Skocz do zawartości




regulamin: obowiązek wstawiania miniaturek - czy potrzebny?


35 odpowiedzi w tym temacie

#1 Offline   XM


  • Postów: 2 650
  • Na forum od: 24 lis 2009
  • Miejscowość: Puławy
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 08 października 2010 - 23:27

Pytanie skierowane do szefów forum, takie jak w temacie tego wątku: czym uzasadniony jest bezwzględny obowiązek wstawiania miniaturek zdjęć?

Uwaga! Nie pytam się "czemu nie mogę wstawić od razu dużego zdjęcia" - bo to jest oczywiste. Tylko: czemu nie można wstawiać odnośników?

Rozumiem, że wygodnie jest wstawiać miniaturki gdy w wypowiedzi jest wiele zdjęć, szczególnie o tajemniczych nazwach złożonych z kolejnych numerów (DSC0001, DSC0002...) - żeby się nie zgubić, co sam praktykuję. Ale jeśli wstawiam jedno jedyne zdjęcie, które w formie miniaturki kompletnie nic nie daje czytelnikowi - jest nieczytelną plamą, a dopiero po powiększeniu widać szczegóły. - Dlaczego nawet wtedy muszę wstawiać miniaturkę?
Moim zdaniem szkoda niepotrzebnie rozwlekać tekst i zwyczajnie szkoda marnować łącza jak ktoś korzysta np. na telefonie (bo mimo, że miniaturka jest mała, to jednak zajmuje 100x tyle co odnośnik).



#2 Offline   Charlie9


  • Postów: 7 791
  • Na forum od: 15 sty 2007
  • Miejscowość: Kraków
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 09 października 2010 - 01:23

XM, take sa zasady. Poszukaj, bo juz kiedys byla dyskusja na ten temat i podane zostaly wyczerpujace wyjasnienia.

#3 Gość__


  • Na forum od: --

Napisano 09 października 2010 - 08:13

XM napisał:

Ale jeśli wstawiam jedno jedyne zdjęcie, które w formie miniaturki kompletnie nic nie daje czytelnikowi - jest nieczytelną plamą, a dopiero po powiększeniu widać szczegóły.
Niech czytelnik sam zadecyduje, czy chce je powiększać, a nie zostaje odesłany do linka zewnętrznego, który często już kopnął w kalendarz. Zresztą -kto ma decydować, które miniaturki są czytelne, które nie? :jump: I czemu np. stado czytelnych mamy wklejać, nieczytelną jedną nie? A jak grupa będzie mieszana to co?
A jak ktoś wcale nie chce powiększać miniaturki, bo zerknął i...po prostu nie chce? Musi skakać do odnośników zewnętrznych, by sobie to unaocznić? Czasem kilka/kilkanaście razy?
Może rubrykę nową do profilu dodamy "monitor" i "widoczność miniaturki w przepisowej od monitora odległości XXX"?
Przecież od jego wielkości, ustawienia i jakości też dużo zależy, od oczu również...
Nieco złośliwie piszę, lecz uważam, że racjonalnie -wkleić miniaturkę nie problem, nie widzę potrzeby wprowadzania dodatkowych komplikacji, czy klasyfikowania obrazków na grupy dotychczas nieznane.
Ogólnie to sprawa jest klasyczna -fajnie się z nich korzysta, lecz przy zamieszczaniu roimy problemy...po co?
Przecież się świetnie sprawdzają! No i regulamin co podkreślam nie pierwszy i nie dziesiąty raz jest tu jednoznaczny.
Nieee...w tej dyskusji to ze swojej strony mogę obiecać zdecydowane poparcie miniaturek ;)
A temat już był jak wspomniał Charlie9, w objętości forum zresztą nie raz były też utarczki między postami z motywem przewodnim "miniaturka" :smiech2:

#4 Offline   XM


  • Postów: 2 650
  • Na forum od: 24 lis 2009
  • Miejscowość: Puławy
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 09 października 2010 - 23:37

Ok, przekonuje mnie argument, że trzeba by pokomplikować regulamin albo dać użytkownikom wolną rękę - co doprowadziłoby do chaosu. W sumie lepsze jest "mniejsze zło" jak się będzie zawsze wstawiać miniaturki niż jak by często użytkownicy niewłaściwie decydowali czy ma być miniaturka czy odnośnik.
Czuję się przekonany :) . Przepraszam za tą zadymę, szczególnie Klossa72.

#5 Gość__


  • Na forum od: --

Napisano 10 października 2010 - 07:30

XM napisał:

Przepraszam za tą zadymę, szczególnie Klossa72.
To nie zadyma i nie ma za co przepraszać :hmm: Masz wątpliwości, pomysły(a nie ma ludzi, którzy mają wyłącznie trafione) związane z forum, czy z naszą pracą to pytasz w specjalnym dziale: Uwagi administracyjne". Tak jak to uczyniłeś :) . Cieszę się, że zrozumiałeś naszą argumentację, a cała dyskusja przebiegła w wysoce kulturalny sposób.
Osobiście jak pierwszy raz zajrzałem na łamy tego forum to byłem bardzo zadowolony z obecności miniaturek -cieszyło wygodne z nich korzystanie i to co pisałem: mogłem od razu dokonać zgrubnej oceny, czy zdjęcie mi pomaga, mam chęć je powiększać itp. Rzecz jasna zamieszczając własne wrzuty początkowo nieco się "marszczyłem" ale ostatecznie... :D

#6 Offline   pavlus


  • Postów: 177
  • Na forum od: 13 lip 2010
  • Miejscowość: Lubin
  • Drugi Mercedes:W115 wanna-have
  • Inne auto:Peugeot 307

Napisano 17 października 2010 - 08:51

1. Skrypt java do automatycznego skalowania sie obrazow na forum (na pewno sa takowe do phpbb3).
2. Link do galerii lub miniatury - do wyboru (wprowadzmy mniej totalitarne rzady panowie :star:)

I wszyscy beda zadowoleni.

#7 Gość__


  • Na forum od: --

Napisano 17 października 2010 - 10:53

pavlus napisał:

1. Skrypt java do automatycznego skalowania sie obrazow na forum (na pewno sa takowe do phpbb3).
To w kwestii administratora zostawię. Wspomnę tylko, że część dodatków na poprzednim skrypcie wymusiła na nas zmianę na nowy. Bo różne rzeczy można dodać, lecz rzadko taki "full wypas" pozostaje bez wpływu na działanie forum. Ale to jak pisałem -admin musi...

pavlus napisał:

2. Link do galerii lub miniatury - do wyboru (wprowadzmy mniej totalitarne rzady panowie :))
Nie, bo będzie...brzydko. Nie będzie widać od razu jakie są ujęcia itp. Patrz wyżej, już o tym pisałem -nie każdy po ujrzeniu miniatury chce ją powiększać. A rozwiązanie z galerią zewnętrzna do tego zmusza.
Nie, bo zaczną się problemy ze znikającymi galeriami. Ktoś umieści na stronce z limitami, padającej, padniętej, mulącej, pełnej reklam, na innym forum i tu da odnośnik... :roll:
To może wprowadzimy obowiązek "galeria na tej stronce, nie na innej", żeby było na pewnym serwisie? No to wraca ten rzekomy "totalitaryzm" :star:
A użytkownicy i tak sobie będą interpretować po swojemu: "wrzucę nie tam, gdzie każą, bo ta moja jest szybsza. Zresztą wrzucałem na XXXX to tylko linka puszczę", I bajzel gotowy.
Galeria -sama nazwa wskazuje co to jest. Galeria jest na forum, zdjęcia są na forum. Podobnie fotki uzupełniające opisy, pomocne itp. Post na forum, opis na forum, zdjęcie...też na forum. Dla mnie to logiczne i maksymalnie wygodne.
Zresztą co za problem skopiować link i wkleić na forum to ja ciągle nie wiem :) Wysiłek niewielki, użyteczność i poręczność wysoka...
Ciągle wraca jedna kwestia -na ich obecność i użyteczność nikt nie narzeka, tylko na konieczność zamieszczania :)

#8 Offline   pavlus


  • Postów: 177
  • Na forum od: 13 lip 2010
  • Miejscowość: Lubin
  • Drugi Mercedes:W115 wanna-have
  • Inne auto:Peugeot 307

Napisano 17 października 2010 - 11:48

kloss72 napisał:

Nie, bo zaczną się problemy ze znikającymi galeriami. Ktoś umieści na stronce z limitami, padającej, padniętej, mulącej, pełnej reklam, na innym forum i tu da odnośnik... :roll:
To może wprowadzimy obowiązek "galeria na tej stronce, nie na innej", żeby było na pewnym serwisie? No to wraca ten rzekomy "totalitaryzm" :star:

Kazda z podanych przez Was stron z hostingiem zdjec w "regulaminie dodawania zdjec" ma limity (imageshacks czy fotosik) i predzej czy pozniej miniatury znikna z sieci...
Jedynym rozwiazaniem bylo wrzucanie grafiki na serwer na ktorym stoi forum, a skrypt automatycznie zamienialby to w galerie (stala ilosc w rzedzie czy zaleznie od rozdzielczosci uzytkownika).
Ograniczeniem jest w tym momencie pojemnosc dysku i transfer, ale to kwestia rowniez admina.

Wezmy pod uwage chociaz wygasle zdjecia z fotorelacji w FAQ... szkoda ze nikt nie pomyslal wczesniej zeby takie rzeczy archiwizowac.

#9 Offline   XM


  • Postów: 2 650
  • Na forum od: 24 lis 2009
  • Miejscowość: Puławy
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 17 października 2010 - 12:07

Zdaje się, że kiedyś to było tak jak mówisz - fotki były trzymane na serwerze forum, czasem w starych tematach trafi się na taki zdechły odnośnik. Pewnie to nie wytrzymało... postępu i ludzkiej niewiedzy - weszły aparaty po 10 megapikseli za grosze, a ludzie nie potrafią przeskalować i wykadrować zdjęcia -> problemy z wysyceniem łącza i zajętymi dyskami serwera (który utrzymuje się ze zrzuty użytkowników).

#10 Gość__


  • Na forum od: --

Napisano 17 października 2010 - 14:32

pavlus napisał:

Kazda z podanych przez Was stron z hostingiem zdjec w "regulaminie dodawania zdjec" ma limity (imageshacks czy fotosik) i predzej czy pozniej miniatury znikna z sieci...
Zapewne umieszczone na nich, a nie wstawione tu jako miniaturki zdjęcia również...
Do tej pory stary system służy dzielnie. Wiele zdjęć, których nie można już zobaczyć znikło ze stron innych niż polecane obecnie. Oczywiście daleki jestem od generalizowania. 100% pewnych sposobów nie ma.
Ale to już tak poza głównym meritum sprawy, a było nim "zdjęcia, czy linki do wyboru" stanowczo podtrzymuję swoje stanowisko -wystarczą mi choćby względy estetyczne i ergonomia takiego rozwiązania :star:






Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post