Skocz do zawartości




- - - - -

[w201] Lodówka w schowku


16 odpowiedzi w tym temacie

#11 Offline   kamikg


  • Postów: 29
  • Na forum od: 10 wrz 2008
  • Miejscowość: Starogard Gdański

Napisano 03 listopada 2008 - 21:06

Z tego co przeglądałem to walczyli ostro, wątek jest z 2005r i ma 8 stron. Jeden koleś sugeruje, żeby ogniwa podłączyć szeregowo, wtedy bierze mniejszy prąd, a napięcie większe. Hehe koniec jest najlepszy: Jakiś koleś podłączył małą sprężarkę do chłodnicy. Może lepiej takie cuś spróbować podłączyć do schowka?? Tylko, że trzeba by bylo wykroić co nieco w schowku:
Cytat z forum:

Ale nie ma to jak kompresor, trochę rurek i klima jest:


Dołączona grafika
Projekt klimy do domu.... ale można to zoptymalizować i wykonać do samochodu bo są kompresory na 12V, a od biedy można zrobić przetwornicę.



#12 Offline   swampshark


  • Postów: 969
  • Na forum od: 19 cze 2008
  • Miejscowość: Biłgoraj
  • Mercedes:W201 2.5D - OM602
  • Rocznik:1987
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Golf lll 1.8, Bora 2.0, V40

Napisano 03 listopada 2008 - 21:26

Tylko ile kosztuje taki kompresor a ile 3 ogniwa Peltiera? Poza tym ogniwa zajmują znacznie mniej miejsca i wystarczy podłączyć do nich napięcie i odprowadzić ciepło z gorącej strony ogniwa czyli zamontować wentylator. Kompresor zużywa znacznie więcej energii i ma mniejszą sprawność. W swoim projekcie napotkałem na problem. Mianowicie rurki ogrzewania idą za schowkiem i nieźle go nagrzewają. Będę musiał je jakoś odizolować. Prawdopodobnie wykorzystam koszulki termoizolacyjne jakich używa sie do izolowania rur centralnego ogrzewania. Z tego samego materiału będzie izolacja schowka

#13 Offline   dzinks3


  • Postów: 182
  • Na forum od: 26 sty 2008
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1983
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 04 listopada 2008 - 22:16

Jeśli Ci coś takiego chodzi po głowie to może od razu zaprojektuj na większą moc i w razie upałów można otworzyć schowek aby nieco oziembił wnętrze auta. Bo ze schowka będziesz korzystał sporadycznie a z wnętrza codziennie

#14 Offline   jackie01


  • Postów: 3 694
  • Na forum od: 08 sty 2007
  • Miejscowość: Świętokrzyskie
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1983
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 05 listopada 2008 - 11:28

dzinks3 napisał:

zaprojektuj na większą moc i w razie upałów można otworzyć schowek aby nieco oziembił wnętrze auta

To chyba te peltiery się w schowku by nie pochowały :smile:

#15 Offline   swampshark


  • Postów: 969
  • Na forum od: 19 cze 2008
  • Miejscowość: Biłgoraj
  • Mercedes:W201 2.5D - OM602
  • Rocznik:1987
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Golf lll 1.8, Bora 2.0, V40

Napisano 05 listopada 2008 - 11:58

dzinks3 napisał:

Jeśli Ci coś takiego chodzi po głowie to może od razu zaprojektuj na większą moc i w razie upałów można otworzyć schowek aby nieco oziembił wnętrze auta. Bo ze schowka będziesz korzystał sporadycznie a z wnętrza codziennie

jackie01 napisał:

To chyba te peltiery się w schowku by nie pochowały
widziałem na pokazach elektronicznych prototypową klimatyzacje domową zbudowana na ogniwach Peltiera.
Moc 2kW, rozmiar małego biurka, cena.... taniej wyjdzie kupić s-klasę z klimatyzacją. O tej lodówce to pomyślałem kiedy podczas postoju na światłach w lecie sięgnąłem po napój a on po 20 minutach leżenia w samochodzie z zimnego zrobił sie ciepły że nie dało sie go pić. Ta lodówka powinna mnie wynieść do 120zł i trochę pracy. Więc nie jest to bardzo kosztowny bajer a może być przydatny.

#16 Offline   dzinks3


  • Postów: 182
  • Na forum od: 26 sty 2008
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1983
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 05 listopada 2008 - 16:43

Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. No i jeśli sam schowek kosztowałby ok. 120 pln to może 200 pln albo niewiele więcej starczyłoby na wnętrze. Ale to tylko moja mała sugestia bo nawet nigdy nie słyszałem o tych ogniwach. W każdym bądż razie pomysł niezły. No i informuj o postępie prac

#17 Offline   swampshark


  • Postów: 969
  • Na forum od: 19 cze 2008
  • Miejscowość: Biłgoraj
  • Mercedes:W201 2.5D - OM602
  • Rocznik:1987
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Golf lll 1.8, Bora 2.0, V40

Napisano 05 listopada 2008 - 20:44

dzinks3 napisał:

sam schowek kosztowałby ok. 120 pln to może 200 pln albo niewiele więcej starczyłoby na wnętrze
niestety. Na zbudowanie klimy na ogniwach peltiera trzeba by było kosztów przynajmniej porównywalnych do kupna oryginalnej klimy o konieczności dostawienia dodatkowego alternatora nie wspomnę








Podobne tematy Zwiń