Jump to content




- - - - -

[w201/w124] M102 du偶e spalanie LPG



75 replies to this topic

#1 Offline   BerixOn


  • posts 18
  • Joined 05 Apr 2011

Posted 02 July 2011 - 16:40

Witam wszystkich, mam du偶y problem z instalacj膮 gazow膮 w mojej gwie藕dzie a konkretnie z okrutnym spalaniem gazu. Ale zaczne od pocz膮tku. M贸j mercedes to w201 92rok silnik 2,3

Samoch贸d kupi艂em jakie艣 3 miesi膮ce temu z za艂o偶on膮 ju偶 instalacj膮 LPG I generacji (za艂o偶ona w 2003r) i od samego pocz膮tku by艂y z ni膮 problemy. Auto od samego pocz膮tku stale, niezale偶nie czy w trasie czy mie艣cie z peda艂em w pod艂odze czy z ekonomiczn膮 jazd膮 pali艂o r贸wne 19l/100km przy maxymalnej pr臋dko艣ci 120km/h gdy偶 samoch贸d dalej si臋 nie rozp臋dza艂 :shock: . Samoch贸d na 1,2 i 3 kr臋ci si臋 do czerwonego pola jednak ju偶 na 4ce przekroczenie 3 tys obrot贸w graniczy z cudem :evil:
Czytaj膮c w膮tki na forum i por贸wnuj膮c spalanie innych user贸w postanowi艂em zrobi膰 co艣 z tym i odda艂em samoch贸d w r臋ce gazownika, kt贸ry zregenerowa艂 mi parownik (landirenzo), wymieni艂 kalosz, zamontowa艂 "grzybka" antywystrza艂owego jednak samoch贸d dalej pali艂 tyle samo a je藕dzi艂 jeszcze wolniej bo max 100km/h na benzynie jak i gazie... Po paru wizytach u owego gazownika stwierdzi艂em 偶e go艣膰 nie da sobie z tym rady (m贸wi艂 偶e parownik musi by膰 rozkr臋cony na full a obroty mam sobie regulowa膰 przepustnic膮 ;) )i pojecha艂em do kolejnego specjalisty kt贸ry ju偶 profesjonalnie podpi膮艂 analizator ustawi艂 parownik i dawk臋 gazu na w臋偶u (nie posiadam silniczka krokowego tylko 艣rub臋) i powiedzia艂 偶e teraz musi by膰 dobrze. Po tym zabiegu mocy troch臋 przyby艂o, pr臋dko艣膰 maksymalna wynosi teraz 150km/h (4ty bieg z trudem ale dochodzi do 4tys obrot贸w) jednak spalanie w dalszym ci膮gu wynosi艂o r贸wne 19l/100km.
Ten sam gazownik stwierdzi艂 偶e problem musi le偶e膰 w mikserze, zamontowa艂 mi na pr贸b臋 mikser o innym kszta艂cie ze swojego by艂ego mercedesa i spalanie spad艂o do 15,5l (spalanie przy delikatnej je藕dzie i w wi臋kszo艣ci na trasie) co dalej mnie nie zadawala.

Mo偶e kto艣 mia艂 podobny problem albo wie co mo偶e by膰 przyczyn膮 takiego spalania, bo ja ju偶 wymi臋kam?? Gazownik powiedzia艂 mi 偶e do tego mercedesa musi by膰 jaki艣 specjalny mikser kt贸ry by艂 wymy艣lony i produkowany przez jakiego艣 pana w kielcach i ma si臋 postara膰 go dla mnie zdoby膰.


W mercedesie wymienia艂em: kopu艂ke, palec, przewody, 艣wiece NGK v-line, kalosz, regenerowa艂em parownik, nowy filterek gazu.



#2 Offline   michal93


  • posts 938
  • Joined 04 Mar 2011
  • Miejscowo艣膰: Bia艂ystok
  • Mercedes:W201 2.0E - M102
  • Rocznik:1987
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia bieg贸w:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG
  • Inne auto:Audi A4 1.9 TDI

Posted 02 July 2011 - 18:43

Moim zdaniem co艣 nie tak jest z dolotem. Ja tez mam W201 tylko 偶e 2.0 i 190km/h to dla mnie nie problem wi臋c i tw贸j powinien jeszcze wiecej jechac. Zmie艅 gazownika. M贸j na zwyk艂ym mikserze pali g贸ra 12l. Tw贸j powinien pali膰 nie wiele wi臋cej. Sprawdz szczelno艣膰 dolotu. to raz. Dwa to powiedz jaki masz dok艂adnie parownik. Jakiej mocy? Trzy to sprawd藕 czy przez przewody gazowe ci gdzies gaz nie ucieka. Bo tak to wygl膮da. Jak auto si臋 sprawuje na benzynie? Wolne obroty przyspieszenia itd. Odpisz na to i b臋dziemy my艣le膰 dalej ;)

#3 Offline   BerixOn


  • posts 18
  • Joined 05 Apr 2011

Posted 02 July 2011 - 18:58

Nast膮pi艂a pomy艂ka, teraz patrze w papiery od gazu i parownik to LOVATO jednak nie znam jego dopuszczalnej mocy.

Z nieszczelno艣ci膮 to chyba nie realne gdy偶 spalanie powinno si臋 waha膰 a tu zawsze by艂o 19l/100km - powa偶nie, zawsze (od paru dni po wymianie miksera zaobserwowa艂em spadek na 15,5l/100km)

A na benzynie po zmianie miksera (stary wyra藕nie ogranicza艂 dop艂yw powietrza, w 艣rodku mia艂 jeszcze drugie ko艂o, a ten co mam teraz 艣rodek jest pusty) i na benzynie wyra藕nie lepiej przy艣piesza chocia偶 na benzynie nie sprawdza艂em teraz auta po wymianie tego miksera. Og贸lnie na LPG przy艣pieszenie wygl膮da tak do ok 5tys rpm na 1 ok 40km/h na 2jce 80-90km/h na 3jce doci膮gnie do jaki艣 120km/h na 4rce z bied膮 doci膮gnie do tych 150km/h przy max 4tys obrot贸w i dalej ju偶 nic si臋 nie dzieje 5tka tylko podtrzymuje pr臋dko艣膰 przy mniejszych obrotach

Pr贸bowa艂em jeszcze opcji z dolotem (standardowo teraz dolot mam skierowany w g艂膮b samochodu gdy偶 jak by艂 w swoim oryginalnym miejscu to na LPG gdy wrzuca艂em na luz to dostawa艂 za du偶o powietrza i gas艂) i zas艂oni艂em tak z 3/4 rury z dolotem, obroty na biegu ja艂owym troche wzros艂y jednak nie prze艂o偶y艂o si臋 to nijak na pr臋dko艣膰 i przy艣pieszenie. Nie wymienia艂em jeszcze filtra powietrza (tylko go wyczy艣ci艂em ale nadaje si臋 do wymiany co nied艂ugo zrobie) oraz nie wiem w jakim stanie jest filtr paliwa ale s膮dz膮c po tym w jakim stanie by艂a reszta po poprzednim w艂a艣cicielu to te偶 jest do wymiany. Ale czy filtr powietrza i filtr paliwa ma zwi膮zek ze spalaniem na LPG ?

#4 Offline   michal93


  • posts 938
  • Joined 04 Mar 2011
  • Miejscowo艣膰: Bia艂ystok
  • Mercedes:W201 2.0E - M102
  • Rocznik:1987
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia bieg贸w:manualna 4
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:LPG
  • Inne auto:Audi A4 1.9 TDI

Posted 02 July 2011 - 19:11

Powietrza ma jak najbardziej aczkolwiek paliwa do LPG nie ma nic. Ale filtr powietrza nie powodowa艂 by takiego spalania. By艂y by wzrosty ale nie a偶 tak odczuwalne. Musisz zrobi膰 najpierw 偶eby auto chodzi艂o dobrze na Pb bo inaczej na LPG tez nie b臋dzie chodzi艂o dobrze. A jaki masz mikser? Teraz? My艣l臋 偶e winne jest co艣 w sterowaniu benzyn膮. Sprawdzi艂 bym na pocz膮tek zaw贸r powietrza dodatkowego. Ale on tez raczej nie b臋dzie powodowa艂 a偶 takich spadk贸w mocy i spalania. Zmie艅 filtry to raz. Po drugie musisz doprowadzi膰 do tego 偶eby auto dobrze chodzi艂o na pb Bo to podstawa na LPG.

#5 Offline   BerixOn


  • posts 18
  • Joined 05 Apr 2011

Posted 02 July 2011 - 19:18

Jako艣 na tygodniu udaje si臋 na diagnostyke do "kliniki zdrowego mercedesa"w Kielcach bo u mnie w okolicy nikt nawet nie pr贸buje mi pom贸偶 twierdz膮c 偶e to przez LPG tak mi mercedes chodzi.

A tego zaworu powietrza dodatkowego nie rusza艂em. Pr贸bowa艂em jeszcze przy艣pieszy膰 zap艂on jak gdzie艣 tutaj przeczyta艂em na dwa z膮bki w lewo od S ale po prze艂膮czeniu i przejechaniu si臋 nie odczu艂em 偶adnej r贸偶nicy w pracy silnika i jego w艂a艣ciwo艣ciach...

#6 Offline   Lord Zekanda


  • posts 2,423
  • Joined 22 Feb 2011
  • Miejscowo艣膰: wie艣 kt贸rej nazwa nic wam nie powie
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia bieg贸w:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Posted 02 July 2011 - 19:23

BerixOn napisa艂:

zamontowa艂 "grzybka" antywystrza艂owego
:shock: a co to ma do spalania?

BerixOn napisa艂:

jednak samoch贸d dalej pali艂 tyle samo a je藕dzi艂 jeszcze wolniej bo max 100km/h na benzynie jak i gazie...
z ca艂ym szacunkiem-linka r臋cznego ci si臋 nie zapiek艂a?

BerixOn napisa艂:

Gazownik powiedzia艂 mi 偶e do tego mercedesa musi by膰 jaki艣 specjalny mikser kt贸ry by艂 wymy艣lony i produkowany przez jakiego艣 pana w kielcach i ma si臋 postara膰 go dla mnie zdoby膰.
W takich sytuacjach zawsze doradzam suszon膮 偶ab臋 na lusterku powiesi膰- to zawsze dale 5l mniej na setke
i 50KM wi臋cej ;)

Zaw贸r suwakowy pracuje w og贸le? (A skoro ju偶 o tym michal93, za艂o偶y艂e艣 sw贸j z powrotem?)
Sprawd藕 przewody podci艣nie艅 do zap艂onu, do przepustnicy, korektor oktanowy w jakiej pozycji ustawiony?
I jak w og贸le auto si臋 zachowuje-dynamiczne czy mu艂a ma?
Ponadto uzupe艂nij profil.
__________________________________________________________
edyta:
zanim mi sie uda艂o wys艂a膰, po艂owa pyta艅 przesta艂a by膰 aktualna, ci艣nienie spr臋偶u niech ci zmierz膮.

#7 Offline   BerixOn


  • posts 18
  • Joined 05 Apr 2011

Posted 02 July 2011 - 19:36

Co do grzybka to zamontowa艂 bo mia艂em strza艂y ale by艂y one spowodowane uszkodzonymi kablami - ale niestety gazownik sam na to nie wpad艂...

A z t膮 pr臋dko艣ci膮 maksymaln膮 te偶 nie k艂amie bo po co ?? Od tego gazownika co zamiast sprawdzi膰 kable to zak艂adam grzybki odebra艂em auto i na PB jak i LPG pr臋dko艣膰 maksymalna wynosi艂a 100km/h (parownik rozkr臋ci艂 na maxa) gdy偶 jak wy偶ej pisa艂em uwa偶a艂 偶e obroty powinienen regulowa膰 na przepustnicy no ale tego ju偶 komentowa膰 nie b臋de bo r臋ce opadaj膮.

Cytat

Zaw贸r suwakowy pracuje w og贸le? (A skoro ju偶 o tym michal93, za艂o偶y艂e艣 sw贸j z powrotem?)
Dopiero zaczynam swoj膮 przygod臋 z motoryzacj膮 i tak na prawd臋 dopiero przy gwie藕dzie ucz臋 si臋 mo偶na powiedzie膰 mechaniki i nawet nie mam poj臋cia gdzie ten zaw贸r si臋 znajduje ale zaraz poszukam informacji na ten temat.

Cytat

I jak w og贸le auto si臋 zachowuje-dynamiczne czy mu艂a ma?
Na benzynie wydaje mi si臋 偶e idzie przyzwoicie chocia偶 nie mam 偶adnego odniesienia bo nigdy nie je藕dzi艂em innym mercedesem, ale na LPG wydaje mi si臋 偶e muli. Kiedy艣 mia艂em ciekawy przypadek w艂a艣nie po odbiorze od 1 gazownika gdzie samoch贸d rozp臋dza艂 si臋 max do 100km/h wyci膮gn膮艂em ten w膮偶 od podci艣nienia i rozkr臋ci艂em ten b臋benek (nie zauwa偶y艂em i wylecia艂a mi spr臋偶ynka i taka gumka ze 艣rodka) skr臋ci艂em to obroty z 1tys jak ustawi艂 gazownik wskoczy艂y na 2 tys i samoch贸d szed艂 jak g艂upi ale ostatecznie z艂o偶y艂em wszystko wyregulowa艂em obroty na 1 tys i zostawi艂em (oczywi艣cie moc wyra藕nie wzros艂a).

#8 Offline   bezelek


  • posts 76
  • Joined 14 Feb 2011
  • Miejscowo艣膰: Daniec, Opolskie
  • Drugi Mercedes:MB 100 2.4D
  • Trzeci Mercedes:MB Vito 2.2 CDI
  • Inne auto:BMW e36

Posted 03 July 2011 - 08:47

Mo偶e masz po prostu skatowany silnik?
Jak ju偶 pojedziesz to tej kliniki mercedesa (apropo, to naprawde taki dobry zak艂ad jest? u mnie w opolskim mi go polecali), to niech Ci zmierz膮 kompresje. Sam na pr贸be, otw贸trz filtr powietrza wykr臋膰 mikser i polataj na samej benzynce, domy艣lam si臋 偶e dla 2.3 osi膮ganie pr臋dko艣ci 200km/h na benzynie bez miksera nie bedzie 偶adnym problemem (ja moj膮 1.8 na gazie rozbujam do 180 bez problemu). Co do samego gazu, nie wiem jak zachowuje si臋 lpg 1 generacji w naszych silnikach, ja mam 2 i nie mam co narzeka膰 w sumie, a 1 to jedni chwal膮 drudzy nie, ale napewno jest mniej ekonomiczna od 2.
Ja mam taki mikser:http://www.drypa.pl/cache/files/products/f4e0da9e64cbf6345834b284227601c7_272f58ba74391b1a4912597f93ce8fc2.jpg s膮 to miksery dedykowane do naszego typu wtrysk贸w, dolot贸w.

#9 Go艣膰__


  • Joined --

Posted 05 July 2011 - 20:40

Tak zr贸b jak kolega pisze wy偶ej, sprawd偶 cisnienie spr臋偶ania mo偶esz mie膰 wypalone zawory lub uwalone pierscienie to podstawa. Nawet skatowany motor 2,3 powinien jecha膰 wi臋cej ni偶 100 km/h. M贸j pali 11 litr贸w LPG i poleci na gazie 195 km ten sam motor. Zacznij od podstaw , z t膮 klinik膮 dobry pomys艂 tylko troch臋 kasy p贸jdzie .

#10 Offline   BerixOn


  • posts 18
  • Joined 05 Apr 2011

Posted 01 August 2011 - 20:24

Jak ju偶 pisa艂em w innym temacie, samoch贸d wr贸ci艂 z kliniki, je藕dzi i pracuje o niebo lepiej jednak ze spalaniem nie ma rewelacji po pierwszych 100km w cyklu mieszanym wesz艂o prawie 15l LPG.








Podobne tematy Zwi艅