie...

Poczytaj FAQ Nazar'a
Odpowiedz