Skocz do zawartości




- - - - -

[w 124] elipsy w drzwi


20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Offline   typhoon


  • Postów: 67
  • Na forum od: 09 lip 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 2.0E >92r - M111
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:w209
  • Inne auto:h-d xl 883 c

Napisano 14 stycznia 2008 - 17:30

Witam,

Przejzalem tematy poswiecone glosnikom montowanym w drzwi.
Nie znalazlem odpowiednika dla pomyslu, ktory chodzi mi po glowie.
Zamontowalem juz jedne glosniki w drzwi ( na srodku w dolnej czesci i graja bardzo fajnie bo glosnik jest dobrz osadzony i wykleilem drzwi tasma dekarska tytan ) ale mysle, ze mozna osiagnac cos wiecej- jesli idzie o basik. Zaznaczam, ze nie chce instalowac w bagaznik subwoofera ( tym bardziej w apteczke) choc to pewnie bylo by najszybsze, najprostrze i najskuteczniejsze. Zamierzam wrocic do radia cd merdecesa bo gra lepiej i cieplej niz szklak alpiny ktory mam teraz - przynajmniej z mojego punktu slyszenia. Nie uzywam wzmacniaczy. Ale to nie o tym post.
Chcial bym zamontowac w drzwi elipsy 6x9. Na razie jeszcze nie wybralem producenta bo skupiam sie nad umieszczeniem takich gosnikow i ewentualna ich zabudowa by wygladalo to ze smakiem i dobrze komponowalo sie z caloscia. Byc moze ktos juz probowal zamontowac takie w dolny naroznik drzwi i moze mi cos doradzic, moze widzieliscie taki patent i czy nie beda za bardzo wystawac poza odyginalne kieszenie?
Zastanawiam sie takze jako inny wariant czy weszly by tam np okragle glosniki 20 cm?

Mam model coupe wiec drzwi troche roznia sie od sedanow tapicerka i struktura.

Z góry dzieki za odpowiedz.
pozdrawiam
typhoon
:)



#2 Offline   skmh


  • Postów: 489
  • Na forum od: 13 lis 2007
  • Miejscowość: Poznań
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1983
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 14 stycznia 2008 - 18:15

Witam wiesz nie widziałem jeszcze czegoś takiego a troche tego szukałem ale można by zastąpić kieszenie w drzwiach i zrobić pod to jakieś panele , takie jak pod typowe szesnastki ,tylko z innym przodem tak aby weszły 6x9 .

#3 Offline   FilipW


  • Postów: 1 372
  • Na forum od: 30 lip 2007
  • Miejscowość: świętokrzyskie
  • Mercedes:W124 3.0E - M103
  • Rocznik:1990
  • Nadwozie:coupe
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG
  • Drugi Mercedes:w201 2.0D 1988r
  • Inne auto:Audi 100 c4 2.8

Napisano 14 stycznia 2008 - 23:12

Z tego co ja sie orientuje (a kiedys duzo kombinowalem w temacie audio do mojej starej toyotki) to elipsy 6x9 w drzwiach graja slabo ale czemu, nie wiem, moze sie myle (podejrzewam ze chodzi o specyfike dzialania - elipsy graja gleboko w polce bo maja duza kubature "skrzyni" czyli bagaznik a drzwi sa stosunkowo plytkie). Jesli juz chcesz sie bawic to okragle 20cm bylyby niezlym rozwiazaniem tylko, ze szczerze mowiac samo radio to wyciagnie najwyzej 10% mozliwosci takich glosnikow i niewiele da wytlumienie i konstrukcja mocowania. Zeby mozna bylo mowic o sensownym wykorzystaniu takich glosnikow wzmacniacz musi byc

#4 Offline   OSCAR


  • Postów: 223
  • Na forum od: 05 lut 2007
  • Miejscowość: Raszyn
  • Mercedes:W124 2.5D >93r. - OM605
  • Rocznik:1993
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:W140 300SE 93r.
  • Trzeci Mercedes:FORD SIERRA 2.0i 91r.
  • Inne auto:FSO POLONEZ 1500 81r.

Napisano 17 stycznia 2008 - 09:06

Witam
Jest taki Mercedes z elipsami poszukam lepszych fotek.

Dołączona grafika

Pozdrawiam

#5 Offline   dan124


  • Postów: 584
  • Na forum od: 07 sty 2008
  • Miejscowość: warśafka
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 17 stycznia 2008 - 16:53

w życiu bym nie dał jajek w drzwi !!

chcesz więcej basu

nie masz wyjścia

albo jakiś jakościowy wzmak

albo pykający basik :drive:

#6 Offline   kuba_krk


  • Postów: 404
  • Na forum od: 08 gru 2007
  • Miejscowość: Kraków

Napisano 18 stycznia 2008 - 12:13

Krzyż na drogę. Proponuje poczytać o podstawach instalacji CarAudio, a wtedy takie herezje nawet nie będą przychodziły Ci na myśl. Jakie masz głośniki w tych drzwiach ? Co rozumiesz pod pojęciem wyklejenia drzwi taśmą Tytan ( aspekt techniczny mnie interesuje ). Pod jakim wzmakiem i radiem to gra ?

#7 Offline   typhoon


  • Postów: 67
  • Na forum od: 09 lip 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 2.0E >92r - M111
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:w209
  • Inne auto:h-d xl 883 c

Napisano 18 stycznia 2008 - 14:48

Pragne jednak na wstepie wyjasnic, ze nie chodzi mi o to by samochod mial glosne audio. Zalezy mi by gral czysto i gleboko zwlaszcza niskim przyjemnym dla ucha basikiem a nie jak ja zwyklem okreslac butelkowym. Ja slucham muzyki z plyt i radia w czasie jazdy a nie na postojach stojac na zewnatrz wiec nie potrzebuje zabudowywac kufra glosnikami i pakowac tam zbedne wg mnie kilogramy wzmaczniaczy. Tym bardziej, ze kufer jest oddzielony metalowa przegroda od kabiny. Mysle ze calkiem dobry efekt w odbiorze mozna osianac bez wzmacniaczy uzywajac tylko radia do napedu i dobrze dobranych glosnikow. Zarowno dobranych pod wzgledem rozmiaru jak i umieszczenia w aucie.
Jesli te warunki byly by idealnie dobrane dam sobie uciac glowe, ze ktos kto najpierw uslyszalby jakosc dzwieku nie wiedzac z czego zestaw jest zlozony nie poznal by sie ze zestaw jest pozbawiony wzmacniaczy. Z obserwacji stawiam teze ze zazwyczaj potencjalny sluchacz nastawia sie psychicznie ze w aucie jest subwoofer 30-to cm, widzi wzmaczniacze i kondensatory plus multum glosnikow a dopiero potem skupia sie na jakosci dzwieku. Ocenia jakosc audio za to jak wyglada I z czego jest a nie jak gra.. Zapominajac o co tak naprawde idzie. Spotkalem sie z tym wiele razy Zgadzam sie, ze markowe komponenty graja lepiej wiec nie zamierzam polemizowac na ten temat. Odbieglem od tematu.
Moj pierwszy post dotyczyl zapytania czy ktos spotkal sie z elipsami montowanymi w przednie drzwi. Nie jest to przypadkowy wymysl bo widzialem elipsy 6x9montowane fabrycznie w drzwiach ale nie byl to Mercedes. Nie wiem jak graja bo nie sluchalem. Mysle jednak, ze nie byly wsadzone tam przypadkowo i nie wszadzali ich tam ksiegowi jak czesto padaja takie opinie. Sa montowane seryjnie. i umieszczone pionowo. Dlatego mnie to zainteresowalo i pomyslalem, ze cos takiego mozna zastosowac w w124.

W tej chwili uzywam radia alpiny 7876 i mam glosniki magnat xperience, sa w rozmiarze 13 gdyz tylko takie zmiescily mi sie na srodek dzwi w kieszeni pod uchwytem do ich zamykania. Sa b dobrze zamocowane do ramy drzwi a nie w panel tapicerki. Zakleilem tez tasma bitumiczna otwory technologiczne zeby stworzyc komore. Graja b dobrze ale chcial bym by bylo lepiej. Z tad pytanie o elipsy. Nie mam jeszcze zadnych bo to jest na razie pomysl. Zamierzam jednak zrezygnowac z uzywania tej alpiny i wrocic do odyginalnego radia mercedesa na plyty bo gralo duzo lepiej.

Troche sie rozpislaem ale moze to da pewien poglad czytelnikom na moj pomysl.
Ja nie obawiam sie isc nowymi sciezkami i zazwyczaj nie posluguje sie schematami: glosnik+ wzmacniacz =musi grac. Albo im wiecej glosnikow i wzmacniaczy tym lepiej I tym lepsze audio. Natomiast uwazam, ze czyjes doswiadczenie w podobnej materii jest pomocne i pozwala zwrocic uwage na szczegoly, ktore mozna pominac robiac cos po nowemu.


Pozdrawiam serdecznie.
uzytkownik typhoon
:czerwona:

#8 Offline   kuba_krk


  • Postów: 404
  • Na forum od: 08 gru 2007
  • Miejscowość: Kraków

Napisano 18 stycznia 2008 - 15:23

Jako, że mam czas, postaram się pare spraw rozjaśnić :czerwona:. Przede wszystkim zacznij od tego :
http://www.gdynia.mm.pl/~nazar/PolskiCa ... 01beta.pdf

Jeśli już przeczytałeś, będzie Ci łatwiej zrozumieć co napisze.

Cytat

Ja slucham muzyki z plyt i radia w czasie jazdy a nie na postojach stojac na zewnatrz wiec nie potrzebuje zabudowywac kufra glosnikami i pakowac tam zbedne wg mnie kilogramy wzmaczniaczy.

Więc tym bardziej powinno Ci zależeć na poprawności sceny muzycznej w samochodzie.

Cytat

Mysle ze calkiem dobry efekt w odbiorze mozna osianac bez wzmacniaczy uzywajac tylko radia do napedu i dobrze dobranych glosnikow

Otóż nie. Twoje radio dysponuje mocą RMS rzędu 15-17 W na kanał. Nawet Twoje obecne głośniki mają pewnie ok 40-50 W RMS. Nie jest fizycznie możliwa kontrola tych głośników przez radio. Nie rozwijam tematu, dysproporcja mocowa jest oczywista, a jej konsekwencje słyszalne nawet przez słuchacza, któremu słoń na ucho nadepnął. Wzmacniacza nie wpinamy w tor audio jedynie po to, żeby było głośniej. Wzmacniacz służy do kontroli głośników i ma olbrzymi wpływ na jakoś dzwięku wydobywającego się z systemu. Pod samą radiową końcówką mocy są w stanie w miarę zadowalająco zagrać głośniki o dużej skuteczności. Przykładem może być budżetowy zestaw Hertz DSK.

Cytat

Moj pierwszy post dotyczyl zapytania czy ktos spotkal sie z elipsami montowanymi w przednie drzwi. Nie jest to przypadkowy wymysl bo widzialem elipsy 6x9montowane fabrycznie w drzwiach ale nie byl to Mercedes. Nie wiem jak graja bo nie sluchalem. Mysle jednak, ze nie byly wsadzone tam przypadkowo i nie wszadzali ich tam ksiegowi jak czesto padaja takie opinie.

Powiem tak. Nie spotkałem sie w życiu z fabrycznym zestawem audio, który gra dla mnie w sposób zadowalający. A jeśli wziąć pod uwagę relacje jakość/cena jaką trzeba zapłacic w salonie za fabryczny zestaw - woła to o pomstę do nieba. Nie ukrywam, że jestem troche osłuchany w tej dziedzinie, ale sam nie jeżdżę z jakimś super sprzętem. Wiem jedynie, że za dużo mniejsze pieniądze, mając troche doświadczenia i umiejętności, można stworzyć system bijący na głowę fabryczne wynalazki. Nie tak dawno prułem w Ojca Audi system Bose, by zastąpić go prostym klasycznym rozwiązaniem za 3 razy niższą cenę. Efekt o niebo lepszy.
A pisze to dla tego, żeby obalic Twoją teorię na temat jakości fabrycznego audio.

Cytat

mam glosniki magnat xperience, sa w rozmiarze 13 gdyz tylko takie zmiescily mi sie na srodek dzwi w kieszeni pod uchwytem do ich zamykania.

Rozumiem, że jest to głosnik koaksjalny. Czytając podlinkowany poradnik, już chyba wszystko wiesz. Rozmiar również jest nieodpowiedni. Nie ma 13cm głośników za normalne pieniądze, które zagrają na poziome 16-nastek.

Cytat

Sa b dobrze zamocowane do ramy drzwi a nie w panel tapicerki. Zakleilem tez tasma bitumiczna otwory technologiczne zeby stworzyc komore.

Głośniki montujemy do drzwi poprzez pierscień z MDF np. Czy wytłumiłeś również wewnętrzną blache w drzwiach ? Wytłumienie jest jedną z najważniejszych czynności przy montażu głośników. Materiały do tego użyte również nie są bez znaczenia. A na chłopski rozum, wytłumienie przede wszystkim dostarcza więcej najniższych tonów.

Cytat

Ja nie obawiam sie isc nowymi sciezkami i zazwyczaj nie posluguje sie schematami: glosnik+ wzmacniacz =musi grac.

Gdyby musiało, byłoby to za proste i zbyt nudne :star: Mam nadzieje jednak, że po zapoznaniu się z poradnikiem, masz jakoś nakreśloną wizję prawidłowego sposobu nagłośnienia samochodu. W skrócie - Separowany system przedni 165mm pędzony dobrej klasy wzmacniaczem, oraz prawidłowa instalacja sprzętu. Przy odpowiednich komponentach i montażu, nie będziesz myślał o subie.

#9 Offline   dan124


  • Postów: 584
  • Na forum od: 07 sty 2008
  • Miejscowość: warśafka
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 18 stycznia 2008 - 21:59

zgadzam się z przedmówcą w 100%!!

po pierwsze faq nazara to podstawa

po drugie MONTAŻ

a komponenty później

jak już bedziesz miał przygotowane drzwi ;)

pozdro

#10 Offline   OSCAR


  • Postów: 223
  • Na forum od: 05 lut 2007
  • Miejscowość: Raszyn
  • Mercedes:W124 2.5D >93r. - OM605
  • Rocznik:1993
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:W140 300SE 93r.
  • Trzeci Mercedes:FORD SIERRA 2.0i 91r.
  • Inne auto:FSO POLONEZ 1500 81r.

Napisano 18 stycznia 2008 - 22:30

Witam

Kol. Typhoon jakby co zapraszam ze swoimi płytami na odsłuch do mnie do Raszyna ,też sporo kombinowałem z audio ,no prawie jestem zadowolony.

Pozdrawiam








Podobne tematy Zwiń