Skocz do zawartości




[W201] Lukasz1990Orange 2.0E 1989r.


63 odpowiedzi w tym temacie

#51 Offline   Lukasz1990Orange


  • Postów: 86
  • Na forum od: 15 lut 2020
  • Miejscowość: Loty
  • Mercedes:W201 2.0E - M102
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Mondeo MK4. Fiat 126p

Napisano 22 lipca 2022 - 21:38

Felgi pojechały do malowania, bo wszystko gra.

W tym czasie zamontowałem nowy zbiornik płynu chłodniczego, bo w starym nie potrafiłem już odgadnąć poziomu płynu - taki był zabrudzony.
Dodatkowo zamówiłem regenerowany alternator (po zwróceniu starego wyszło mnie to około 300 zł).
Stary alternator był już ratowany chyba 2 lub 3 razy także stwierdziłem, że jednak pora na niego, bo awarie zawsze były kłopotliwe.
No i jestem zadowolony ;).
Lepszego zdjęcia nie mogłem znaleźć - widać kawałek nowego altka i kawałem nowego zbiornika.
Dołączona grafika

Szeroka stal wraca z lakierni ;)
Dołączona grafika

No i bez zbędnego pisania:
pierwsze przymiarki
przejażdżka
i znowu wszystko gra :)
Kupiłem okazyjnie - po kilkudniowych poszukiwaniach- "byle jakie" opony, ale w docelowym rozmiarze, żeby wrzucić, pojeździć zobaczyć czy nie obciera etc,
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika



#52 Offline   rzel


  • Postów: 224
  • Na forum od: 07 sty 2017
  • Miejscowość: rzeszowskie
  • Mercedes:W124 2.5D <93r. - OM602
  • Rocznik:1986
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 23 lipca 2022 - 20:04

Taki był ostateczny plan żeby do szerokiej felgi wsadzić tak wąskie opony?

#53 Offline   Lukasz1990Orange


  • Postów: 86
  • Na forum od: 15 lut 2020
  • Miejscowość: Loty
  • Mercedes:W201 2.0E - M102
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Mondeo MK4. Fiat 126p

Napisano 24 lipca 2022 - 13:33

Wyświetl postUżytkownik rzel dnia 23 lipca 2022 - 20:04 napisał

Taki był ostateczny plan żeby do szerokiej felgi wsadzić tak wąskie opony?
Tak.
Chciałem mieć felgi na równo z nadkolem.
"Schowane" felgi mimo tego, że auto byłoby bardziej obniżone nie bardzo mi się podoba.
No i z racji tego, że felig są na równo, to musiał powstać chociaż delikatny, ale jednak, naciąg.
Jakbym dał szersze opony to przy skręcaniu opona najprawdopodobniej miałaby kontakt z nadkolami, bo już w ustawieniu ze zdjęć jest "na styk".
Na powyższych fotografiach nie widać tego dokładnie, bo były one wykonywane na świeżo po założeniu.
Potem było kilka korekt i zawieszenie ładniej się "spasowało". Będę wrzucał w dalszych postach.

Aha no i nadkoli nie chciałem poszerzać/rolować etc. - w karoserii nie miało być nic kombinowane.

#54 Offline   Lukasz1990Orange


  • Postów: 86
  • Na forum od: 15 lut 2020
  • Miejscowość: Loty
  • Mercedes:W201 2.0E - M102
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Mondeo MK4. Fiat 126p

Napisano 28 lipca 2022 - 21:38

Tak z bliska wygląda felga.
Dołączona grafika

Wpadłem na pomysł, żeby dać centralnie jakieś dekielki MB.
Zacząłem przeglądać internet i ku mojemu zdziwieniu rozmiarów tych dekielków było chyba z 10 - przy czym różnice niekiedy wynosiły 1mm wg wskazań w ofertach. No nic pomierzyłem dokładnie wszystko u siebie i zamówiłem, ale i tak się zastanawiałem "czy aby na pewno te o 1mm większe przypadkiem lepiej by się nie trzymały" :). Ale jak je wrzuciłem tow wszystko było jasne. Weszły tak ciasno, że lepiej być nie mogło. Efekt - tak to wygląda na tylnej osi:
Dołączona grafika

Na przód natomiast wleciało inne logo ;)
Dołączona grafika

Oba wzory bardzo mi się podobają stąd decyzja na oba właśnie. Poza tym problem z doborem rozmiarów też mnie już denerwował, bo jak na tył były dostępne jedne wzory to na przód były w kiepskim rozmiarze i na odwrót. Ostatecznie jestem zadowolony, że wyszło właśnie tak.

No i znowu odezwało się moje niezdecydowanie więc znowu parę przymiarek z nowymi pomysłami. Tak jak pisałem wcześniej - główny zamysł był ustalony, ale chodziło o szczegóły :):
Dołączona grafika
Dołączona grafika

No i jednak to dalej nie było to czego szukałem.

#55 Offline   Lukasz1990Orange


  • Postów: 86
  • Na forum od: 15 lut 2020
  • Miejscowość: Loty
  • Mercedes:W201 2.0E - M102
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Mondeo MK4. Fiat 126p

Napisano 01 sierpnia 2022 - 21:13

W międzyczasie przyszedł czas na wymianę klocków i tarcz.
Już dawno były w kiepskim stanie (piszczały niemiłosiernie), ale w końcu znalazłem chwilę, żeby je wymienić.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Najważniejsze jednak, że po kilku "nieprzespanych nocach", kilkudziesięciu przymiarkach, burzy mózgów etc. etc. znalazłem w końcu to, co mnie zadowoliło jeśli chodzi o felgi :).
Przymiarki z wykorzystaniem szablonu wykonanego na szybko z aluminium:
Dołączona grafika
Dołączona grafika

No i jest :)
Przymiarki szablonu przekonały mnie, że "oring" nie może być aż tak cienki.
Tak więc ostatecznie został trochę poszerzony.

Kolejny szablon - tym razem już z blachy nierdzewnej polerowanej - wypalony na laserze.
To jest też jeszcze wersja robocza, bo rzecz jasna aluminium zachowuje się inaczej niż nierdzewka, stąd jeszcze trzeba było chwilę potestować i to rozwiązanie.
Dołączona grafika

No ale ostatecznie jest to rozwiązanie, które należało tylko delikatnie dostroić i voila :).
Po delikatnych korektach zawieszenia (brzmi fachowo :) ) wszystkich geometriach i innych zabiegach towarzyszących auto wygląda tak:
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Naprawdę cieszę się, że udało mi się to w końcu osiągnąć mimo wiecznego braku czasu, multum obowiązków i dosłownie w przerwie między innymi czynnościami.
Fajnie to teraz wygląda jak to opisuję na forum, ale niekiedy jeden pomysł był realizowany miesiąc ze względu na wcześniej wymienione :).

Mam jeszcze kilka fajnych (przynajmniej moim zdaniem ;) ) pomysłów, które na pewno kiedyś zrealizuję.
Już jeden znowu mi nie daje spać, ale podobnie jak było z felgami - jeszcze nie trafiłem w "to coś", żeby się już tym chwalić.

Użytkownik Lukasz1990Orange edytował ten post 01 sierpnia 2022 - 21:16


#56 Offline   Lukasz1990Orange


  • Postów: 86
  • Na forum od: 15 lut 2020
  • Miejscowość: Loty
  • Mercedes:W201 2.0E - M102
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Mondeo MK4. Fiat 126p

Napisano 11 sierpnia 2022 - 18:36

Ciąg dalszy.
Od samego początku wypłowiałe klamki męczyły moje oczy.
Przemalowałem je na czarną strukturę.
Przygotowanie do malowania
Dołączona grafika

A po malowaniu tak (aha i dodałem mu naklejkę z flagówką i nazwą Merry Benc ;) )
Dołączona grafika

Kilka "takich tam" zdjęć
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Kilka zabiegów detalingowych poczynionych z moim bratem :) cała sobota przy piwku i dłubaniu (udało się wygospodarować jeden taki dzień z czego jestem mega zadowolony :) )
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#57 Offline   Lukasz1990Orange


  • Postów: 86
  • Na forum od: 15 lut 2020
  • Miejscowość: Loty
  • Mercedes:W201 2.0E - M102
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Mondeo MK4. Fiat 126p

Napisano 03 września 2022 - 15:19

No i jest antena ;)

Przygotowania (żona jak weszła do garażu mówi : "miałeś antenę montować...")
Dołączona grafika

Z bliska tak - nitonakrętka nierdzewna pod M8
Dołączona grafika

Od spodu dałem "podkładkę" z aluminium, bo nierdzewna M8ka to dość solidny rozmiar i bałem się , że przeciągnie ten plastikowy zderzak i problemów by wtedy było co niemiara. Całe szczęście, bo faktycznie moc zaciągnięcia duża - podkładka aluminiowa się mocno wygięła także plastik mógłby nie przetrwać.
Dołączona grafika

Ostatecznie wyszło tak. Na razie lepszych zdjęć nie mam, ale jestem zadowolony ;) - jest tak jak chciałem.
Pod antenkę dałem gumowy oring także myślę, że żadna woda się tam nie przedrze - będę testował.
Dołączona grafika

A tu wersja na przegląd ;)
Dołączona grafika

Udało się dobrać plastikową zaślepkę typu "grzybek" z gwintem pod M8. Sam byłem w szoku , ale wyszło wszystko jak fabryka.

#58 Offline   Lukasz1990Orange


  • Postów: 86
  • Na forum od: 15 lut 2020
  • Miejscowość: Loty
  • Mercedes:W201 2.0E - M102
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Mondeo MK4. Fiat 126p

Napisano 16 września 2022 - 11:06

A co tam będę pisał.
Dołączona grafika

#59 Offline   Lukasz1990Orange


  • Postów: 86
  • Na forum od: 15 lut 2020
  • Miejscowość: Loty
  • Mercedes:W201 2.0E - M102
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Mondeo MK4. Fiat 126p

Napisano 02 września 2023 - 22:38

Kilka informacji na 2023 ;).
Szanuję podejście większości forumowiczów, którzy dążą do oryginału i próby osiągnięcia stanu fabrycznego. Moje pierwsze założenia też takie były, ale... no właśnie "ale". Jednak "natura" ciągnie mnie gdzie indziej :smile:.
Na początku roku wleciały dystanse na tył +15mm. Początkowo efekt mnie średnio zadowolił (od razu po opuszczeniu auta), ale mam wrażenie, że "ułożyło się" po kilku dniach.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Kolejna rzecz jaką zrobiłem na początku roku i jaką dawno już chciałem zrobić to przerobienie układu wydechowego. Skompletowałem wszystkie materiały, a kolega, który spawa nierdzewkę zrobił swoje. Nie będę się tutaj rozpisywał bo można dużo. Napiszę tylko, że cały układ za kolektorem jest nowy. Oryginał leży na półce w garażu i może kiedyś wrócę do classica ;). W każdym razie pierwsze wrażenie było przerażające. Miał wyjść "soft rock'n'roll" a wyszedł "death metal". No ale po tych kilku miesiącach stwierdziłem, że fajnie, że tak wyszło. Nie zamieszczam nagrania dźwięku bo zupełnie nie oddaje rzeczywistego brzmienia.
Dołączona grafika
Zarówno wizualnie jak i akustycznie jest w dziesiątkę :)
Dołączona grafika

Jakoś w połowie roku zmieniłem kierownicę. Stara znowu poszła na półkę w garażu i poczeka aż za nią zatęsknię ;). Tak czy siak oryginalna strasznie mi przeszkadzała już od dłuższego czasu. Mianowicie zostawiała mi bardzo mało miejsca na nogi często wycierając się o spodnie.
Dołączona grafika
Dołączona grafika

W tym roku jeszcze zaliczyłem VII wystawę klasyków w Złotowie. Widziałem kilka ładnych egzemplarzy :star: - może ktoś z forumowiczów?
Dołączona grafika

Także na dzisiaj tak to wygląda z ważniejszych wydarzeń.
Wrzucam jeszcze zdjęcie przodu bo rzadko kiedy w ogóle robię foty od przodu.
Dołączona grafika

Użytkownik Lukasz1990Orange edytował ten post 02 września 2023 - 22:39


#60 Offline   inutile


  • Postów: 1 460
  • Na forum od: 18 kwi 2015
  • Miejscowość: lorem ipsum
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 03 września 2023 - 00:27

Wyświetl postUżytkownik Lukasz1990Orange dnia 02 września 2023 - 22:38 napisał

Szanuję podejście większości forumowiczów, którzy dążą do oryginału i próby osiągnięcia stanu fabrycznego.
Oryginalnych jest za dużo :) a najwięcej na olx :D Bardzo mi się ta felga podoba, obejrzałbym się!

Wyświetl postUżytkownik Lukasz1990Orange dnia 02 września 2023 - 22:38 napisał

Jakoś w połowie roku zmieniłem kierownicę. Stara znowu poszła na półkę w garażu i poczeka aż za nią zatęsknię . Tak czy siak oryginalna strasznie mi przeszkadzała już od dłuższego czasu. Mianowicie zostawiała mi bardzo mało miejsca na nogi często wycierając się o spodnie.
Oryginalny ster jest ogromny, co może się podobać albo i nie. Mniejszy na pewno leży bardziej 'nowożytnie' w łapkach. Ocieranie nogami o kierownice przy załadunku/wyładunku (blokując ją przy okazji) to w tych autach był zawsze standard, szczególnie jak się fotel podniesie, ale tak się kiedyś projektowało auta. W Golfie IV był ten sam problem, ale przynajmniej już wtedy wynaleźli regulację :D








Podobne tematy Zwiń