Skocz do zawartości




- - - - -

Sprzęt PMR


19 odpowiedzi w tym temacie

#11 Offline   pawel63


  • Postów: 721
  • Na forum od: 04 sty 2007
  • Miejscowość: Ostrowiec Św
  • Mercedes:W201 1.8E - M102
  • Rocznik:1991
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 19 marca 2007 - 20:09

Cytat

tych Medionow do niczego sie nie podlacza?
Wkładasz baterie/akumulatorki i działa.

Cytat

czasami bylo slychac co gadaja kierowcy.
Michał, walkie talkie działa właśnie na paśmie 27 MHz, nie pamiętam na którym tam kanale. Więc mogłeś słuchać kierowców, którzy przeszli z 19 na pogawędkę.
Mediony i inne krótkofalówki tego pokroju działają na 446 MHz w standardzie PMR. Używają ich w firmach do kontaktów wewnętrznych, służby ochrony na obiektach itp. Ale co raz częściej można usłyszeć indywidualnych użytkowników. Z uwagi na krótki zasięg sprzedawane są w kompletach by można było znaleźć dla nich jakieś sensowne zastosowanie.



#12 Offline   Charlie9


  • Postów: 7 791
  • Na forum od: 15 sty 2007
  • Miejscowość: Kraków
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 19 marca 2007 - 23:24

pawel63 napisał:

Ciekaw jestem co jest w środku.

Ja mam UNIDEN'ki - fajna zabawka tyle, ze baterie (3xAAA) szybciutko siadaja. Na dwa auta dobra alternatywa do CB. Myslalem kiedys o podlaczeniu ich do gniazda zapalniczki, ale zapomnialem i leza sobie gdzies w garazu. No ale moze pora na reinkarnacje :zeby:

#13 Offline   pawel63


  • Postów: 721
  • Na forum od: 04 sty 2007
  • Miejscowość: Ostrowiec Św
  • Mercedes:W201 1.8E - M102
  • Rocznik:1991
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 19 marca 2007 - 23:31

Karol, pamiętaj jednak, że 3xAAA= 4,5 V. Najsensowniejszym rozwiązaniem będzie chyba zakupienie akumulatorków, gdyż w zestawie jest ładowarka.
Te Unideny też PMR czy coś innego?

#14 Offline   Charlie9


  • Postów: 7 791
  • Na forum od: 15 sty 2007
  • Miejscowość: Kraków
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 19 marca 2007 - 23:35

pawel63 napisał:

Te Unideny też PMR czy coś innego?

A co to jest :shock: - w kwestii CB jestem LAIK totalny :zeby: .

A Unidenki kupilem z 4 lata temu - nie byly one najtansze i chyba takie "wiecej niz amatoskie". Zanabylem, bo byly malutkie i do kieszenie sie fajnie mieszcza :cool:. Zasieg w terenie otwartym do 8mil w zabudowie mysle, ze tak ze 3-4km.

#15 Offline   pawel63


  • Postów: 721
  • Na forum od: 04 sty 2007
  • Miejscowość: Ostrowiec Św
  • Mercedes:W201 1.8E - M102
  • Rocznik:1991
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 19 marca 2007 - 23:45

Cytat

w kwestii CB jestem LAIK totalny
Już pisałem wcześniej. PMR nie ma nic wspólnego z CB. PMR chodzi na paśmie 70cm (446MHz), natomiast CB na paśmie 11m (27 MHz).
Pytam o te Unideny dlatego, że w Polsce dopuszczony do użytku legalnego (bez pozwoleń) jest standard PMR (Private Mobile Radio). Jeśli Unideny pracują w innym (np. jeśli pochodzą z USA) używanie ich u nas jest nielegalne a nawet może być "bolesne". Radio w standardzie GMRS/FRS pracuje tam, gdzie u nas chodzą urządzenia TP.SA. Więc może wyniknąć "konflikt interesów". Z tym że TP SA ma na ten interes papiery :zeby: .

#16 Offline   Charlie9


  • Postów: 7 791
  • Na forum od: 15 sty 2007
  • Miejscowość: Kraków
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 19 marca 2007 - 23:48

pawel63 napisał:

jeśli pochodzą z USA) używanie ich u nas jest nielegalne.

:coto: no kupilem je w USA.... czyli co nie moge ich uzywac? musze sprawdzic te oznaczenia

#17 Offline   pawel63


  • Postów: 721
  • Na forum od: 04 sty 2007
  • Miejscowość: Ostrowiec Św
  • Mercedes:W201 1.8E - M102
  • Rocznik:1991
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 19 marca 2007 - 23:57

Najlepiej by było. Nie mówię, że wszystkie egzemplarze pochodzące zza oceanu pracują w "nielegalnym standardzie". Tam też funkcjonuje PMR. Jedynie podałem uwarunkowania prawne użytkowania takiego sprzętu.
Z drugiej strony, ktoś musiał by Cię złapać z radiotelefonem w ręku, żeby udowodnić Ci Twoją niecną działalność. Co innego, gdy ktoś mieszka blisko "rozdzielni" TP SA i korzysta z radia często. Może się zdziwić, gdy do drzwi zapukają posępni faceci :zeby: .


EDIT:
No i przyszły "medionki". Na tą chwilę mogę jedynie podzielić się wrażeniami estetycznymi dotyczącymi samych krótkofalówek . Pogoda nie sprzyja testom, tym bardziej, że PMR-ki wiszą na ładowarce. Ale może kilka słów odnośnie samego sprzętu: pierwsze wrażenie ? - strasznie małe, mieszczą się prawie w zamkniętej dłoni. Ale pozytywne, można sądzić, że wykonane całkiem silodnie (chociaż całe plastikowe, bez gumowych "amortyzatorów").
Za to pozytywy sypią się w chwili zagłęgienia się w instrukcję obsługi:
- osiem kanałów
-0,5 W mocy
-wskaźnik naładowania baterii
-automatyczny squelch
-VOX z 3 stopniami czułości
-skaner
-podświetlany wyświetlacz LCD
Do tego ładowarka,komplet akumulatorów i dwa zestawy słuchawkowe z mikrofonem (można poudawać Jamesa Bonda ).
Na temat samego zasięgu wypowiem się w najbliższym możliwym terminie. Po testach w domu mogę jedynie dodać, że modulacja jest czysta i głośna, więc liczę na owocne rezultaty.

#18 Offline   MICHAL200


  • Postów: 4 005
  • Na forum od: 18 sty 2007
  • Miejscowość: Uniejów
  • Mercedes:W201 1.8E - M102
  • Rocznik:1992
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:W202 C180 po lifcie

Napisano 17 kwietnia 2007 - 11:59

pawel63, jak z tym zasiegiem ;)

Jak to ma sie do porozumiewania sie z innymi uzytkownikami Cb-radia, dziala to tylko z druga krotkofalowka czy normalnie dziala jak CB tylko ma mniejszy zasieg :czujnik:

#19 Offline   pawel63


  • Postów: 721
  • Na forum od: 04 sty 2007
  • Miejscowość: Ostrowiec Św
  • Mercedes:W201 1.8E - M102
  • Rocznik:1991
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 17 kwietnia 2007 - 17:13

Michał, porozumiewania z innymi użytkownikami CB radia poprostu nie ma :czujnik: . Pisałem wcześniej, że CB pracuje na 27 MHz a PMR na 446 MHz. Więc posiadając pmr-ki możesz pogadać jedynie z innymi osobami posiadającymi takowe urządzenie.
A zasięg? Przyznam się, że jakoś nie miałem okazji przetestować :oops: . Ale nie oczekujmy rewelacji. Pamiętać trzeba, że sprzęt dysponuje mocą 500 mW a antena ma długośc ok. 3cm :grin: . Więc i zasięg w terenie zurbanizowanym jest niewielki i oscyluje w granicach 1-3 km, w terenie otwartym max 5 km. PMR został stworzony raczej do kontaktu "pomiędzy kompletem krótkofalówek" (wycieczki rowerowe itp.)

#20 Offline   ZaBsI


  • Postów: 1 071
  • Na forum od: 17 sty 2007
  • Miejscowość: Kraków
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1983
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 18 kwietnia 2007 - 17:38

hehe u nas uzywaja tego na gieldzie elektronicznej :) jak jest nalot piesków to wszyscy dostaja cynk i nagle gielda pustoszeje :!:








Podobne tematy Zwiń