Skocz do zawartości




- - - - -

[W201/W124] Automatyczna Skrzynia Biegów- awarie i usterki



1602 odpowiedzi w tym temacie

#51 Offline   pioery


  • Postów: 15
  • Na forum od: 06 kwi 2009
  • Miejscowość: Lublin

Napisano 04 stycznia 2010 - 19:11

Witam,nie jestem zły na swojego mesia bo ma prawie 20 lat,i teraz dane:

-nowy olej Mobil ATF 220 ,nie wiem jaki był przed moją wymianą
-nowy filtr oleju oryginał
-zmieniony Kit K1 czyli czasami rozwiązanie problemu z ślizgającym sie 2 biegiem

Teraz pytania:

-szkoda że nie na 100% ale wiecej jak pewne ze autko ruszało z 2 biegu teraz z 1-wszego...

-zaczął mi sie ślizgac niedawno 3 bieg

-duzo lepsza praca i mniejszcze ślizganie sie biegu 2 (niestety K1 nie leczy wszystkiego) i 3 biegu na ZIMNYM oleju

Czy teoretycznie zmiana oleju na mineralny bedzie wskazana ,dzieki koledzy



#52 Offline   vietrzyk


  • Postów: 754
  • Na forum od: 21 maj 2008
  • Miejscowość: Konin
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1983
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 04 stycznia 2010 - 22:14

pioery napisał:

Czy teoretycznie zmiana oleju na mineralny bedzie wskazana ,dzieki koledzy
Raczej nie, skrzynia będzie bardziej szarpać i ciężej zmieniać przełożenia.
Na krótką metę może zmniejszyć twoje objawy ale na dłuższą gęsty olej wykończy skrzynię.
Lepiej spróbuj zalać coś syntetycznego , np. Castrol Transmax-Z.
Nie będę przepisywał, przeczytaj coś tutaj.
Castrol Transmax-Z

#53 Offline   piotrek.m5


  • Postów: 5 595
  • Na forum od: 27 paź 2008
  • Mercedes:W124 3.0D turbo - OM603
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 05 stycznia 2010 - 08:13

Jak skrzynia jest zuzyta to żaden olej jej nie pomoże. A to co piszą producenci to tylko pobożne życzenia dla zareklamowania klientów. Prawdopodobnie poprzypalały sie sprzegła i wymiana sprężynek za wiele nie dała

#54 Offline   Tomo750


  • Postów: 14
  • Na forum od: 07 lis 2008
  • Miejscowość: Kołobrzeg

Napisano 05 stycznia 2010 - 10:53

Panowie czy mógłby któryś napisać jak objawia się takie ślizganie sprzęgła w automacie. Czy jest to "podciąganie" obrotów przed zmianą np. z 2 na 3 ?

#55 Offline   kawa1975


  • Postów: 205
  • Na forum od: 20 kwi 2007
  • Miejscowość: Łuków
  • Mercedes:W124 5.0E - M119
  • Rocznik:1992
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 05 stycznia 2010 - 11:18

witam
u mnie skrzynia z każdym dniem coraz bardziej zbliża się do końca swego życia
zniszczyłem ją sam trochę ostrzejszą :star: jazdą i w pełni zdaję sobie z tego sprawę
a teraz konkrety
nie ślizga się tylko gdy zblokuję ją na drugim biegu, po przejściu na 3 bieg nie mogę już przyśpieszyć jedzie jak na spalonym sprzęgle, na 4 biegu to samo
muszę bardzo delikatnie dodawać gazu aby wogóle jechała ta moja Mercedes
Mam spalone sprzęgiełka, po dość inetensywnej jezdzie czuć było spaleniznę tak jak ze zwykłego sprzęgłą. Nie kombinuję już z wymianami oleju itp. bo za bardzo już nic nie zrobię.

Plan - kupuję drugą skrzynię używaną, a tą obecną rozbiorę na części pierwsze wszystko dokładnie dokumentując i wymienię tarczki ,sprężynki itp, po czym postaram się ją złożyć.
Zaznaczam iż co kolwiek robiłem przy autach - i mam jako takie pojęcie

#56 Offline   emcer


  • Postów: 16
  • Na forum od: 19 lis 2009
  • Miejscowość: Kielce

Napisano 05 stycznia 2010 - 12:22

Mam pytanie z innej beczki - w mojej skrzyni, automat, ktoś uciął/skrócił metalowy pręt, do którego jest przymocowana gałka :) :) chciał mieć wersje SPORT bo Turbo już miał :mlot: - czy dużo zachodu jest z wymiana tego pręta? Katastrofa :mlot:

#57 Offline   sek60


  • Postów: 92
  • Na forum od: 07 gru 2009
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 05 stycznia 2010 - 13:00

Ja bym się podczepił do kolegi z tą wymianą gałki w automacie, i jeszcze na chwilę powrócił do sprężynek K1. W serwisie ASO warszawa niestety powiedziano mi że nie ma takiego elementu w mojej skrzyni a po drugie ciekaw jestem czy wymiana tych sprężynek wpłynie na podciąganie obrotów przed zmianą z 3 na 4 bo może K1 nic tu nie wskóra. (CL600 W140 4b.)

#58 Offline   piotrek.m5


  • Postów: 5 595
  • Na forum od: 27 paź 2008
  • Mercedes:W124 3.0D turbo - OM603
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 05 stycznia 2010 - 20:06

emcer, wymiana gałki jest banalna-wyciągasz plastikową ramkę wokół lewarka, następnie oblukaj jak zdjąć wierzchni podświetlany plastik. Po podniesieniu go do góry(nie zejdzie całkiem bo nie przejdzie przez gałkę) ukazuje się nakrętka kontrująca wajchę. Wajcha sama w sobie tez ma gwint. Rozkontruj nakrętkę, wykręć gałkę i wuala! :)

Tomo750 wyglada to tak jakby na chwilę skrzynia rozsprzegliła się z silnikiem. Przyspieszasz na 2 i w momencie kiedy powinna wskoczyć 3 następuje wzrost obrotów o ok. 1000 po czym z szarpnięciem wchodzi 3

#59 Offline   sek60


  • Postów: 92
  • Na forum od: 07 gru 2009
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 05 stycznia 2010 - 21:18

Co do gałki to się pozwole nie zgodzić (chyba że w manualu) a piszemy o wybieraku w automacie. Mam w reku cały wybierak i gałka przechodzi w lewarek (chromowany) i bez zadnych nakretek idzie do poprecznego trzpienia który jest wyprowadzony z jednej strony na wajche która ciągnie za wodzik skrzyni a z drugiej na blokadke taką.
Co prawda po drugiej stronie gałki przy tym poprzecznym trzpieniu jest śrobka na płaski srubokręt ale za chiny nie moge jej odkręcić. Być może po jej odkręceniu zszedł by cały chromowany lewarek z gałką.
Sama gałka nie ma gwintu nie chciała sie odkręcić i po przyłożeniu większej sily chyba cos tam urwałem bo z oporami sie obraca ale nie wykręca

Jeszcze wracając do rozsprzeglenia z 3 na 4 i podskoczenia obrotów w tej chwili usterka nie występuje gdy gaz jest wcisniety przynajmniej 3/4.

#60 Offline   piotrek.m5


  • Postów: 5 595
  • Na forum od: 27 paź 2008
  • Mercedes:W124 3.0D turbo - OM603
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 05 stycznia 2010 - 21:25

sek60, nie wiem jak jest w W140 ale w W124 jest tak jak mówię bo wyjmowałem gałkę w swoim E300D.








Podobne tematy Zwiń