Skocz do zawartości




[W124] Boczki tapicerki drzwi pod głośniki 165mm


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Offline   ryan_ab


  • Postów: 141
  • Na forum od: 20 kwi 2013
  • Miejscowość: Siemianowice
  • Mercedes:W124 3.0D turbo - OM603
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 08 grudnia 2014 - 18:15

Witam!

Zapraszam do zapoznania się z etapami wykonania tzw. boczków drzwiowych pod głośniki 165mm w W124.

Do wykonania potrzebujemy:
- puszkę żywicy
- matę szklaną
- pędzle około 3-6szt (nie da się ich wyczyścić z żywicy, użyjesz ich kilka razy w miarę możliwości)
- szpachlówkę do tworzywa sztucznego
- materiał do obicia np. miękką ekoskórę
- klej do ekoskóry
- gąbka 3mm pod ekoskórę na miejsca 'zaokrąglane'
- zmywacz uniwersalny w spray
- boczek drzwiowy - najlepiej jeden do wykonania pierwszego próbnego egzemplarza, zanim zadziałamy na swoim.
- panele mdf około 30-40mm grubości

Narzędzia:
- wyrzynarka
- ostre nożyczki do cięcia materiału
- nożyk tapicerski
- brzeszczot do cięcia plastiku
- szpachla do nakładania szpachlówki
- papier ścierny
- wiertarkę z przystawką z papierem ściernym lub szlifierkę kątową z tarczą do szlifowania papierem
- klamerki (ja użyłem też tzw. klipów biurowych do faktur - mocne metalowe, dobrze trzyma materiał)
- folia strech do zabezpieczenia tapicerki
- gazety, szmatki itd

Czas wykonania:
Napewno zarezerwować trzeba sobie kilka wieczorów. Sporo trwa schnięcie.


Stopień trudności:
Praca z boczkiem, szpachlowanie itd - 2/5
Obklejanie ekoskórą - 5/5


Koszt wykonania:
materiał łącznie około 150zł-200zł. Myślę wystarczy na wykonanie około 3szt. Jedna próbna i potem miejmy nadzieje już ładne elementy:)



1. Zaczynamy od przymiarek i przemyślenia jak ma wyglądać efekt końcowy.
Wskazówka:
- przemyśl jak chcesz przymocować element nad którym pracujesz do tapicerki, a całość do drzwi. Panel przykręcać bezpośrednio do drzwi, czy przez tapicerkę. Jak chcesz zamontować maskownicę głośnika - do tapicerki czy do panelu mdf? - to bardzo ważne decyzje, jak teraz pójdziesz w złym kierunku, potem będzie ciężko poprawić. Wiem co mowię, sam robiłem to od nowa:)
- druga sprawa to kształt - musi być jak najbardziej prosty, a do tego być 'wypukły'. Ciężko to opisać, ale pomyśl. Ekoskóra poddaje się modelowaniu, ale tylko pod jedną płaszczyzną. Jeśli przegniesz z kształtami, później tego nie obkleisz ładnie. Więc najłatwiej jest owinąć nią np. wypukły kształt, a nie wklęsły. Najgorzej jak zrobisz mieszankę - klęska murowana.

2. Oddzielamy element nad którym pracujemy od tapicerki i wycinamy otwór o średnicy jaką potrzebujemy. Ja przyjąłem około 180mm, to zewnętrzny obwód mojej maskownicy.

Dołączona grafika

Najlepiej byłoby zostac na tym etapie i odpuścić resztę roboty ;)

Dołączona grafika

3. Ja przygotowałem sobie matrycę z twardej kartki papieru, która ma być podstawą do nadania kształtu.

Dołączona grafika

4. Następnie całość okładamy matą szklaną. Zabezpieczamy boczek drzwiowy folią strech.

Dołączona grafika

5. Teraz w rękę pędzel i nakładamy żywicę.

Dołączona grafika


6. By nadać kształt ja wyciąłem z kartonu jeszcze pasek na górze elementu. Patrząc na wzór tapicerki, wydaje mi się że ładnie się to będzie komponować z oryginałem.

Dołączona grafika

7. Po wyschnieciu moja żywica nabrała zielonego koloru. Jest to teraz absolutnie twarde.

Dołączona grafika

8. Całość wzmacniamy od wewnętrznej strony, docinając małe kawałki maty szklanej i przyklejając ją żywicą. Musisz pomysleć, by było to maksymalnie sztywne.

9. Po wyscnięciu zweryfikuj kształt, jeśli jest potrzeba szlifuj i poprawiaj. Później nie będzie takiej możliwości.

10. Nakładamy szapchlówkę do tworzywa sztucznego.

Dołączona grafika

11. Po wyschnięciu szlifujemy do uzyskania gładkiej powierzchni.

Dołączona grafika

12. Teraz zweryfikuj ponownie kształt. Przyłóż materiał ekoskórę i zobacz czy ładnie się układa. Jak pisalem wcześniej, musisz mieć maksymalnie wypukły kształt w miejscach newralgicznych, by materiał nie miał zagięć.
Całość poprawiasz do uzyskania pożądanego kształtu.

Dołączona grafika

13. Czas wykonać wstępny wykrój materiału.
Wskazówka:
- jesli nie masz doświadczenia w oklejaniu, zastanów się nad oddaniem tego do tapicera.
Możesz się naprawdę zdenerwować podczas oklejania.
- nie wykluczone, że nie zrobisz wszystkiego jednym kawałkiem i nie obędzie się bez przeszycia materiału. Wszystko zobaczysz, gdy będziesz pasował materiał.

Dołączona grafika

14. Ja zdecydowałem się, że część obkleję 3mm gąbką, by materiał lepiej się układał i by zamaskować niedoskonałości po szpachlowaniu.
Na zdjęciu górna część, ale gąbke dokleiłem na całym obwodzie tego wyciętego koła, szczególnie w miejscu przejścia/ załamania płaszczyzn. Dzięki temu ekoskóra lepiej się ułożyła.

Dołączona grafika

15. Ponownie przyłóż materiał i przykrój go już w miarę dokładnie, by podczas oklejania działać szybko.

16. Całość odtłuszczamy zmywaczem uniwersalnym i przystępujemy do przyklejania materiału.
Klej nakładamy na element oraz na ekoskórę i łączymy. W miejscach niewidocznych użyłem klamerek/klipów do faktur celem przytrzymania materiału.
Element ma po wewnętrznej stronie na całym obwodzie rowek/wynienkę - ja materiał wciskałem za pomocą nożyczek i wklejałem by tam się trzymał i odpowiednio naciągnął.

Wskazówka:
- jeśli w jakimś miejscu materiał ewidentnie będzie się zaginał lub będzie go zbyt dużo rozważ opcję rozcięcia go. Następnie załóż na zakładkę. Jeśli jeszcze nie kleisz ekoskory, możesz go przeszyć na maszynie w tym miejscu. Jeśli masz już część przyklejoną i nie możesz teraz ściągnąć i szyć, poprostu załóż to w ładny sposób i przyklej. Ja tak zrobiłem co widoczne jest na kolejnych zdjęciach.
- uważaj z ilością kleju. Ten ktorego ja użyłem był piekielnie mocny. To generalnie dobrze, ale w paru miejscach 'przeżarł' materiał i wyszły plamy. Zdecydowałem że swój element pomaluję na czarno lakierem.
Generalnie wykonałem to już, ale całość schnie więc zdjęcia dodam w późniejszym terminie.
- uważaj podczas klejenia, by nie pobrudzić materiału. Dbaj o czystość miejsca pracy, niestety tutaj każdy błąd potem widać.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Maskownica po zamontowaniu naciągnie dodatkowo materiał, przez co znikną 'zmarszczki' na obwodzie otworu. Narazie jest tylko przyłożona do zdjęcia, co nie oddaje końcowego efektu.

Dołączona grafika


Przy okazji ja zaopatrzyłem się w oryginalne lampki drzwiowe, więc wykonałem ich montaż.

Dołączona grafika


Podsumowując:
1. robota jest trudna i czasochłonna - nie ma co się oszukiwać, jeśli masz średnie zdolności manualne może rozważ zakup gotowego boczka lub zleć jego wykonanie w zakładzie car-audio. Średnio z tego co się orientuję za jakieś 300-400zł jest to do zrobienia od sztuki.
2. Jeśli masz dostęp dokup dodatkowy boczek drzwiowy i wykonaj na próbę - nauczysz się na własnych błędach i nie będziesz sobie pluł potem w brodę że zniszczyłeś własne drzwi w ukochanym W124 :)

Powodzenia!










Podobne tematy Zwiń