Skocz do zawartości




- - - - -

[W201] Wymiana celownika


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Offline   Loockki


  • Postów: 87
  • Na forum od: 26 lip 2018
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
  • Mercedes:W201 2.5D - OM602
  • Rocznik:1985
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 26 października 2018 - 10:18

Witam witam, szukałem tematu o celowniku takim jaki jest u mnie, ale nie znalazłem ani tematu, ani żadnego filmu na YT, żeby to w miarę sprawnie zrozumieć i wymienić bez przypadkowego uszkodzenia grilla, tak więc zapytam się was, dorzucę fotki mocowania zarówno starej jak i nowej gwiazdy i jeśli ktoś z was ma pojęcie i możliwość mi na tych zdjęciach zaznaczyć, pokazać czy może i po prostu wytłumaczyć co ja mam zrobić żeby sprawnie wyjąć stary celownik i zamontować nowy to byłoby naprawdę super ;)

Oto fotki :

Zamontowany celownik ( stary ) --> Dołączona grafika Dołączona grafika

Nowy celownik, który chcę zamontować --> Dołączona grafika

Tak jak napisałem, nie znalazłem nigdzie odpowiedzi an tyle rzetelnej, żebym był w stanie to zrobić tak jak należy. Jeśli ktoś ma wiedzę i chwilę czasu to serdeczna prośba - podziel się swoją wiedzą a przyda się i mnie i zapewne wielu innym osobom, dzięki wielkie ;)



#2 Offline   melfio1


  • Postów: 3 639
  • Na forum od: 02 lis 2008
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W201 1.8E - M102
  • Rocznik:1992
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Opel Agila

Napisano 26 października 2018 - 14:33

Z tego co pamiętam to robota prosta ,.potrzebny haczyk czy kawałek druta ,pociągasz tą sprężynę od dołu i wyciągasz tą przekładkę ,pręcik ,i samo wychodzi ,potem nową tak samo ,gwiazde wkładasz od góry blache od dołu pociągasz sprężynę przekładzasz przekładke (pręcik,blaszke)i po robocie,niepamięta już dokładnie ale jak byś wyją przekładke i by nie chciała wyjść gwiazda ,to jedną ręką złap gwiazde a drugą pokręć blachą lewo prawo.

#3 Offline   Loockki


  • Postów: 87
  • Na forum od: 26 lip 2018
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
  • Mercedes:W201 2.5D - OM602
  • Rocznik:1985
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 26 października 2018 - 15:27

Wyświetl postUżytkownik melfio1 dnia 26 października 2018 - 14:33 napisał

Z tego co pamiętam to robota prosta ,.potrzebny haczyk czy kawałek druta ,pociągasz tą sprężynę od dołu i wyciągasz tą przekładkę ,pręcik ,i samo wychodzi ,potem nową tak samo ,gwiazde wkładasz od góry blache od dołu pociągasz sprężynę przekładzasz przekładke (pręcik,blaszke)i po robocie,niepamięta już dokładnie ale jak byś wyją przekładke i by nie chciała wyjść gwiazda ,to jedną ręką złap gwiazde a drugą pokręć blachą lewo prawo.

Mówisz o tej sprężynie, w tym miejscu ? --> Dołączona grafika

#4 Offline   msmarcin


  • Postów: 137
  • Na forum od: 04 maj 2017
  • Miejscowość: Mińsk Mazowiecki
  • Mercedes:W124 2.0D - OM601
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Jakieś jest

Napisano 26 października 2018 - 21:17

Nie trzeba wyjmować pręta pokazanego na rysunku. Czytałem że ciężko to później złożyć.
U Ciebie wymienia się podobnie:
https://www.youtube....h?v=K0zAgYxBt9k

#5 Offline   Loockki


  • Postów: 87
  • Na forum od: 26 lip 2018
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
  • Mercedes:W201 2.5D - OM602
  • Rocznik:1985
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 26 października 2018 - 22:46

Wyświetl postUżytkownik msmarcin dnia 26 października 2018 - 21:17 napisał

Nie trzeba wyjmować pręta pokazanego na rysunku. Czytałem że ciężko to później złożyć.
U Ciebie wymienia się podobnie:
https://www.youtube....h?v=K0zAgYxBt9k

Widziałem ten materiał, i wiele innych, wszystkie przedstawiają właśnie ten model wymiany celownika. Problem w tym, że oni muszą te 2 blaszki rozchylić i przekręcić. Natomiast ja nie mam takich blaszek, tak jak to jest widoczne na zdjęciach, więc gdzie to podobieństwo, trochę go chyba nie dostrzegłem, ale jeśli możesz mi na fotce jakoś zaznaczyć bo czegoś nie widzę, to będę mega wdzięczny ;)

#6 Offline   melfio1


  • Postów: 3 639
  • Na forum od: 02 lis 2008
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W201 1.8E - M102
  • Rocznik:1992
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Opel Agila

Napisano 27 października 2018 - 06:10

Dokładnie chodzi mi o to co zaznaczyłeś,na filmiku to jest inna gwiazda która wchodzi w maskę ,a u ciebie w hodzi w grila,tak? Wymieniałem z 6lat wstecz ,i też już nie pamiętam dokładnie ,ale 99% dał bym se uciąć że tak wymieniałem jw. pisałem ,.bo na chłopski rozum ,po wyjęciu przekładki zostanie osobno gwiazda ,blaszka i pręcik ,od góry wkładasz gwiazde od dołu blaszke ,naciągniesz sprężynę zablokujesz przekładką i to się trzyma ,bo blaszka się zapiera o grila i sprężyna trzyma całość.,Gwiazda montowana w maskę jest inna na 100% bo kiedyść teść miał W210 i pamiętam że tam wymiana była jak na filmiku.

Znalazłem jeszcze taki opis w necie

Ok. Wyciągnąłem przed chwilą starą resztkę celownika. Pozbyłem się zawleczki i ładnie wszystko wyszło. W podobny sposób chciałem założyć nową i nie był to za dobry pomysł ;P Po wyjęciu zawleczki żałowałem, że to zrobiłem, bo dopiero po chwili zorientowałem się jak to się zakłada. Wystarczy włożyć całość od góry przez otwór w grillu i przekręcić blaszkę rozpychającą dół emblematu w prawo aż spadnie niżej i rozszerzy wszystko i dociśnie do maski. Przypominam, że po wyjęciu zawleczki zamontowanie jej z powrotem w pozycji początkowej jest TRUDNE.. Szczególnie o godzinie 24 ;P Jak już udało mi się to poskładać i przygotować do montażu, to zrezygnowałem z założenia mojej nowej gwiazdy, ponieważ za jakiś czas będę wymieniać grill - nie mam zamiaru powtarzać dzisiejszej operacji ;P

Użytkownik melfio1 edytował ten post 27 października 2018 - 06:22


#7 Offline   msmarcin


  • Postów: 137
  • Na forum od: 04 maj 2017
  • Miejscowość: Mińsk Mazowiecki
  • Mercedes:W124 2.0D - OM601
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Jakieś jest

Napisano 27 października 2018 - 06:54

Dokładnie w poście jak wyżej.
W teorii aby wyjąć stara gwiazdę wystarczy obrócić blachę trzymaną sprężyną o 90 stopni. W praktyce pewnie nie będzie chciała wyjść bo zmieniła swój kształt ze starości i będzie zapierała się o jakąś krawędź. Na pewno będzie pomocna latarka i jasny dzień na dworze. Jeżeli nie zależy Ci na starej gwieździe możesz wyjąć zawleczkę/pręta trzymającego sprężynę (zaznaczona na obrazku wcześniej). Ponieważ sprężyna ma dość dużą sztywność (mocno dociska celownik) będziesz miał problem, żeby złożyć to później w całość. Dodatkowo możesz na wszelki wypadek rozłożyć koc na szybie przedniej i dachu samochodu żeby coś się nie obiło jeżeli emblemat wyskoczy z drugiej strony.
Montaż będzie dużo prostszy. Wkładasz nowy emblemat przez otwór w grillu, pociągasz blachę, która trzyma sprężynę pod maską i przekręcasz o 90 stopni, koniec. Emblemat zamocowany.
Ogólnie wskazówka: blacha jest bardzo niewdzięczna do odciągania i przekręcania. Kombinerki średnio się do tego nadają. Ja użyłem dwóch opasek zaciskowych założonych po obu stronach sprężyny, wtedy można wygodnie napiąć sprężynę o dogiąć blachę aby gwiazda wyszła, oczywiście należy uważać na place. Zamiast opasek nadaje się również gruby drut.

#8 Offline   marjar


  • Postów: 41
  • Na forum od: 12 wrz 2011
  • Miejscowość: Katowice
  • Mercedes:W201 2.0E - M102
  • Rocznik:1990
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:A180 CDI

Napisano 03 listopada 2018 - 11:57

Jest dokładnie tak, jak pisze "msmarcin". Ponadto znacznie łatwiej jest przeprowadzić całą operację na zdjętym grillu (trzyma się raptem na 6 łatwo dostępnych blachowkrętach). Nie trzeba wtedy wyginać kręgosłupa w chiński paragraf. Mnie do pociągania i przekręcania blachy celownika służą zwykłe obcęgi o odpowiedniej szerokości i kącie rozwarcia.








Podobne tematy Zwiń