Skocz do zawartości




- - - - -

[w124] Montaż diód LED.


244 odpowiedzi w tym temacie

#1 Offline   derwu


  • Postów: 230
  • Na forum od: 19 maj 2008
  • Miejscowość: Wrocław
  • Mercedes:W124 3.0D <93r. - OM603
  • Rocznik:1992
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 31 maja 2008 - 01:20

Cała wymiana opiera się na wyjęciu plastików i wymianie żarówek, bez ingerencji w elektrykę samochodu. Wszystkie użyte diody są koloru białego. Wymiana oświetlenia obejmuje następujące elementy Mercedesa W124:

- oświetlenie schowka
- oświetlenie bagażnika
- oświetlenie wnętrza samochodu
- oświetlenie tylnych rejestracji
- oświetlenie zegarów

Lista elementów:

1x dioda rurkowa 36mm 6-LED (schowek)
1x dioda rurkowa 42 mm 6-LED (bagażnik)
2x dioda rurkowa 36mm 1-LED HP DPI (tylna rejestracja)
1x dioda rurkowa 42 mm 2-LED HP DPI (wnętrze samochodu)
2x dioda w5w 1-LED

Oświetlenie schowka

Wykorzystałem diodę rurkową zasilaną oryginalnym napięciem 12 V o długości 36mm zawierającą 6 diód LED.

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Oświetlenie bagażnika

Wykorzystałem diodę rurkową zasilaną oryginalnym napięciem 12 V o długości 42mm zawierającą 6 diód LED.

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Oświetlenie wnętrza samochodu

Wykorzystałem 2 diody rurkowe zasilane oryginalnym napięciem 12 V o długości 42mm zawierające po 2 diody LED HP DPI.

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Oświetlenie tylnych rejestracji

Wykorzystałem 2 diody rurkowe zasilane oryginalnym napięciem 12 V o długości 36mm zawierające po 1 diodzie LED HP DPI.

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Oświetlenie zegarów

Może się to wydawać jakkolwiek trudnym etapem, ale jeżeli mamy pomocnika trwa to kilka minut. Obie żarówki znajdują się z tyłu zegarów. Proponuję włączyć podświetlenie zegarów, wyciągnąć cały licznik i zobaczyć „co się świeci” – to będą żarówki oświetlenia zegarów. Wykorzystałem 2 diody w5w zasilane oryginalnym napięciem 12 V zawierające po 1 diodzie LED.

Zastanawiałem się nad zastosowaniem diód w5w 1-LED HP DPI (o wiele mocniejsze światło), ale stwierdziłem, że może to negatywnie wpłynąć na kierowanie samochodem. W tej konfiguracji (tańsze diody LED w5w) licznik widać doskonale i nie wpływa w żaden negatywny sposób na jazdę.

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Podsumowanie

Po zamontowaniu diód jestem z pewnością zadowolony, diody spełniły moje oczekiwania i świecą nawet mocniej niż się tego spodziewałem. Ze spokojem możemy wymieniać żarówki na dobre diody LED (najlepiej HP DPI). Zdjęcia nie oddają realnego wyglądu poszczególnych elementów, gdyż trudno zrobić dobre zdjęcie słabym aparatem, potraktujmy je więc jako zdjęcia podglądowe, orientacyjne.

Wkrótce

Wymiana oświetlenia w:

- światłach przednich postojowych

- światłach mijania

- oświetleniu pasażera [żarówka czytania]

- podświetlenie przycisków, przełączników, regulacji [ogólnie wszystkiego] na desce rozdzielczej

Pozdrawiam, derwu.



#2 Offline   luki79


  • Postów: 566
  • Na forum od: 17 sty 2007
  • Miejscowość: Wieliczka
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1983
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 31 maja 2008 - 05:56

ja też zmieniałem oświetlenie na te z diodami.
Jedno zastrzeżenie: zamiennik diodowy W5W nie sprawdza się przy zestawie wskaźników!!!
Taka dioda LED nie rozprasza na tyle światła, by światłowód w dostatecznym stopniu przeniósł oświetlenie na zegary, które są niedoświetlone, tak że widać na nich coś tylko gdy przyłoży się do nich nos ;-) Ja zastosowałem też diody, ale szerokokątne i omijając światłowód.

#3 Gość__


  • Na forum od: --

Napisano 31 maja 2008 - 06:24

Bardzo fajna fotorelacja, efekt również :(

Z zegarami kombinowałem w ten sposób jak Ty ale moim zdaniem było za ciemno. Po przeczytaniu fotorelacji kolegi luki79 zdecydowałem się przerobić to jego metodą. I jestem bardzo zadowolony.

Diody kupowałeś na allegro? U jednego sprzedawcy?

#4 Offline   SzmicioW124


  • Postów: 734
  • Na forum od: 28 paź 2007
  • Miejscowość: Poznań

Napisano 31 maja 2008 - 10:04

Ciekawe :( chyba założe te od tablicy :( derwu, Dobra robota....

#5 Offline   Borat


  • Postów: 2 907
  • Na forum od: 06 sty 2007
  • Miejscowość: Berlin/Zgierz
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1983
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 31 maja 2008 - 10:12

derwu, musze przyznac, ze bardzo porządnie pzygotowałeś tą prezentację. Myślę, że taki materiał może dołączyć do FAQ. :(

#6 Offline   derwu


  • Postów: 230
  • Na forum od: 19 maj 2008
  • Miejscowość: Wrocław
  • Mercedes:W124 3.0D <93r. - OM603
  • Rocznik:1992
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 31 maja 2008 - 10:15

luki79 napisał:

ja też zmieniałem oświetlenie na te z diodami.
Jedno zastrzeżenie: zamiennik diodowy W5W nie sprawdza się przy zestawie wskaźników!!!
Taka dioda LED nie rozprasza na tyle światła, by światłowód w dostatecznym stopniu przeniósł oświetlenie na zegary, które są niedoświetlone, tak że widać na nich coś tylko gdy przyłoży się do nich nos ;-) Ja zastosowałem też diody, ale szerokokątne i omijając światłowód.

Powiem szczerze, że mi wystarczy podświetlenie zegarów tak jak jest teraz po wymianie na diody LED, dla porównania oryginalne podświetlenie żarówkowe i diodowe podkręcone trochę GIMP-em, żeby można zobaczyć różnicę w mocy oświetlenia, gdyż barwa naturalnie jest inna i jest to według mnie kwestia przyzwyczajenia. Poniżej porównanie. Uwaga! Podświetlenie jest białe,przebarwienie na niebiesko to wina modyfikacji graficznych!

Dołączona grafika

Poza tym można zastosować diody w5w 1-LED HP DPI, które mają zdecydowanie mocniejsze światło, od tych, które użyłem ja.

darul napisał:

Diody kupowałeś na allegro? U jednego sprzedawcy?
Allegro, jeden sprzedawca. Niestety przesyłka kosztowała 30 PLN, która docierała do mnie 4 dni (!), a sprzedawca pomylił kolory diód (np. postojówki świeciły w dwóch różnych odcieniach), dlatego montaż został podzielony na dwie części.

#7 Offline   MISQ


  • Postów: 910
  • Na forum od: 09 lut 2007
  • Miejscowość: Przemyśl
  • Drugi Mercedes:W210 E280

Napisano 01 czerwca 2008 - 09:31

derwu tez jestem w trakcie zmiany podswietlenia wszedzie docelowo ma byc tak jak u Ciebie. Super prezentacja gratuluje i fajnie ze juz to masz za soba :mrgreen:

#8 Offline   gemini76


  • Postów: 42
  • Na forum od: 05 kwi 2008
  • Miejscowość: Sosnowiec

Napisano 04 czerwca 2008 - 18:26

Czy po zmianie żarówek podświetlenia zegarów na LED działa regulacji natężenia światła?
Pozdrawiam

#9 Offline   MISQ


  • Postów: 910
  • Na forum od: 09 lut 2007
  • Miejscowość: Przemyśl
  • Drugi Mercedes:W210 E280

Napisano 04 czerwca 2008 - 19:08

gemini76 dziala dziala :mrgreen:

#10 Gość__


  • Na forum od: --

Napisano 04 czerwca 2008 - 20:07

roxa napisał:

A czy od ty diodek nie będzie głupiał strażnik oświetlenia :ok: Chodzi o postojowe, nad tablicą itd.

Będzie.








Podobne tematy Zwiń