Skocz do zawartości




- - - - -

[w 124] elipsy w drzwi


20 odpowiedzi w tym temacie

#11 Offline   luki79


  • Postów: 566
  • Na forum od: 17 sty 2007
  • Miejscowość: Wieliczka
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1983
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 19 stycznia 2008 - 10:07

ale OSCAR, Ty masz głośniki 165mm w zabudowanym panelu, wytłumione drzwi, okablowanie, wzmacniacz i głośnik basowy. To zagra - natomiast to co proponuje typhoon, NIE.
Kolego typhoon, śledzę od początku tę dyskusję i czytając już Twoje pierwsze zapytania i tezy, miałem się po prostu nie wypowiadać.
Koledzy ci dobrze piszą, ale widzę, że jednak ze swojej wizji nie zrezygnujesz ;)
A elipsy rzeczywiście są montowane - np w Fordzie Escorcie - niepowlekany papier - idealne do odsłuchu.. obrad sejmu :roll:
poczytaj trochę o podstawach dobrego audio, bo jednak kilka niepodważalnych kanonów sprawdza się w każdym aucie.



#12 Offline   typhoon


  • Postów: 67
  • Na forum od: 09 lip 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 2.0E >92r - M111
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:w209
  • Inne auto:h-d xl 883 c

Napisano 19 stycznia 2008 - 15:08

Moje pytanie poczatkowe brzmialo: czy ktos montowal elipsy w drzwi w 124. Proszę by jeszcze raz przeczytac to znanie: czy ktos montowal elipsy w drzwi w 124.?
W odpowiedzi czytam o tym, ze za taki pomysl dostaje krzyzyki na droge, zebym sobie odpuscil i inne podobne kwiatki plus posilkowanie się jakimis materialami o car audio... przez co temat zupelnie zmienil swoja tresc!
Być może nie dokladnie wyrazam swoje mysli lub ma miejsce niezrozumienie tekstu przez czytelnika . Zakladam, ze to pierwsze;P
Teraz najwyzszy czas sprostowac kilka rzeczy ktore zostaly mi nieslusznie wytkiete i wmowione jako moje.
1 scene muzyczna zamierzam stworzyc taka by przede wszystkim MI jako najczestrzemu uzytkownikowi dobrze sluchalo się muzyki. Zatem umieszczenie glosnikow z przodu i z tylu nie uwazam za bledne!
2 Napisalem, ze WSZYSTKIE dobrze dobrane komponenty razem zagraja dobrze.
Być może aktualnie glosniki mam za mocne i niewykluczone, ze zagraja wysnienicie gdyby puscic je przez wzmacniacz. Tego nie negowalem od poczatku. Napisalem tylko, ze nie chce montowac wzmacniacza. Przynajmniej nie na razie.
3 Nie zachwalalem w ZADNYM moim poscie zadnego fabrycznyego zestawu audio! Zostalo mi to nieslusznie przypisane. Napisalem natomiast , ze sa montowane FABRYCZNIE elipsy 6x9 w drzwi w toyocie. Elipsa6x9 jest drozszym glosnikiem niż najpopularniejszy rozmiar 13 czy 16 montowany w drzwi fabrycznie. Uwazam wiec ze jest ku temu jakis powod i sadze, ze jest to wlasnie jakosc dzwieku. T rudnosc tym wieksza ze elipsa 6x9 wymaga znalezienia wiecej miejsca na montaz w i tak upchanym już panelu drzwi..
(W escorcie mogą być elipsy co najwyzej te mniejszego rozmiaru w miejscach do tego przeznaczonych kolo tylnej polki. W drzwiach siedza jakies tendetne 12cm. Wiem bo kiedys miałem ten samochod. )
4 musze rozczarowac wszystkich bo glosniki, które mam teraz sa odseparowanym systemem ze zwrotnicami, natomiast glosnik zamocowany jest w panelach mdf. wg mojego pomyslu . Drzwi sa wytlumione z zewnatrz także i zaklejone mat bitumiczna wiec tworza komore. Kabel polaczeniowy jest dobry nowo polozony a nie ten fabrycznie montowany cienias . Tak wiec smie twierdzic, ze glosniki zamocowane są PROFESJONALNIE!
Być może niedostatki niskich tonow mogą wynikac z zlego dobrania komponentow... to kwestia do sprawdzenia.

Mam prosbe by DOKLADNIE czytac tresc watku, który zostaje poruszony na poczatku a nie posilac się dalszymi wpisami, które często sa nie na temat.
Pamietejcie proszę, ze to tylko audio wiec nie oceniajcie mojej osoby przez pryzmat tego, ze robie cos inaczej niż się utarlo. Jeśli pojde w zlym kierunku, będę miał najwyzej 2 razy dluzszy powrot by dojsc do prawidlowego celu. Ale będę przynajiej mogl powiedziec, ze wiem co mnie tam spotkalo.
Pytam o wskazowki bo sa cenne i zwracaja uwage na dronbe detale, które można przeoczyc.
Dlatego zasiegam tu roznych informacji.

Na zakonczenie
Pozdrawiam serdecznie wszystkch, ktorym podnioslem cisnienie, przyprawilem o szybcie bicie serca i których zyja tematem audio w samochodzie
:/

ps wszelki komentarz mile widziany;)
ps2 do OSCAR: bardzo chetnie, ale bym przyjechal do Raszyna to nie takie proste. ja i moje auto jestem w Brukseli. Jestem podpisany jako Warszawa bo z tad pochdze. Byc moze odezwe sie gdy znow bede zjezdzal do domu na dluzej. Dzieki za propozycje:)

#13 Offline   dan124


  • Postów: 584
  • Na forum od: 07 sty 2008
  • Miejscowość: warśafka
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 19 stycznia 2008 - 15:37

mam jedno pytanie

czy przeczytałeś faq nazara??

nic o tym nie piszesz

no i pytanie czy masz napewno

dobrze zfazowane głośniki

#14 Offline   FilipW


  • Postów: 1 372
  • Na forum od: 30 lip 2007
  • Miejscowość: świętokrzyskie
  • Mercedes:W124 3.0E - M103
  • Rocznik:1990
  • Nadwozie:coupe
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG
  • Drugi Mercedes:w201 2.0D 1988r
  • Inne auto:Audi 100 c4 2.8

Napisano 19 stycznia 2008 - 16:13

Wyzsza cena elips wynika generalnie z ich wielkosci. Chociaz to tez nie jest regula bo mozna kupic elipsy za 80 zl i za 800 zl. Monotowanie ich w drzwi nie powinno byc bardzo problematyczne ale napewno nie znajdziesz odpowiednich boczkow czy paneli tylko trzeba bedzie samemu rzezbic. Spokojnie dostaniesz dystanse z mdf - u pod elipsy i jak tylko bedzie sie dalo bez zawadzania o cos wstawic je w drzwi to pomysl jak najbardziej da sie zrealizowac.

Glowny problem jaki napotkasz to taki ze moc RMS glosnika 6x9 to od 50 do ok 200W (w zaleznosci od producenta i modelu) wiec radioodtwarzaczem bez wzm. nie zagra to dobrze. I nie wynika to juz z naszej niecheci pomocy czy do tego pomyslu, zwyczajnie zabraknie mocy i bedzie to duzo bardziej slyszalne niz przy glosnikach 16 cm. Moim zdaniem jesli moge cos zasugerowac to polecalbym jednak glosniki 16 cm ktore nie beda mialy az tak duzej mocy i radio bedzie w stanie je kontrolowac.

A juz zupelnie poza Twoim pytaniem opowiem jak ja montowalem u siebie granie w przednich drzwiach w Toyocie. Wymyslilem na poczatku tak jak Ty elipsy ale po pewnym czasie stwierdzilem ze na poczatek wrzuce 16 cm a pozniej ewentualnie zmienie. Kupilem dosc tanie Blaupunkty w zestawie odseparowanym, wygluszylem drzwi od wewnatrz i zewnatrz matami wygluszajacymi, zamocowalem idealnie na dystansach do drzwi przy pomocy 8 srub, glosniki do dystansow takze srubami, nie wkretami zeby wszystko bylo na sztywno. Pociagniete byly nowe przewody odpowiedniej grubosci. Podpialem to wszystko pod nowe radyjko JVC dosyc wysoki model, wlaczylem i...stwierdzilem ze gra to slabo jak na ilosc roboty i kasy wlozonej. Bylem zly bo myslalem ze tak wygluszone wszystko, zamotnowane musi byc super a bylo harczenie przy troszke glosniejszym graniu. Myslalem ze to wina tych lowendowych glosniczkow dopiero po jakis 3 miesiacach dla testu podpialem wzmacniacz, ktorego nigdy nie planowalem bo wydawal mi sie zbedny. Byl wyjatkowo slaby bo raptem 2x40wRMS i stal sie cud. Zaczelo grac czysto, glosno i bez znieksztalcen a za wzmacniacz uzywke sony dalem chyba 50 zl. Zwyczajnie radio ktore mialo na kanal ok 13 W RMS nie dawalo sobie rady z 50W RMS glosnikow i tak samo moze stac sie u Ciebie niestety przy sporo mocniejszych elipsach stad nasze podpowiedzi.

#15 Offline   typhoon


  • Postów: 67
  • Na forum od: 09 lip 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 2.0E >92r - M111
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:w209
  • Inne auto:h-d xl 883 c

Napisano 19 stycznia 2008 - 17:25

glosniki sa dobrze zfazowane, nie czytalem faq nazara.
mozliwe jest natomiast, ze systemowi brakuje mocy bo odsluch jest dobry ale nie wystarczajaco dobry.
Moze kiedys przetestuje zestaw podlaczajac wzmacniacz zanim zaczne nowa modyfikacje.

pozdrawiam serdecznie
typhoon
:/

#16 Offline   szafa


  • Postów: 6 382
  • Na forum od: 04 sty 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 4.2E - M119
  • Rocznik:1994
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Volvo 855 2.3 T-5

Napisano 19 stycznia 2008 - 17:33

typhoon napisał:

Moje pytanie poczatkowe brzmialo: czy ktos montowal elipsy w drzwi w 124. Proszę by jeszcze raz przeczytac to znanie: czy ktos montowal elipsy w drzwi w 124.?

ok, wiec jeszcze raz...

typhoon napisał:

czy ktos montowal elipsy w drzwi w 124.?

nie wiem :-P

A jezeli chodzilo Ci czy ktos z NAS... to - nie, na szczescie :/

#17 Offline   Borat


  • Postów: 2 907
  • Na forum od: 06 sty 2007
  • Miejscowość: Berlin/Zgierz
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1983
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 19 stycznia 2008 - 17:54

jedynym najlepszym sposobem bedzie nie przekonywanie autora wątku, niech założy i zobaczy co będzie :/

#18 Offline   FilipW


  • Postów: 1 372
  • Na forum od: 30 lip 2007
  • Miejscowość: świętokrzyskie
  • Mercedes:W124 3.0E - M103
  • Rocznik:1990
  • Nadwozie:coupe
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG
  • Drugi Mercedes:w201 2.0D 1988r
  • Inne auto:Audi 100 c4 2.8

Napisano 19 stycznia 2008 - 18:50

Mysle ze wlasnie dobrze zasugerowales. Zanim wezmiesz sie za modyfikacje jakiekolwiek sprobuj podpiac jakis dobry wzmacniacz odpowiednio ustawiony. Jesli Twoje glosniki obecne to produkt przyzwoitej firmy to napewno zobaczysz roznice. A jesli zalezy Ci tylko na wlasnym odsluchu, bez szczegolnego "popisywania" sie glosnoscia czy bassem, za to z dobra jakoscia dzwieku to wzmacniacz zalatwi sprawe. Da Ci kontrole nad dzwiekiem i odpowiednio dopali glosniczki. Zapewniam Cie z wlasnego doswiadczenia, ze dwa glosniczki 16 cm w systemie odseparowanym ze wzmacniaczem, wytlumionymi drzwiami i dobrym okablowaniem potrafi naprawde zagrac zacnie i glosno z dosc glebokim basem

#19 Offline   luki79


  • Postów: 566
  • Na forum od: 17 sty 2007
  • Miejscowość: Wieliczka
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1983
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 4
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:LPG

Napisano 19 stycznia 2008 - 19:17

typhoon napisał:

Nie znalazlem odpowiednika dla pomyslu, ktory chodzi mi po glowie.
mysle, ze mozna osiagnac cos wiecej- jesli idzie o basik.
Chcial bym zamontowac w drzwi elipsy 6x9.

powodzenia, będziesz prekursorem w car audio Mercedes-Benz. Szczególnie jeśli idzie o basik z elips w przednich drzwiach, bo odpowiednika będzie ciężko znaleźć.

typhoon napisał:

Zalezy mi by gral czysto i gleboko zwlaszcza niskim przyjemnym dla ucha basikiem a nie jak ja zwyklem okreslac butelkowym. Ja slucham muzyki z plyt i radia w czasie jazdy a nie na postojach stojac na zewnatrz wiec nie potrzebuje zabudowywac kufra glosnikami i pakowac tam zbedne wg mnie kilogramy wzmaczniaczy.

I jak sobie to wyobrażasz? Elipsy w płytkich drzwiach o niewielkiej pojemności dadzą ci 30Herzowy miękki basik? Wiesz jaka jest optymalna pojemność skrzyni, w której te elipsy zagrają?
Masz jakąś dziwną teorię na temat wzmacniaczy i subwooferów. Naprawdę uważasz, że te "zbędne kilogramy" to tylko po to, by trząść okolicą?

typhoon napisał:

Zakleilem tez tasma bitumiczna otwory technologiczne zeby stworzyc komore. Graja b dobrze ale chcial bym by bylo lepiej. Z tad pytanie o elipsy.

typhoon napisał:

glosniki, które mam teraz sa odseparowanym systemem ze zwrotnicami, natomiast glosnik zamocowany jest w panelach mdf. wg mojego pomyslu . Drzwi sa wytlumione z zewnatrz także i zaklejone mat bitumiczna wiec tworza komore.

no to zakleiłeś otwory technologiczne, czy wytłumiłeś porządnie drzwi, bo się gryzie co piszesz? Wytłumia sie blachę zewnętrzną drzwi ich poszycie oraz tapicerkę. Wtedy jest to zrobione PROFESJONALNIE. Tak rozumiem zrobiłeś??
Jeśli audio oparte na twoich 13-stkach dla ciebie gra b. dobrze, to ja nie wiem jak ocenić zestawy oparte na 16,5cm naszych kolegów z forum?

typhoon napisał:

Ja nie obawiam sie isc nowymi sciezkami i zazwyczaj nie posluguje sie schematami: glosnik+ wzmacniacz =musi grac.

powtarzam, jak twoje 13stki na wzmacniaczu radiowym grają bardzo dobrze, to pewnie elipsy zagrają co najmniej równie bardzo dobrze. Nic w takim razie nie ryzykujesz.
Jeśli nie widzisz sensu pójścia metodami sprawdzonymi i NA PEWNO dobrymi (np odseparowany 165 na wzmacniaczu, plus tweeter w słupek przedni), to działaj swoimi. Chętnie posłucham efektów.

typhoon napisał:

scene muzyczna zamierzam stworzyc taka by przede wszystkim MI jako najczestrzemu uzytkownikowi dobrze sluchalo się muzyki.

no tu się muszę zgodzić. Każdy ma inne ucho i jednemu będzie się dźwięk podobał, innemu nie. Zatem stwórz scenę dźwiękową wg swojej wizji, zobaczymy ilu jeszcze osobom się to spodoba. Szczególnie z wysokimi tonami z elips na wysokości brzucha.

typhoon napisał:

Elipsa6x9 jest drozszym glosnikiem niż najpopularniejszy rozmiar 13 czy 16 montowany w drzwi fabrycznie. Uwazam wiec ze jest ku temu jakis powod i sadze, ze jest to wlasnie jakosc dzwieku.

czyli twierdzisz, że elipsa tylko dlatego, że elipsa jest wyższej jakości, niż okrągły?? No cóż, ja uważam, że znajdziesz równie dobre 165..

typhoon napisał:

Być może niedostatki niskich tonow mogą wynikac z zlego dobrania komponentow... to kwestia do sprawdzenia.

no, to zdanie napawa leciutkim optymizmem na przyszłość :/

#20 Offline   typhoon


  • Postów: 67
  • Na forum od: 09 lip 2007
  • Miejscowość: Warszawa
  • Mercedes:W124 2.0E >92r - M111
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:w209
  • Inne auto:h-d xl 883 c

Napisano 19 stycznia 2008 - 21:28

chce cos wyjasnic bo mam wrazenie ze mój pomysl odebrany jest jak fantazja przedszkolaka wiec znow przygotujcie sie na dlugi wpis.

Tak wiec proszę znależc odpowiedzi na postawione pytania:

Obecnie najczesciej spotykanym rozmiarem glosnika w drzwiach jest 13 lub 16 ( to z obserwacji ) W nastepcy Avensis będą instalowane 6x9 w przednie drzwi seryjnie w tylne 16 .Dowiem się dlaczego zdecydowano się uzyc taki typ i odpowiem.
Sceptykom pomyslu proponuje poczekac az ten samochod wjedzie do salonow i osobiście sprawdzic to w pierwszej kolejnosci, posluchac także brzmienia.
Wlasnie ten samochod podsunął mi pomysl, ze może warto zastosowac posobny rozmiar w MB. Moje drzwi sa nieco wieksze niż te w sednie bo mam model coupe wiec sa dluzsze. Komora drzwi nowej Avensis może byc mniejszej pojemnosci niż moje dzwi lub bardzo porownywalna nie mierzylem. Wiec pomysl z elipsami 6x9 wcale nie wydaje mi się taki chybiony i może by wypalił.
Elips do zamontowania nie mam. Zaznaczam ze to jest faza pomyslu wciąż i stawiajac taki temat na forum chcialem skonfrontowac to z kims, kto może także spotkal się z podobnym rozwiązniem a może nawet zastosowal go u siebie.
Nawet zamontowanie estetycznie wygladajacych 16-tek w dolny rog drzwi w coupe nie jest takie proste jak w sedanie 124 bo inny jest zarys gornej lini kieszeni tapicerki w tym rogu polecanym pod glosnik i najzwyczajniej się tam nie miesci 16 –ka- tak jak można spotkac na zdjeciach profesjinalnie wmontowane takie glosniki przez uzytkownikow tego forum. Proponuje porownac panele przy najbliszej okolicznosci i przekonac się ze to co podobnie wyglada wcale podobnym nie jest.

Może moja opinia o uzytkownikach subwooferow i wzmacniaczy być zbyt uogolniona i krzywdzaca tych uzytkownikow ale powstala z obserwacji otoczenia ( im glosniej tym lepiej i byle by być slyszanym z daleka zanim się nadjedzie plus maxi glosnikow)
Mysle, ze fani dobrego brzmienia nie powinni się czuc urazeni bo nie mam intencji obrazania nikogo. Kto wie może kiedyś sam zainstaluję suba u siebie? Na razie mysle, ze jest mi zbedny i cel będę chciał osiągnac na samych glosnikach.

Jeśli idzie o drzwi to nie okleilem tylko tepicerki od srodka a reszta jak opisana wyzej, czyli wyklejenie i obklejenie. Wczesniej napisalem skrót myślowy o tych otworach technologicznych. Wiec odpowiedz brzmi : tak profesjonalnie zrobione drzwi..

Nie slyszalem 16 innych uzytkownikow forum, bo rzadko jestem w Polsce. Domyslam się, że mogą grac lepiej, bo większy jest rozmiar membrany glosnika., Potrafię wychwycic te rożnice i rozwazalem uzycie głosnikow 16-tek ale się nie zmiescily w moja zabudowe.
Uwazam ze nie zawsze glosnik ( srednica ) jest najwazniejsza do dobrego basu. Posluze się malym przykladem tyle, ze na domowym subwooferze.
W japonii widzialem maly subwoofer aktywny sony zbudowany z 4-rech 10 cm glosnikow, który bil na glowe duzo wieksze skrzynki z innymi glosnikami wiekszej średnicy. Nie znam parametrow bo tylko sluchalem ale sluch mam naprawde w porzadku. Powiem nawet nieskromnie, ze pod względem odbioru muzyki lepszy niż przecietny uzytkownik Natomiast to co sprawdza się w domu może się nie sprawdzic w aucie. Nie jestem akustykiem ale ryzyko takie jest.

Natomiast moje 13 graja dobrze - to moja subtelna ocena ale wiem, ze powinny grac lepej.
Sa odseparowanym zestawem na zwrotnicach Tweetery nie sa zamontowane slupkach ale przy klamkach otwierania drzwi w ich tapicerce i ukierunkowane na ucho odbiorcy. Calosc wyglada naprawde estetycznie i ladnie i malo kto jest w stane stwierdzic, ze sa dokladane prze ze mnie.
Być może radio ich nie może napedzic - wczesniej o tym nie myslalem jakos glebiej. Rozwazalem to troche ale uwage zwrocilem bardziej na glosniki a konkretniej ich wielkosc..
Pomyslalem o elipsach bo wydawlao mi się, ze może warto zmienic ta cześć zestawu i wcale nie bał bym sie spedzic wielu godzin w garażu na przebudowie drzwi by sie o tym przekonac. Ale to pierwszy pomysł, czasem nie najlepszy.
Nie wykluczone ze to bledna droga która zakonczyła by się mnóstwem pracy i podobnym efektem koncowym z glosnikow jaki mam teraz . Może łatwiej będzie zalozyc niechciany przeze mnie wzmacniacz i to rozwiąże moje poszukowania - nie wiem?
Tu gdzie mieszkam Nie mam garazu by przerobic drzwi pod elipsy, nie mam też zadnego wzmacniacza ze sobą wiec jeszcze nic nie mogę tego tak od razu sprawdzic,
Może najpierw zajme się dodaniem mocy bo to mniej pracochlonne- przynajmniej do celu sprawdzenia. Wtedy można powiedziec czy jest poprawa.

Przeczytalem ten tak polecany faq o audio i nie ma tam niczego wiecej czego bym już nie wiedzial....
Troche jestem zawiedziony ....


Pozdrawiam serdecznie
typhoon
:mrgreen:








Podobne tematy Zwiń