Skocz do zawartości




- - - - -

Znikający bass


25 odpowiedzi w tym temacie

#11 Offline   jackie01


  • Postów: 3 694
  • Na forum od: 08 sty 2007
  • Miejscowość: Świętokrzyskie
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1983
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 15 września 2008 - 10:06

Maniak124 napisał:

Kumpel kiedyś włożył konkretną tubę do civica bo chciał mieć porządny bas

Z tuby nie będzieszmiał porządnego basu :star:

Maniak124 napisał:

nie ma skąd zasysać i oddawać powietrza

Jak ta teoria ma się do subwooferow pracujących w zamkniętych skrzyniach :mlot: :roll:



#12 Offline   Maniak124


  • Postów: 198
  • Na forum od: 23 lip 2008
  • Miejscowość: Biłgoraj

Napisano 16 września 2008 - 14:04

jackie01 napisał:

Jak ta teoria ma się do subwooferow pracujących w zamkniętych skrzyniach
W zamkniętych skrzyniach tak, a pomieszczeniach? Szczelnie zamknięte skrzynie :hahaha: ? Osobiście nie widziałem. Przeważnie w skrzyniach jest montowany otwór "bass reflex" czy coś takiego. Są podobno programy do obliczania powierzchni skrzyni, podając parametry głośnika w wyniku otrzymujemy optymalne wymiary skrzyni. To samo tyczy się powierzchni w których głośnik ma grać. No chyba że się myle ;-)

#13 Offline   Radhezz


  • Postów: 1 526
  • Na forum od: 26 gru 2007
  • Miejscowość: Opole
  • Mercedes:W201 2.0 - M102
  • Rocznik:1987
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG
  • Inne auto:Matrix

Napisano 16 września 2008 - 14:43

Maniak124 napisał:

No chyba że się myle ;-)
Zobaczymy ;-)

Maniak124 napisał:

Szczelnie zamknięte skrzynie :hahaha: ? Osobiście nie widziałem.
Ale są. Rzadko się spotyka Suby w takich obudowach - przeważnie dotyczy to zestawów głośnikowych gdzie w jednej obudowie razem z głośnikiem basowym występują inne głośniki.
O tym czy głośnik się nadaje do danego typu obudowy decydują parametry T-S (Thiele-Small), ale one nie są brane pod uwagę podczas obliczania litrażu obudowy (tzn. nie wiem jak z BP i BR, ale zamkniętych i tunelowych nie).

Maniak124 napisał:

To samo tyczy się powierzchni w których głośnik ma grać.
Chyba miałeś na myśli pomieszczenie ;-) Otóż nie tak do końca. W pomieszczeniu, tak jak w obudowie w pewnym zakresie częstotliwości może dochodzić do nakładania się fal odbitych od ścian (fale stojące) i tych emitowanych przez głośnik. W efekcie mamy wzmocnienie częstotliwości w zakresie gdzie fale te są zgodne w fazie, a osłabienie gdzie fale są w przeciwfazie.

Wracając do głównego wątku... o ile autor jeszcze jest zainteresowany, to jak ten sub jest zainstalowany w aucie? Chodzi mi o obudowę i miejsce montażu.

#14 Offline   banisi


  • Postów: 53
  • Na forum od: 22 sty 2008
  • Miejscowość: Szczecin

Napisano 16 września 2008 - 22:46

Radhezz napisał:

o ile autor jeszcze jest zainteresowany
ano jestem i to bardzo, nie ogarniam tematu a zima nadchodzi ;-) Więc od początku:głośnik basowy(30 cm orion) mam umieszczony w obudowie zamkniętej "podwieszonej" w miejsce byłej apteczki (w dziurze po apteczce widać sam głośnik)"skrzynka"podpięta jest pod wzmacniacz,pod drugi wzmacniacz mam podpięte 2 zestawy głośnikowe wraz ze zwrotnicami tj.2 basy w przednich dzwiach +2 soprany w słupkach (dzwi wygłuszone)to samo tył(2xbas+2xsopran).Pod radio podpięte mam tylko głośniki na podszybiu.EFEKT: Otwarte wrota lub szyby przednie i szyberdach gdy podkręcę skalę na 22(powyżej zaczynają się zniekształcenia) gra (jak dla mnie) bardzo przyzwoicie gdy pozamykam wszystko i dam skale na 14 jest si,powyżej zaczyna się srać jest oczywiście głośniej jednak bas ucieka i sprzęt zaczyna grać jak bazarowy boschmann ;-) normalnie jakaś paranoja :pad:

#15 Offline   Maniak124


  • Postów: 198
  • Na forum od: 23 lip 2008
  • Miejscowość: Biłgoraj

Napisano 17 września 2008 - 07:24

banisi napisał:

sprzęt zaczyna grać jak bazarowy boschmann
Może to te fale o których Radhezz pisał :pad:? A tak poważnie to mi już do głowy nic nie przychodzi ;)

#16 Offline   dan124


  • Postów: 584
  • Na forum od: 07 sty 2008
  • Miejscowość: warśafka
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 17 września 2008 - 10:58

masz sporo głośników

łatwo zrobić babola sprawdź polaryzację

u mnie to podziałało

#17 Offline   Radhezz


  • Postów: 1 526
  • Na forum od: 26 gru 2007
  • Miejscowość: Opole
  • Mercedes:W201 2.0 - M102
  • Rocznik:1987
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG
  • Inne auto:Matrix

Napisano 17 września 2008 - 14:22

Maniak124 napisał:

Może to te fale o których Radhezz pisał :pad: ?
Te fale powstają w ściśle określonych warunkach, więc raczej nie. Chociaż przy akustyce tak na szybko (no i jak nie da rady inaczej) problem podbijania/zaniżania częstotliwości reguluje się korektorem (equalizerem).

banisi napisał:

głośnik basowy(30 cm orion) mam umieszczony w obudowie zamkniętej "podwieszonej" w miejsce byłej apteczki (w dziurze po apteczce widać sam głośnik)
A więc trochę poszperałem, dokładnie takiego problemu nikt nie ma, stąd dodatkowe pytania:
1. Tzn. są "przedmuchy" do bagażnika, czy nie? Nie wiem jak z apteczką w 124, ale tak na mój gust to 30cm to ona nie ma - czyli głośnik dmucha też do bagażnika...

2. Ta skrzynia to jakaś robiona, czy w oryginale? Poza tym jakoś nie słyszałem o Orionach - na allegro też nie ma ;) Po prostu przydałyby się jakieś parametry tego głośnika/zestawu (tylko żeby były takie w miarę kompletne - PRO ;-) )

3. Czy brzmienie dźwięku wewnątrz auta zmienia się gdy otwiera się sam bagażnik?

#18 Offline   banisi


  • Postów: 53
  • Na forum od: 22 sty 2008
  • Miejscowość: Szczecin

Napisano 18 września 2008 - 21:22

wzmacniacz mam taki jak ten http://www.wccorion....zegoly.php?id=4 tylko mocniejszy 800W głośnik też wcc 30 cm zabudowany w skrzynce zamkniętej (bez żadnych udziwnień typu podświetlenie na ultrafiolety czy obity pleksom żeby wyglądało)zestaw ten kupowałem u znawcy w tym temacie w komplecie także skrzynia jeśli chodzi o litry jest dobrana odpowiednio tak samo wzmacniacz(miałem ten zestaw w innym aucie i grał jak dla mnie bardzo przyzwoicie)teraz też dopóki nie pozamykam auta.Bagażnik wygłuszony,bass uderza prosto w tylną szybę także po otwarciu bagażnika jest mało słyszalny(dziury po głośnikach w tylnej półce zakitowałem)gdy zamknę bagażnik i dam full nie ma efektu telepotania tablicą rej.
Otwarty/zamknięty bagażnik różnicy nie zauważyłem(może minimalnie na korzyść przy otwartym.W dzwiach przednich i w tylnych boczkach taki zestaw http://www.topmarket...radia_samochodo ... _X_200.php zasila głośniki na podszybiu.

[ Dodano: Czw Wrz 18, 2008 22:22 ]
A co sądzicie jakby wsadzić dwa takie ustrojstwa pod przednie fotele http://www.allegro.pl/item436518019_bla ... r_kra.html i podkręcić je na np 1/3 mocy to morze by się w jakiś sposób to wszystko uzupełniło,sprzęt ten co mam ciszej plus to może było by ok??????????????????????????????????

#19 Offline   dan124


  • Postów: 584
  • Na forum od: 07 sty 2008
  • Miejscowość: warśafka
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 19 września 2008 - 13:34

jeszcze więcej głośników :shock: :coto:

chyba żartujesz ;)

#20 Offline   Radhezz


  • Postów: 1 526
  • Na forum od: 26 gru 2007
  • Miejscowość: Opole
  • Mercedes:W201 2.0 - M102
  • Rocznik:1987
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG
  • Inne auto:Matrix

Napisano 20 września 2008 - 15:25

dan124 napisał:

jeszcze więcej głośników :shock: :coto:
chyba żartujesz ;)
Dokładnie, to bez sensu. Należy jakoś dojść do tego czemu ten bas się gubi. Powiem szczerze, że się nie dziwię że ludzie ręce rozkładają nad czymś takim - bo wszystko powinno być OK, a z jakiegoś powodu nie jest.
Bez człowieka z doktoratem w akustyce może być cienko ;) Ale spokojnie, akurat tak się składa, że wiem kogo i gdzie zapytać, więc na razie bez szaleństw - zobaczymy co na to powiedzą spece od akustyki Car Audio :D
W międzyczasie możesz eksperymentować z położeniem głośnika basowego - jego ustawieniami, czy włączenie/wyłączenie innych głośników też coś zmienia.
Przed zimą ktoś mi chyba odpowie co jest grane :-P

[ Dodano: Sob Wrz 20, 2008 16:25 ]

Dobra, teraz pora na dobre rady zasłyszane :-P

1) Odłącz wszystkie głośniki i zostaw tylko suba. Czy coś się zmieniło?
2) j.w. ale zmień polaryzację przewodów suba - polaryzacja akustyczna to coś innego niż elektryczna. W razie czego jeżeli będzie lepiej po kolei podpinaj kolejne głośniki (parami oczywiście ;-) ) i obserwuj czy coś się zmienia.

I takie pytanko na koniec: Co miałeś na myśli pisząc

banisi napisał:

dziury po głośnikach w tylnej półce zakitowałem
Te oddzielenie również ma wpływ na akustykę auta, więc wiele zależy od tego czy jest wykonane odpowiednio... I choć to mało prawdopodobne, to możliwe że bas będzie lepiej grał gdy będzie "przewiew" ;)
W każdym razie to chyba nie jest ostatni post w tym temacie...

EDIT: Poprawiłem cytowanie w starym poście :)








Podobne tematy Zwiń