Skocz do zawartości




- - - - -

Sub Sony Xplod XS-AW200X


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Offline   Max


  • Postów: 79
  • Na forum od: 18 sty 2007
  • Miejscowość: Ciechocinek

Napisano 22 lipca 2007 - 14:49

Witam

Właśnie "odziedziczyłem" subwoofer sony XS-AW200X. Posiadam również radyjko Sony CDX MP 40, które gra mi na seryjnych głośnikach (chyba seryjnych sądząc po jakości ich grania). Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o car audio więc mam takie o to pytania:

1. W obecnych głośnikach nie ma w zasadzie w ogóle bassu, więc pomyślałem, że jak dorzuce jakiś subwoofer to jakość dźwięku dość mocno mi wzrośnie. Moje pytanie czy jest sens tak robić, czy może te głośniki również wymienić.

2. Jaki kabel powinienem kupić i ile tego kabla (zakładając, że sub będzie w bagażniku).

3. No i trzecie i najważniejsze pytanie to czy ktoś z wawy ewentualnie mógłby mi doradzić fachową wiedzą :jump: ) przy montażu, który w zasadzie ograniczyłby się do pociągnięcia kabla z tyłu na przód do radia.

Z góry dzięki za pomoc :)



#2 Offline   szafa


  • Postów: 6 374
  • Na forum od: 04 sty 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 4.2E - M119
  • Rocznik:1994
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Volvo 855 2.3 T-5

Napisano 22 lipca 2007 - 15:01

Sub ten jest stosunkowo slaby, z tego co sie zorientowalem jego moc w RMS to 100W, w zwiazku ze specyficzna budowa sciany grodziowej w w201 pomiedzy kabina pasazerow a bagaznikiem efekt jego dzialania moze byc slabo slyszalny. Darowanemu koniu w zeby sie nie zaglada wiec warto sprobowac...

Po dorzuceniu suba jakosc dzwieku nie wzrosnie, zwiekszy sie dynamika.

Jezeli jestes laikiem i nie masz sprecyzowanych wymagan to idz po najmniejszej lini oporu czyli zaloz sub ktory dostales, odsluchaj i wtedy zdecyduj czy jeszcze czegosc Ci brakuje...

Do podlaczenia suba potrzebujesz kable zasilajace (plusowy oraz minusowy) o srednicy 6-10mm oraz sygnalowe (2x2RCA + sterujacy)... zasilajace po okolo 6,5-7m aby bez problemow polozyc je na podlodze od akumulatora do suba, sygnalowe 5-6m.

#3 Offline   EssiRS


  • Postów: 5 564
  • Na forum od: 07 sty 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 5.0E - M119
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:cabrio
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:SL500
  • Inne auto:Mercedes V12 Biturbo

Napisano 22 lipca 2007 - 15:06

Max, a jaki masz wzmacniacz do tego subwoofera :jump:

Przy takiej konfiguracji z mojego doswiadczenia wynika ze subwoofer bedzie gral sobie, a glosniki sobie. Warto byloby pomyslec o lepszych glosnikach nawet podpietych pod samo radio.

#4 Offline   szafa


  • Postów: 6 374
  • Na forum od: 04 sty 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 4.2E - M119
  • Rocznik:1994
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Volvo 855 2.3 T-5

Napisano 22 lipca 2007 - 15:08

EssiRS, to aktywny sub jest http://mb201-124.eu/...tyle_emoticons/default/smiech2.gif

#5 Offline   EssiRS


  • Postów: 5 564
  • Na forum od: 07 sty 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 5.0E - M119
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:cabrio
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:SL500
  • Inne auto:Mercedes V12 Biturbo

Napisano 23 lipca 2007 - 10:19

szafa, ty mi sie tu nie smiej, bo nie mialem czasu wczytywac sie w opis tego subwoofera ;-)

Max, najpierw podlacz ten subwoofer a pozniej sie zobaczy czy warto cos jeszcze zmianiac, chociaz wydaje mi sie ze bez wymiany glosnikow sie nie obejdzie.

#6 Offline   Max


  • Postów: 79
  • Na forum od: 18 sty 2007
  • Miejscowość: Ciechocinek

Napisano 23 lipca 2007 - 23:54

Essi I Szafa dzięki za podpowiedzi:)

Sub jest aktywny więc wzmacniacza nie potrzebuję. Podłączę go i zobaczymy jaki będzie efekt:) Myślę, że w porównaniu do obecnej jakości dźwięku po podłączeniu subu dźwięk będzie o niebo lepszy :czujnik: a przynajmniej mam taką nadzieję. W tygodniu kupuje kabel i zobaczymy co uzyskam.

A tak na marginesie jakbym postanowił zmienić głośniki to jakie byście do w201 proponowali (tak, żeby nie trzeba było nic ciąć w tapicerce ;) ) i ile tych głośników - bo z tego co do tej pory usłyszałem to wystarczą głośniki z przodu (tylnych nie powinno się montować, żeby scena była z przodu).

#7 Offline   EssiRS


  • Postów: 5 564
  • Na forum od: 07 sty 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 5.0E - M119
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:cabrio
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:SL500
  • Inne auto:Mercedes V12 Biturbo

Napisano 24 lipca 2007 - 09:49

Max, z przodu to musisz kupic 10cm glosniki. Z ta scena to sie zgadza, ale ta zasada dziala dopiero na nieco wyzszym poziomie sprzetu. Nie osiagniesz tego efektu na wspolosiowych glosnikach.

Z tym czy dzwiek bedzie o niebo lepszy to bym polemizowal, poniewaz powstanie slyszalna dziura w dzwieku pomiedzy srednimi tonami (10cm glosniki) i niskim basem. Subwoofer z reguly przetwarza czestotliwosci do 40-50Hz, a te 10cm glosniki to z reguly najnizej graja okolo 90-100Hz, wiec dzwiek sie zwyczajnie nie zlewa w calosc, tylko sub gra sobie a glosniki sobie. Tak to najprawdopodobniej bedzie wygladac, ale zobaczymy :czujnik:

Co do kabli to pamietaj zeby pociagnac zarowno + jak i - prosto od akumulatora, by nie bawic sie dwukrotnie, gdyby okazalo sie ze karoseria daje zaklocenia jako masa.

I jeszcze jedno. Dopoki nie wygluszysz bagaznika to bass bedzie nikly....

#8 Offline   Max


  • Postów: 79
  • Na forum od: 18 sty 2007
  • Miejscowość: Ciechocinek

Napisano 24 lipca 2007 - 11:25

To mnie trochę zmartwiłeś...:pad: Miałem nadzieję, że zmiana będzie znacząca jak podłączyłbym tego suba. No nic zobaczymy jak to wyjdzie. W sumie nie jestem audiofilem i od dźwięku nie oczekuję nie wiadomo czego, więc może się okazać, że to co uzyskam będzie dla mnie w zupełności wystarczające :sciana:

#9 Offline   Max


  • Postów: 79
  • Na forum od: 18 sty 2007
  • Miejscowość: Ciechocinek

Napisano 29 lipca 2007 - 11:28

szafa napisał:

Do podlaczenia suba potrzebujesz kable zasilajace (plusowy oraz minusowy) o srednicy 6-10mm oraz sygnalowe (2x2RCA + sterujacy)... zasilajace po okolo 6,5-7m aby bez problemow polozyc je na podlodze od akumulatora do suba, sygnalowe 5-6m.

Wracając do kabli...Mam rozumieć, że 2x2RCA to są dwa kable sygnałowe + trzeci sygnałowy?

#10 Offline   szafa


  • Postów: 6 374
  • Na forum od: 04 sty 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 4.2E - M119
  • Rocznik:1994
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Volvo 855 2.3 T-5

Napisano 29 lipca 2007 - 11:39

Max, http://allegro.pl/item216815315_rca_6_5 ... niej_.html to jest kabel sygnalowy pomiedzy radiem a wzmacniaczem z przewodem sterujacym (ten cieniutki). Zlaczami RCA przesylany jest sygnal (dzwiek) natomiast sterujacy sluzy do polaczenia w radiu np. sterowania antena z gniazdem REM (Remote) we wzmacniaczu dzieki czemu bedzie on sie wlaczal razem z radiem. Oczywiscie wybrac sobie mozesz inny, ten konkretny dalem tylko jako przyklad.








Podobne tematy Zwiń