Skocz do zawartości




- - - - -

CB Radio


161 odpowiedzi w tym temacie

#81 Offline   BOX47


  • Postów: 215
  • Na forum od: 26 maj 2008
  • Miejscowość: Worms, Nadrenia-Palatynat.
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 03 sierpnia 2008 - 23:08

w pochmurny i jesienny klimat
jak niżej wiszą chmury itd
ale nie w środku lata
może złapie się 1 jakiś sygnał i uda się odpowiedzieć ale czy sygnał dotrze do rozmówcy ???
chmury też mają swoją prędkość przemieszczania i jak "płyną" mają różną gęstość



#82 Offline   Radhezz


  • Postów: 1 526
  • Na forum od: 26 gru 2007
  • Miejscowość: Opole
  • Mercedes:W201 2.0 - M102
  • Rocznik:1987
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG
  • Inne auto:Matrix

Napisano 03 sierpnia 2008 - 23:26

Bialy napisał:

atmosfera odbija fale radiowe
Dokładnie tak jest :) Jest to propagacja (rozchodzenie się) fal radiowych. W zależności od warunków atmosferycznych, aktywności słońca, rodzaju pokrycia ziemi, fale w tym zakresie częstotliwości mogą się odbijać w troposferze, więc przy sprzyjających warunkach można pogadać z kolegami z daaaleka - każdy krótkofalowiec to potwierdzi :ok:

BOX47, w zasadzie tak, ale czytaj wyżej :ok:
Gadałeś kiedyś przez CB stojąc na jakimś moście? ;-)

#83 Offline   MŁYNEK


  • Postów: 944
  • Na forum od: 16 kwi 2007
  • Miejscowość: Ostrów Wlkp.
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:1996
  • Nadwozie:coupe
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:CL420
  • Trzeci Mercedes:w168 A170 CDI 2003
  • Inne auto:Ford S-max 2.0TDCi 2010r

Napisano 04 sierpnia 2008 - 14:37

Radhezz napisał:

więc przy sprzyjających warunkach można pogadać z kolegami z daaaleka

Ale nie na odległość 50Km ;-)

#84 Offline   Chiro


  • Postów: 663
  • Na forum od: 12 lut 2008
  • Miejscowość: Ścinawa

Napisano 04 sierpnia 2008 - 22:06

Ja z kolegami klocic sie nie mam zamiaru. Bedac w prochowicach zapytalem gdzie najdalej dolecialem, mobilek odpowiedzial wjazd do wrocilawia. Nie chcecie to nie wierzcie wasz problem ;) ja sie ciesze z solidnego sprzetu ....

#85 Offline   MŁYNEK


  • Postów: 944
  • Na forum od: 16 kwi 2007
  • Miejscowość: Ostrów Wlkp.
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:1996
  • Nadwozie:coupe
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:CL420
  • Trzeci Mercedes:w168 A170 CDI 2003
  • Inne auto:Ford S-max 2.0TDCi 2010r

Napisano 05 sierpnia 2008 - 09:28

Przed chwilą pisałeś o koledze teraz o mobiku... ;-)

#86 Offline   szafa


  • Postów: 6 382
  • Na forum od: 04 sty 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 4.2E - M119
  • Rocznik:1994
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Volvo 855 2.3 T-5

Napisano 21 lutego 2009 - 10:57

A ja wlasnie dostalem radyjko Lafayette Zeus :grin:

http://www.avanti-ra...fo/?id=103&idc=

podobno (na podstwie opinni z for) w miare porzadne radyjko w tej cenie, powazny minus to brak RF Gaina, ale mozna sobie dorobic

problem mam z antena, jako ze poprzednie radyjko straclilem przez rzucajaca sie w oczy tradycyjna antene magnesowa to zastanawiam sie nad zakupem SIRIO TRIFLEX aby maksymalnie zminimalizowac mozliwosc "wykrycia"... kosztem zasiegu

ewentualnie SIRIO TAJFUN i spliter np. MIX-27 CB/FM ?

czy zastosowanie mic ze wzmocnieniem ma w tym wypadku jakis sens? jesli nawet sygnal nadawany zostanie wzmocniony to czy jest sposob na zwiekszenie zasiegu odbierania? a moze jakis tuning radyjka przeprowadzic aby w jakims stopniu zrekompensowac straty przez taka antene?

#87 Offline   helixwroclaw2005


  • Postów: 1 161
  • Na forum od: 19 wrz 2008
  • Miejscowość: Wrocław Krzyki jeszcze
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1983
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 22 lutego 2009 - 17:11

Niestety jestem tylko użytkownikiem CB od kilkunastu lat a z techniki tylko podstawy :sad:

Kiedyś to radyjko podobało mi się. Na forum CB gdzie jestem ma dobre opinie. Kilka z nich:

Czy zeus i ermes mają skuteczniejsze filtry jak u 520xl?
Jakie wady mają te radyjka?

Ermes ma zdecydowanie lepsze filtry niż obecny U520. Wadą tych radyjech jest brak RFgaina i to była jedyna wada jaką miał mój Ermes.

Te radia mają 2 filtry, ANL i NB, doskonale radzą sobie z zakłóceniami od instalacji elektrycznej w samochodzie. Zdecydowanie lepiej niż Uniden.

Używałem Zeusa przez dobry rok. Później podkusiło mnie zmienić na chwilę na Presidenta Harrego Classic 2. No i powiem szczerze, Zeus okazał się potęgą biggrin.gif Oczywiście nic nie pobije mojego starego Herberta, ale Zeus to naprawdę przyzwoity sprzęt.

Witam mam Zeusa od sierpnia najpierw z AS-100 a teraz z Diamond CR-11 jestem z tego radia bardzo zadowolony. Ma naprawdę dobre filtry, co prawda na silniku SDI nie ma co zakłócać ale jak dla mnie jest wystarczające (na razie biggrin.gif )- teraz chciałbym zmienić mikrofon na albrechta NM500e. Tylko nie wiem czy to ma sens do tego radia???

Mam ZEUSa z "poprawionym" ASQ ale w miastach np. Kraków, to pomyłka (ASQ nic nie pomoże) więc postanowiłem dorobić LOC/DX i/lub RF GAIN.Właśnie testuje to rozwiązanie i efekt jest dobry (nawet bardzo dobry). Przy tak czułym radiu jak ZEUS brak RF to pomyłka musze przyznać (ja mam otwarty TX w centrum bez przerwy).
Jak ktoś zainteresowany to mogę podesłać rozwiązanie (polecone przez "starego w.cz. radiowca), teraz kombinuje nad zrobienie LOC/DX włączane z klawiatury np. BR ROGER (i tak nie chodzi w AM).
ZUES to MJ600+ wiec można z niego dużo wyciągnąć: 240/6band + UP MOC 8W-AM/10W-FM, podświetlenie gruszki


ale co to dla Ciebie. Dasz radę i z tym wynalazkiem :mrgreen:

#88 Offline   pawel63


  • Postów: 721
  • Na forum od: 04 sty 2007
  • Miejscowość: Ostrowiec Św
  • Mercedes:W201 1.8E - M102
  • Rocznik:1991
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 22 lutego 2009 - 22:36

szafa napisał:

zastanawiam sie nad zakupem SIRIO TRIFLEX
Już w reklamie mogliśmy usłyszeć:
Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego..."
I obawiam się, że w konkretnym przypadku powyższy slogan ma spore umocowanie. Po pierwsze: antena bardzo krótka więc i zasięg proporcjonalny do długości. Po drugie: z racji skośnego montażu, odbiór czy też nadawanie do tyłu jest mocno "skrócone", do przodu wcale nie lepiej :-| . Po trzecie: bardzo niska moc maksymalna, jaką jest w stanie antena "udźwignąć" (10W). O ile w przypadku Zeusa nie mamy powodów do zmartwień (4W), to w przypadku mocniejszego radia (a wcale nie mało tego typu modeli) próba nadawania skończy się zgonem anteny.
Tutaj możesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat wspomnianej anteny. Okazuje się , że mimo szeregu wad może być ciekawą alternatywą dla pełnowymiarowych batów CB. Wszystko to kwestia oczekiwań.
Odnośnie SIRIO TAJFUN: z racji podobnej bydowy jak i sposobu montażu, przejmuje większość wad modelu o którym mowa wyżej.

#89 Offline   szafa


  • Postów: 6 382
  • Na forum od: 04 sty 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 4.2E - M119
  • Rocznik:1994
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Volvo 855 2.3 T-5

Napisano 22 lutego 2009 - 23:28

helixwroclaw2005, pawel63, o samym radyjku juz poczytalem i szczerze mowiac to jako ze jest juz ono w moim posiadaniu to w tej chwili zalezy mi bardziej na informacjach o mozliwych jego modyfikacjach aby wydusic z niego wiecej "mocy" zarowno tej nadawczej jak i odbiorczej.

O antenach Triflex i Tajfun caly czas napotykam teoretyzowane opinie, nigdzie nie moge znalezc konkretnych info z testow, dziwi mnie to bo na samym allegro troche jednak ich sie sprzedaje wiec ktos ich uzywa, w dodatku osoby posiadajace sklepy ze sprzetem CB bez problemu moglby taki test przeprowadzic. Spotkalem sie z opinia ze zamiast takiej antenty to rownie dobrze mozna widelec przyczepic i efekt bedzie podobny, jezeli to jest prawda to uchronilbym sie przed wydaniem 200zl, ale to tez byla tylko teoretyczna opinia i nie wiem jak sie do tego ustosunkowac.

Zdaje sobie sprawe iz anteny tego typu maja kiepska skutecznosc w porownaniu do standardowych, ale jestem zdecydowany na taki kompromis o ile ich skutecznosc jest wyzsza od wspomnianego widelca :)

#90 Offline   pawel63


  • Postów: 721
  • Na forum od: 04 sty 2007
  • Miejscowość: Ostrowiec Św
  • Mercedes:W201 1.8E - M102
  • Rocznik:1991
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 22 lutego 2009 - 23:37

szafa napisał:

napotykam teoretyzowane opinie
Łukasz, praw fizyki Pan nie zmienisz... ;-) . Tj. znając dookólną charakterystykę promieniowania anteny, z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć jak zachowa się w "akcji". Tym bardziej widząc jej liche parametry. :cry:








Podobne tematy Zwiń