Skocz do zawartości




Sprzedajesz samochód uważaj na oszusta.



24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Offline   JanB


  • Postów: 981
  • Na forum od: 15 lut 2009
  • Miejscowość: Środa Wielkopolska
  • Mercedes:W124 3.0D-24V >93r. - OM606
  • Rocznik:1994
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Accord 2,2 d 180 KM

Napisano 24 października 2012 - 09:20

Jak pewnie wiecie sprzedaję swoje piękne Coupe. Szczegóły tutaj link
ale przy okazji zdarzyła mi się taka historia, ktorą chciałbym właśnie tu zamieścić, bo może dotyczyć innych kolegów sprzedających auta. Dostałem maila od kogoś kto podaje się za majora z USA i ze jest zainteresowany moim autem. Pyta o cenę ostateczną. Więc ja mu odp., że ostatecznie to 3400 Euro a on w odp walnął mi taki text:
Hello,
Firstly let me apologize for my late response to your mail. It was due to my busy task in the military base here. Thanks for your prompt reply to my request; it seems to me that you are a very sincere person, am interested in buying this car and I am certify with your given price also for i do not have time to come and see it for negotiation. So please kindly remove the photo from the site because after the business proposal that I have for you, I will make use of it when I come visiting you

I am a Major with the United Nations troop presently in Libya but formally in Iraq, on war against terrorism. Based on the United States legislative and executive decision, withdrawing troops from Iraq. Our mission is to help beef up terrorist targeted states, mostly the United States and the European Union on war against terrorism. On the other hand I want to inform you that i have in my possession the sum of (16.2million U.S.D) which was recovered on one of our raids in a terrorist Camp in Baghdad but we did not submit all the money to the military authorities, because we seeing it as life time opportunity, And I have my share kept safely in a box and I deposited this money with a Red Cross agent informing them that we are making contact for the real owner of the box. It is under my power to approve whoever that comes forth for this box.

I want to invest this money in your country, in real estate or any other profitable business as soon as i retire from my job, and I will seek for your advice on that, since i am not a business culture person, that is why I have contacted you for assistance to get this project completed in good faith, so I need someone I could trust to channel this box money. If you accept I will move the box money to you, where you will be the beneficiary, I am a uniformed person and I can’t be parading with such an amount, I am an American and an intelligence officer, so I have a 100% authentic means of moving the box money to you, through a diplomatic courier service. I just need your acceptance and all is done.

Please if you are interested in this transaction let me know so that I can give you all the complete details we need for us to carry out this deal successfully, I decided to find someone that is real and not an imaginary that is why I went for a secured site where i can be sure that the person is for real and not an imaginary, can I trust you?. Where we are now we can only communicate through our military communication facilities which is much secured so nobody can monitor our conversations, then I can explain in details to you, at the moment I can only reach you through e-mail, because our calls might be monitored by high officials here, I just have to be sure of whom I am dealing with. I will give you 30% of the sum and 70% for me. i hope am been fair on this deal, kindly get back to me with your full information such as:

A) Your Full Name,
B) Your Full Address,
C) Your Direct Cell Phone Number,
D) Your Occupation & Age.

If you are interested please send me your personal details for further information, now i am writing from a fresh email account, so if you are not interested do not reply to this e-mail and please delete this message, if no response after some time I will then search for someone else. I wait for your contact details for us to go on.

Yours Sincerely,
Mj. Frash Willison

Libyan Military Base


Jak z tego widać, to po prostu wyłudzacze danych, obiecujący miliony $$$. Zamieszczam to ku przestrodze, abyście się nie dali nabierać na tego typu akcje.
No a coupe nadal czeka na nowego właściciela...Polecam, bo warto mieć to auto.
Pozdrawiam
JanB

Użytkownik Lord Zekanda edytował ten post 24 października 2012 - 19:51




#2 Offline   szafa


  • Postów: 6 374
  • Na forum od: 04 sty 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 4.2E - M119
  • Rocznik:1994
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Volvo 855 2.3 T-5

Napisano 24 października 2012 - 11:01

Wiadomość automatyczna

Ten temat został przeniesiony z: "GiełdaSprzedam"
do "Forum OgólneHydePark"



#3 Offline   piotrek.m5


  • Postów: 5 595
  • Na forum od: 27 paź 2008
  • Mercedes:W124 3.0D turbo - OM603
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 24 października 2012 - 11:28

Dobre :E
Historia godna amerykanskiego filmu. To co, nie chcesz tych 30% z 16.2 mln $? Ja chetnie przygarnę na waciki dla żony :E

#4 Gość_Borgis_


  • Na forum od: --

Napisano 24 października 2012 - 14:43

Nigdy nie słyszałeś o nigeryjskim przekręcie?

#5 Offline   piotrek.m5


  • Postów: 5 595
  • Na forum od: 27 paź 2008
  • Mercedes:W124 3.0D turbo - OM603
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 24 października 2012 - 14:56

Gościu dysponuje złotem mudżahedinów :E

#6 Offline   JanB


  • Postów: 981
  • Na forum od: 15 lut 2009
  • Miejscowość: Środa Wielkopolska
  • Mercedes:W124 3.0D-24V >93r. - OM606
  • Rocznik:1994
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Accord 2,2 d 180 KM

Napisano 24 października 2012 - 18:00

No słyszałem o nigeryjskim przekręcie, tyle, że widzę, iż znaleźli nowy sposób na docieranie do jeleni. Piszą, że samochód ich interesuje i w ogóle robią dużo wysiłku, bo musza pisać indywidualne maile do sprzedających.

#7 Offline   maryusz123456


  • Postów: 2 048
  • Na forum od: 26 cze 2011
  • Miejscowość: WWL
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:W126 260SE '86
  • Inne auto:W140 S350 - OM603 TURBO

Napisano 24 października 2012 - 19:00

@ JanB (...) czemu w tym CE są trzy klaksony, czyż byś chciał przyprawić pieszych o zawał . :/

Użytkownik Lord Zekanda edytował ten post 24 października 2012 - 19:18


#8 Offline   Lord Zekanda


  • Postów: 2 423
  • Na forum od: 22 lut 2011
  • Miejscowość: wieś której nazwa nic wam nie powie
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 24 października 2012 - 19:23

maryusz123456, gdyby kolega chciał się posługiwać swoim nazwiskiem zapewne użyłby go jako nicku.
O niuansach szlachetnej sztuki straszenia pieszych podyskutujecie sobie podczas ew oględzin i negocjowania ceny ;)

#9 Offline   michal93


  • Postów: 938
  • Na forum od: 04 mar 2011
  • Miejscowość: Białystok
  • Mercedes:W201 2.0E - M102
  • Rocznik:1987
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG
  • Inne auto:Audi A4 1.9 TDI

Napisano 24 października 2012 - 19:39

Zdziwiłem się jak to przeczytałem... Po co komu twoje dane?

#10 Offline   maryusz123456


  • Postów: 2 048
  • Na forum od: 26 cze 2011
  • Miejscowość: WWL
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:W126 260SE '86
  • Inne auto:W140 S350 - OM603 TURBO

Napisano 24 października 2012 - 20:19

Nie znam prawdziwych danych użytkownika JanB, po prostu zkojażyłem go mi z Blachą z odwróconych czy świadka koronnego. Nie chciałem w ten sposób ujawniać kogoś danych osobowych bo nawet jak bym je znał to w jakim celu. :)








Podobne tematy Zwiń