Skocz do zawartości




regulamin: obowiązek wstawiania miniaturek - czy potrzebny?


35 odpowiedzi w tym temacie

#11 Offline   Charlie9


  • Postów: 7 791
  • Na forum od: 15 sty 2007
  • Miejscowość: Kraków
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 18 października 2010 - 11:29

Tak czytam Wasze opine i zastanawiam sie na jednym - jaka jest roznica w skopiowaniu bezposredniego linku do zdjecia a skopiowaniem linku zawierajacego miniaturke? Ile to czasu trzeba stracic, zeby dostosowac sie do tego co juz jest? Czy jesli 90% uzytkownikow moze wklejac zdjecia w sposob u nas przyjety to czemu te pozostale 10% na sile forsuje SWOJE stanowisko (nie zwracam sie teraz do nikogo personalnie)?

A na marginesie:
Przychodzi mi do glowy pewien przyklad kulinarny, ktorego zasada jest poniekad analogiczna do omawianej przez nas sytuacji:
Czy jak pojdziecie np: do japonskiej restauracji i nie znajdziecie w karcie schabowego to bedziecie upierac sie, ze menu jest zle i bedziecie rzadac od kucharza przygotowania schaboszczaka? Zapewne nie, poniewaz... reszte odpowiedzi zostawiam Wam, niech kazdy sobie sam ja dopisze (w myslach :) ).

XM napisał:

Zdaje się, że kiedyś to było tak jak mówisz - fotki były trzymane na serwerze forum
No i niestety trzeba bylo przeniesc forum bo to byl jeden z powodow jego niestabilnego dzialania. Nie ma idealnego rozwiazania, jednak to ktore funkcjonuje obecnie (a zostalo wczesniej wybrane nie bez przyczyny) dziala jako jedno z lepszych.

pavlus napisał:

Wezmy pod uwage chociaz wygasle zdjecia z fotorelacji w FAQ... szkoda ze nikt nie pomyslal wczesniej zeby takie rzeczy archiwizowac.
Zapewniam Cie, ze niejedna osoba nad tym myslala i z burzy mozgow wylonione zostalo optymalne do danych warunkow rozwiazanie. Nastepnym razem poprowsimy Cie o pomoc i na pewno skorzystamy z Twojej wiedzy i inteligencji. Wtedy na pewno wszyscy beda zadowoleni a rozwiazanie bedzie jedyne, wyjatkowe i najlepsze - taki "crème de la crème" :E



#12 Offline   XM


  • Postów: 2 650
  • Na forum od: 24 lis 2009
  • Miejscowość: Puławy
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 18 października 2010 - 15:16

Charlie9 napisał:

Tak czytam Wasze opine i zastanawiam sie na jednym - jaka jest roznica w skopiowaniu bezposredniego linku do zdjecia a skopiowaniem linku zawierajacego miniaturke? Ile to czasu trzeba stracic, zeby dostosowac sie do tego co juz jest?
Ale tu nie chodzi o jakieś moje fanaberie, że "chce" czy "nie chce". Podniosłem konkretny zarzut: pewne obrazki w formie miniaturki są bezużyteczne (schematy, skany tekstu z książek) - dopóki są w formie miniaturki to nie da się ocenić ich przydatności. Jestem zwolennikiem minimalizmu: jeżli coś nie jest potrzebne, to jest niepotrzebne - zajmuje tylko miejsce niepotrzebnie rozbijając tekst, a u niektórych spowalnia ładowanie strony.

Do mnie dociera tylko jeden argument bezwzględnych zwolenników miniaturek: po wprowadzeniu "wolności", użytkownicy będą wstawiać losowo, nie potrafiąc ocenić jak trzeba zrobić w danej sytuacji albo biorąc z innych niewłaściwy przykład ("a bo on tak zrobił, to i ja też").

#13 Gość__


  • Na forum od: --

Napisano 18 października 2010 - 15:52

XM napisał:

Jestem zwolennikiem minimalizmu: jeżli coś nie jest potrzebne, to jest niepotrzebne - zajmuje tylko miejsce niepotrzebnie rozbijając tekst
Dla innych nie rozbija, a ozdabia i dopełnia. Jak pisałem -chciałbym SAM decydować, czy mam ochotę powiększać miniaturkę, czy nie -a nie przekonywać się o tym na otwierając kilkanaście kolejnych kart i tracąc czas na to, bo "zdjęcia felg w mojej galerii", a ja te felgi chcę zobaczyć. I od pierwszej sekundy mogę czasem ocenić widząc miniaturkę czy mam ochotę zerkąć na te, przykładowe zresztą, felgi. Kto ma decydować co jest przydatne, co nie i dla kogo?

A pod Twoją uwagą, że zapanuje samowolka i chaos przy "uwolnieniu miniaturek" mogę się podpisać. Znajdzie się sporo osób wiedzących "najlepiej" jak zamieszczać i co, a ogólny poziom merytoryczny forum poleci na łeb. Po co? :E
W czym ten link do fotki jest lepszy od małej fotki to nie wiem....
Z czystej zaś upierdliwości dodam: jak coś jest niepotrzebne to jest niepotrzebne, czy to jako link do zdjęcia, czy jego miniaturka :hmm:

Cytat

a u niektórych spowalnia ładowanie strony.
A łażenie po linkach zewnętrznych, często daremne(bo ktoś wybrał serwer w przeddzień jego zgonu) nic nie spowalnia? Nic nie zabiera(transferu, czasu)?
Przypomnę, że nie mieliśmy jeszcze ani jednego chyba zażalenia na KORZYSTANIE z miniaturek zamieszczonych na forum, natomiast ich rzekomą wadliwość podnosi się w 99% przypadków zaraz po....uwagach moderatora dotyczących złego zamieszczania zdjęć przez usera ;)

#14 Offline   pavlus


  • Postów: 177
  • Na forum od: 13 lip 2010
  • Miejscowość: Lubin
  • Drugi Mercedes:W115 wanna-have
  • Inne auto:Peugeot 307

Napisano 18 października 2010 - 17:05

Jest jeszcze inny szkopul oprocz ladowania sie strony z miniaturami - powiedzmy ze obraz jest na serwerze imageshacks czy jakimkolwiek innym - akurat wyzej wspomniany hosting ma bardzo prosta zasade, jesli wywolanie danej grafiki bedzie odbywalo sie za czesto, powodujac niemilosierny wzrost transferu grafika zostanie automatycznie usunieta.
Powiedzmy ze miniatura ma 100KB, post odwiedza 1000 osob dziennie, niektorzy po kilka razy, odpisujac odswiezajac etc. wynik ladnie sie mnozy i powstaje liczba ktora jest pobierana z transferu np takiego imageshacks, w naszym przypadku nie grozi to narazie niczym - mala ilosc uzytkownikow odslon, ale w przyszlosci moze sie zdarzyc ze limit zostanie przekroczony i baj baj maszkaro ;]

Co innego link - to chyba kazdy rozumie. Po drugie, jesli miniatura zniknie, strona bedzie sie ladowala o wiele dluzej, przegladarka bedzie probowala znalezc obraz na serwerze, dopoki nie uzyska timeouta - a do tego ma przydzielony staly czas (w zaleznosci od przegladarki), przy kilkunastu wygaslych miniaturach moze sie komus odechciec czekac na reszte postu...Jeszcze jak ktos uzywa starego internet explorera, to moze sie zdarzyc ze mu sie wysypie - bo za duzo danych dostal do sparsowania, o takich delikwentach tez trzeba myslec...

Czysto techniczne podejscie, ktore moim zdaniem powinno przewazyc nad wyzszoscia linkow od miniatur. Ale szczerze watpie ze ktos nad tym dluzej sie zastanowi, bo widze ze narazie przewaza opinia ze wyglada estetycznie.

#15 Offline   Charlie9


  • Postów: 7 791
  • Na forum od: 15 sty 2007
  • Miejscowość: Kraków
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 18 października 2010 - 18:13

pavlus, nie moge z Toba polemizowac w kwestii merytorycznej bo sie na tym nie znam. Argumenty techniczne przedstawione przez Ciebie docieraja do mnie, ale juz ocenic ich prawidlowo nie potrafie. Jesli pisesz, znaczy ze sie w tym orientujesz i dlatego nie pozostaje mi nic poza przyznaniem Ci racji.

pavlus napisał:

Czysto techniczne podejscie, ktore moim zdaniem powinno przewazyc nad wyzszoscia linkow od miniatur. Ale szczerze watpie ze ktos nad tym dluzej sie zastanowi, bo widze ze narazie przewaza opinia ze wyglada estetycznie.
Owszem, estetyka jest jedna z przyczyn, ale nie jedyna. Ja na przyklad widzac 5 czy 8 linkow do zdjec nie zawsze mam ochote i czas otwierac wszystkie z nich, zeby sie dowiedzec, ze 3 sa nieostre, 4 pokazuja wszystko tylko nie to co trzeba a tylko jedno "dotyka sedna sprawy". W przypadku pelnego rozmiaru zdjec tez trzeba czekac, zeby sie zaladowaly (dla osob korzystajacych z radiowego internetu czy telefonu moze to byc klopot jesli nie problem). Jesli natomiast sa miniaturki to: rzut oka wystarcza by ocenic ich przydatnosc, zorientowac sie "do czego one sa" i wreszcie wszystkie maja ten sam rozmiar - nastepstwem jest lad i porzadek. Najgorszym rozwiazaniem w mojej ocenie, jest pozostawienie dowolnosci, bo wtedy my jako modTeam nie ogarniemy tego. Z Waszej strony (uzytkownika) moze sie wydawac, ze to nie problem. Postawcie sie z drugiej strony i zastanowcie ile pracy i czasu trzeba, zeby nanosic poprawki. Przypomina to walke z wiatrakami. Mozna prosic milon razy o czytanie regulaminu, o przestrzeganie zasad a i tak znajdzie sie ktos (na szczescie mniejszosc) kto ma to "w nosie". I tutaj przupominam: przy rejestracji KAZDY akceptuje regulamin i zasady tego forum. Zasada wstawiania zdjec jest JASNO okreslona.

Jesli jest LEPSZA opcja niz linkowanie miniaturka do zdjecia wrzuconego na odpowiedni serwer to prosze podajcie. Dywagacje, ze to co jest w tej chwili komus nie pasuje to dopiero jeden koniec kija, nawet jesli ma ta osoba slusznosc i odpowiednie argumenty. Zaproponowanie KONKRETNEGO rozwiazania stanowi druga, niezbedna czesc naszej dykusji.

Konczac - bardzo sie ciesze, ze chcecie brac udzial w zyciu forum, ze zglaszacie swoje opinie (choc w rozny sposob), ze zalezy Wam na podnoszeniu poziomu, funkcjonalnosci i latwosci korzystania z naszego forum. Nie zapominajcie tylko o tej "drugiej czesci" dotyczacej propozycji rozwiazania tego, co w/g Was jest zle lub wymaga poprawienia :hmm:

#16 Offline   zamo111


  • Postów: 364
  • Na forum od: 06 lut 2010
  • Miejscowość: Opole

Napisano 18 października 2010 - 18:16

Jestem dobrze zaznajomiony z systemem nie wstawiania miniaturek i ... to straszna kupa.
Wielki plus dla tego forum za miniaturki, jedynie cztery rzędy są dla mnie mało zrozumiałe ale to już inna sprawa :hmm:
Tu wszystko szybko się otwiera i nie musze czekać 2 minut bo jakiś chłopek roztropek wgrał fotki po 8mb.

#17 Offline   pavlus


  • Postów: 177
  • Na forum od: 13 lip 2010
  • Miejscowość: Lubin
  • Drugi Mercedes:W115 wanna-have
  • Inne auto:Peugeot 307

Napisano 18 października 2010 - 19:01

Charlie, ja kilka rozwiazan przedstawilem. Ale dobrze wiemy, ze nic sie nie zdziala jesli nie bedzie admina.
Ja chetnie sluze pomoca w sprawach baz danych mysql czy pisania dodatkowych modulow do skryptu forum - mozna byloby na prawde wiele jeszcze zrobic, portal, jakas baze danych naszych aut, z raportami spalania, naprawami, automatyczne przypomnienia o przegladach itd.. Ale nie czas i miejsce zeby o tym pisac...

#18 Offline   XM


  • Postów: 2 650
  • Na forum od: 24 lis 2009
  • Miejscowość: Puławy
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 18 października 2010 - 19:52

Zgadzam się z jednym - w "galerii" bez miniaturek się nie da. Ale jeśli w danym wpisie jest jeden obrazek? Wtedy raczej nikt nie zabłądzi (jak w Twoim przykładzie ze zdjęciami felg). - Piszę to odnośnie idyllicznego stanu, gdzie każdy wie kiedy wypada wstawić, a kiedy nie.

kloss72 napisał:

A łażenie po linkach zewnętrznych, często daremne(bo ktoś wybrał serwer w przeddzień jego zgonu) nic nie spowalnia? Nic nie zabiera(transferu, czasu)?
No tak, ale jest wybór - można nie klikać :) .

kloss72 napisał:

Przypomnę, że nie mieliśmy jeszcze ani jednego chyba zażalenia na KORZYSTANIE z miniaturek zamieszczonych na forum, natomiast ich rzekomą wadliwość podnosi się w 99% przypadków zaraz po....uwagach moderatora dotyczących złego zamieszczania zdjęć przez usera
Haha, z tym to trafiłeś w 100%, psycholog z Ciebie dobry, no wkurzyło mnie to i mój dziwny charakter nie pozwala odpuścić ;) choć widzę, że chyba będzie lepiej tak jak jest. Tyle, że część Waszych argumentów mi nie pasuje i nieco "dla zasady" muszę się pokłócić.

pavlus napisał:

Czysto techniczne podejscie, ktore moim zdaniem powinno przewazyc nad wyzszoscia linkow od miniatur. Ale szczerze watpie ze ktos nad tym dluzej sie zastanowi, bo widze ze narazie przewaza opinia ze wyglada estetycznie.
O! Widać, że programista. Dobrze mówi.

Charlie9 napisał:

Owszem, estetyka jest jedna z przyczyn, ale nie jedyna. Ja na przyklad widzac 5 czy 8 linkow do zdjec nie zawsze mam ochote i czas otwierac wszystkie z nich, zeby sie dowiedzec, ze 3 sa nieostre, 4 pokazuja wszystko tylko nie to co trzeba a tylko jedno "dotyka sedna sprawy".
Odnośnie ostrości zdjęć, to spudłowałeś - na miniaturce tego nie widać. Z resztą się zgodzę. Tyle, że co innego przypadek gdzie jest jedno zdjęcie i tak czy siak się je otweira, a co innego jak zdjęć jest wiele (wtedy się wybiera i miniaturki faktycznie w tym pomogą). Przykład pierwszy z brzegu: pompa-wspomagania-vt17839.htm#p199326 - miniaturki ok, ale po kliknięciu widać że aparat fajnie wyostrzył np... mech miedzy kostką :) . Niestety większość ludzi tak myśli: "wsadzę fotografowany obiekt prosto w obiektyw, to będzie super przybliżenie; musi wyjść dobrze bo przecież na dwucalowym wyświetlaczu aparatu wygląda super" + brak podstaw wprawy w fotografowaniu (choćby funkcja "macro" opisana a każdej instrukcji obsługi). Tymczasem dopiero po powiększeniu wychodzi, że zdjęcie jest robione na darmo. W przypadku miniaturek jest tak samo, dopiero po powiększeniu widać jakość / brak jakości. Więc ostrości się nie sprawdzi na miniaturce.

zamo111 napisał:

Tu wszystko szybko się otwiera i nie musze czekać 2 minut bo jakiś chłopek roztropek wgrał fotki po 8mb.
W przypadku wspomnianego tematu, obecność miniaturek mnie nie uratowała. Ciekawiło mnie co pompa ma w środku. Zdjęcia po 1,5MB i dopiero po kliknięciu w każde wyszło, że dalej nie wiem "co w pompie piszczy".

zamo111 napisał:

(...) jedynie cztery rzędy są dla mnie mało zrozumiałe ale to już inna sprawa
Tego też nie czaję. Przecież ilość zdjęć w rzędzie jest zależna wyłącznie od rozdzielczości ekranu. Nie po to ktoś kupuje monitor gigant, żeby ktoś mu odgórnie narzucał że zdjęcia mają stanowić wąski słupek, a dalej puuustka. Brak wstawiania ENTERa po czterech zdjęciach kompletnie nic nie psuje Ja osobiście nigdy tego nie robię i jakoś nikt się tego nie czepił. Jedyne co robię, to wstawiam po każdym zdjęciu spację - żeby było wyraźnie widać gdzie jedno zdjęcie się kończy, a gdzie drugie zaczyna.
Chyba, że to w celach nawigacyjnych, np. "ten kabelek widać u mnie na trzecim zdjęciu w siódmym rzędzie" - ale jakoś nie widzę, żeby ktoś z tego korzystał pisząc w ten sposób. Więc 4 zdjęcia w rzędzie = marnotrawstwo miejsca na (niestety) coraz popularniejszych ekranach panoramicznych 16:10 i 16:9 oraz na ekranach dużych rozmiarów (-> duża rozdzielczość).

Ehh, ale dobra... moja wrodzona empatia jest minimalnie większa niż wrodzona upierdliwość, więc odpuszczam, bo coś czuje, że Wy - admini, mielibyście przesrane jak by tak każdy robił co chciał. W sumie miniaturki = mniejsze zło.

A na koniec pytanie-zagadka: niech ktoś spróbuje ocenić na podstawie miniaturki przydatność tego zdjęcia:
Dołączona grafika Żeby zadanie było trudniejsze, jest to miniaturka, która nie jest odnośnikiem ;) .
Jak dla mnie ta miniaturka jest daremna. Jak ktoś widzi tekst "oto świetny schemat tuning-chipa do OM601" po którym jest odnośnik, to albo od razu kliknie zobaczyć pełną wersję albo od razu oleje sprawę. Miniaturka nic nie da - jest nieczytelna.

#19 Gość__


  • Na forum od: --

Napisano 18 października 2010 - 20:12

Charlie9 napisał:

Owszem, estetyka jest jedna z przyczyn, ale nie jedyna. Ja na przyklad widzac 5 czy 8 linkow do zdjec nie zawsze mam ochote i czas otwierac wszystkie z nich, zeby sie dowiedzec, ze 3 sa nieostre, 4 pokazuja wszystko tylko nie to co trzeba a tylko jedno "dotyka sedna sprawy".
I ten argument padł kilka razy, padły też inne -nie tylko estetyka, lecz zdaje się, że na próżno były pisane. Zmiany? Owszem -są potrzebne, lecz tylko...te potrzebne. Kolejny raz powtórzę koronny moim zdaniem argument za miniaturkami -osoby niezadowolone z ich korzystania w zasadzie się nie trafiają. Racjonalizacja zaczyna się wraz z niechęcią do ich zamieszczania, po naszych uwagach. To nie złośliwość -to fakt udowadniany na forum we wstędze Mobiusa :roll:
Ciekawe są te historie o timeoutach, o znikających miniaturach ale ciągle nie wiem czemu mamy zmieniać DZIAŁAJĄCY, chwalony przez ogół i chlubnie nas wyróżniający od kilku lat system :hmm: Bo kiedyś coś się może zdarzyć? Zniknie kilka fotek? To będziemy reagowali. A co -linki są nieśmiertelne, prowadzą wyłącznie do superpewnych i nigdy nie gasnących serwisów? Nie zmieniających zasad? Często tych samych na których "leżą" miniatury...
Nawet konta premium zdychają czasem....
Zresztą jak byśmy siedli i pomyśleli to wynajdziemy dziesiątki problemów na przyszłość, przed którymi już dziś powinniśmy zacząć się zabezpieczać. I ok -nie ma sprawy, tylko ciekawe ile mod teamów potrzeba, żeby oprócz tego nasza domena żyła i utrzymała poziom.

Sporo po innych forach, nie tylko tej marki i tej branży skaczę -jak większość. I naprawdę tak solidnie "ufotkowane" fora nie są częste.
Znam, znowu jak każdy, portale z dowolnością wstawianych zdjęć -nie podoba mi się to, albo dziadostwo mikroskopijne nie do powiększenia, albo wygasły/mulasty link, albo zdjęcie jak plakat i konieczność wywijania stroną, aby coś przeczytać.
Włażenie w kolejne odnośniki, tam zaś często co innego, lub jakże znamienna strona "zamieść zdjęcie", czy "wykup konto premium"...
pavlus, do Twoich rozwiązań się już ustosunkowaliśmy, patrz posty wyżej.
Dla mnie subiektywnie są one gorsze niż to co mamy -subiektywnie podkreślam, a moje zdanie to nie wyrocznia i nie decydujący głos. Jeżeli zostanę przekonany, że jest inaczej -nie widzę problemu. Póki co jednak uważam, że jest w porządku jak jest obecnie.
Estetyki i ergonomii jednak też bym nie lekceważył :E
Zresztą stawianie sprawy: miniaturki be, bo Wam może znikną kiedyś, a linki super, bo nigdy nie padną jest dla mnie nieco nietrafne.

#20 Offline   pavlus


  • Postów: 177
  • Na forum od: 13 lip 2010
  • Miejscowość: Lubin
  • Drugi Mercedes:W115 wanna-have
  • Inne auto:Peugeot 307

Napisano 18 października 2010 - 20:47

Po przeczytaniu tego calego tematu, nic nie opisze lepiej mojego stanu niz ta grafika:

Dołączona grafika

Dziekuje, dobranoc.






Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post