Skocz do zawartości




- - - - -

[W201] Dbanie o Silnik


3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Offline   Loockki


  • Postów: 87
  • Na forum od: 26 lip 2018
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
  • Mercedes:W201 2.5D - OM602
  • Rocznik:1985
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 15 października 2018 - 20:52

Witam witam, mam mercesia w201 2.5 D z jednostką napędową OM602. Zupełnie luźny temat, odnośnie dbania o właśnie tę jednostkę. Wiem, że forum to jest pełne ludzi, którzy pasjonują się mercedesami i wszystkim co z nimi związane. W związku z tym chciałbym rozpocząć taką właśnie luźną dyskusję w kwestii dbania o silnik OM602. Nie mówię tu jednak o rzeczach jak wymiana filtrów, oleju itd. itd.. To są standardy, o których myślę każdy pamięta, może je zrobić we własnym zakresie ale raczej każdy skorzysta z usługi mechanika. W tym temacie chciałbym podpytać was - pasjonaci mercedesa, czy znacie jakieś ciekawe sposoby żeby silnikowi lepiej się żyło, które możemy wykonać tylko my, takie ciekawe triki, czy wskazówki odnośnie jednostki napędowej OM602. Coś w stylu "tu dokręć" ; "tam przeczyść" itp.
Mam nadzieję, że udało mi się w miarę jasno przedstawić to, o czym chciałbym tu z wami podyskutować i nie zostaje mi już nic innego jak serdecznie zaprosić was do dzielenia się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i przede wszystkim swoją wiedzą, bo chyba po to tu jesteśmy, żeby w tej niewielkiej społeczności dzielić się wiedzą na temat mercedesa ;)



#2 Offline   JanB


  • Postów: 981
  • Na forum od: 15 lut 2009
  • Miejscowość: Środa Wielkopolska
  • Mercedes:W124 3.0D-24V >93r. - OM606
  • Rocznik:1994
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Accord 2,2 d 180 KM

Napisano 15 października 2018 - 21:28

Hmmm, ciekawe ujęcie tematu. Powiem subiektywnie co ja bym zrobił (robię):
1. Olej 5W40 zmiana co 10 tys km I wszystkie filtry łącznie z paliwa i powietrza, bo koszty nikłe. Dodaję do oleju modyfikatory tarcia.
2. Paliwo - wyłącznie z pewnej stacji (ja preferuję Lotos, bo ponoć rzepakowego dodają mniej do ropy jak Orlen) i dodaję do paliwa parę kropel modyfikatorów. Od czasu do czasu olej do dwutaktu w celu przesmarowania pompy i wtrysków.
3. Płyn chłodzący - termostat - chłodnica -- wszystko musi być świeże i sprawne, bo przegrzanie rodzi koszty.
4. Cieszyć się jazdą :hooray:

#3 Offline   Loockki


  • Postów: 87
  • Na forum od: 26 lip 2018
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
  • Mercedes:W201 2.5D - OM602
  • Rocznik:1985
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 15 października 2018 - 22:12

Wyświetl postUżytkownik JanB dnia 15 października 2018 - 21:28 napisał

Hmmm, ciekawe ujęcie tematu. Powiem subiektywnie co ja bym zrobił (robię):
1. Olej 5W40 zmiana co 10 tys km I wszystkie filtry łącznie z paliwa i powietrza, bo koszty nikłe. Dodaję do oleju modyfikatory tarcia.
2. Paliwo - wyłącznie z pewnej stacji (ja preferuję Lotos, bo ponoć rzepakowego dodają mniej do ropy jak Orlen) i dodaję do paliwa parę kropel modyfikatorów. Od czasu do czasu olej do dwutaktu w celu przesmarowania pompy i wtrysków.
3. Płyn chłodzący - termostat - chłodnica -- wszystko musi być świeże i sprawne, bo przegrzanie rodzi koszty.
4. Cieszyć się jazdą :hooray:

Jakiego rodzaju to modyfikatory, gdzie takie zabawki kupujesz i przede wszystkim czy to jakieś wysokie stawki cenowe, ja jestem kierowcą od niedawna, nie znam się na takich rzeczach, dlatego też zacząłem ten temat, chcę jak najlepiej zadbać o swój wóz, żeby posłużył mi jak najdłużej i jak najlepiej ;) Więc jeśli możesz, rozwiń kwestię tych modyfikatorów, coś o ich działaniu, twoich spostrzeżeniach, myślę, że każdego to zaciekawi a i niejednemu się przyda ;)

#4 Offline   JanB


  • Postów: 981
  • Na forum od: 15 lut 2009
  • Miejscowość: Środa Wielkopolska
  • Mercedes:W124 3.0D-24V >93r. - OM606
  • Rocznik:1994
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Accord 2,2 d 180 KM

Napisano 16 października 2018 - 05:34

Do oleju silnikowego mam sprawdzone dodatki z firmy Archoil i Liqui Moly. Do paliwa stosuję produkty i Archoil, i Millers oraz Amsoil. Trudno tu opisywać ze szczegółami właściwości tych "witamin". Poszukaj w necie. Kupisz też bez problemu. Ja kupuję na zmienolej.








Podobne tematy Zwiń