Jump to content




- - - - -

[S124] Wzmacniacz 5/4/3-kana艂owy? Becker czy inne radio?


12 replies to this topic

#1 Offline   brys


  • posts 62
  • Joined 05 Dec 2016
  • Miejscowo艣膰: Solec Kujawski
  • Mercedes:W124 2.5D >93r. - OM605
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia bieg贸w:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:W221 S320 CDI 2008 Long
  • Trzeci Mercedes:W212 E220 CDI 2011
  • Inne auto:Mustang 2012

Posted 06 February 2017 - 00:20

Witam,

Chocia偶 obiecywa艂em sobie, 偶e nie b臋d臋 kombinowa艂 - postanowi艂em rozbudowa膰 troch臋 audio w swoim S124.
Moje auto jest wyposa偶one w standardowe g艂o艣niki w desce rozdzielczej - 12cm oraz g艂o艣niki 10cm w pod艂okietnikach tylnych boczk贸w (to opcja?).

To od czego zacz膮艂em kompletowa膰 uk艂adank臋:
http://www.ebay.de/i...5-/151337202997

Jest to odesparowany zestaw Axtona i chc臋 go wrzuci膰 oczywi艣cie na prz贸d. Wiem, 偶e 165mm w drzwiach zagra艂oby lepiej, ale chc臋 zachowa膰 oryginalny charakter wn臋trza i wol臋 wszystko w miar臋 mo偶liwo艣ci poukrywa膰.
Powy偶sze Axtony maj膮 13cm i g艂臋boko艣膰 monta偶ow膮 46mm - powinny bez wi臋kszych problem贸w zmie艣ci膰 si臋 w desce. Je艣li si臋 uda, postawam sie stworzy膰 dla nich jakie艣 prowizoryczne komory. Tweetery p贸jd膮 albo pod szyb臋, albo jako艣 estetycznie wkomponuj臋 je w tr贸jk膮ty przy lusterkach na drzwiach.

Radio jakie posiadam to Becker BE 1350:
http://thumbs.piccli...nschluss-_1.jpg

Do baga偶nika chcia艂bym za艂o偶y膰 nie za du偶y subwoofer w skrzyni BR.

Teraz moje w膮tpliwo艣ci:

1. Gra膰 ma tylko zestaw z przodu, czy wymienia膰 i pod艂膮cza膰 te偶 g艂o艣niki w tylnych drzwiach? I od razu - dlaczego?

2. Czy do tego Beckera BE 1350 uda mi si臋 pod艂膮czy膰 wzmacniacz poprzez takie z艂膮cze: http://allegro.pl/mi...ars_rule_id=201 ?

3. Czy og贸lnie dobrym pomys艂em jest zostawianie tego Beckera, czy lepiej wymieni膰 go na co艣 nowocze艣niejszego?

4. Ilo kana艂owy wzmacniacz zalecacie i dlaczego? Fajnie by by艂o nap臋dzi膰 ca艂o艣膰 z jednego wzmacniacza.

Pozdrawiam i licz臋 na ciekaw膮 dyskusj臋 :)



#2 Offline   bokser99


  • posts 48
  • Joined 20 Feb 2013
  • Miejscowo艣膰: NOS
  • Mercedes:W124 2.5D >93r. - OM605
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia bieg贸w:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak

Posted 07 February 2017 - 17:35

Te偶 jestem ciekaw czy jest sens 偶eby beckera pod艂膮cza膰 do jakiego艣 lepszego audio, chocia偶 w w140 by艂y a tam to ju偶 fajnie seryjny zestaw gra.

#3 Offline   brys


  • posts 62
  • Joined 05 Dec 2016
  • Miejscowo艣膰: Solec Kujawski
  • Mercedes:W124 2.5D >93r. - OM605
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia bieg贸w:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:W221 S320 CDI 2008 Long
  • Trzeci Mercedes:W212 E220 CDI 2011
  • Inne auto:Mustang 2012

Posted 07 February 2017 - 18:39

Szkoda, 偶e nikt z odpowiedni膮 wiedz膮 nie chce si臋 wypowiedzie膰 :s

Na dan膮 chwil臋 jestem zdecydowany na:
-radio: zostawiam Beckera i postaram si臋 pod艂膮czy膰 do niego wzmacniacz
-prz贸d: odseparowany zestaw Axton AXC25S
-ty艂: dwudro偶ne g艂o艣niki 10cm - najpewniej jakie艣 Hertze
-wzmacniacz: 5 kana艂贸w
-subwoofer - nie za wielka skrzynka bass reflex w baga偶niku, g艂o艣nik 20-25cm, ok. 100W RMS mi wystarczy

Mam tylko jeszcze jedno pytanie co do tego z艂膮cza z Allegro: http://allegro.pl/mi...ars_rule_id=201
Rozumiem, 偶e 4 wyj艣cia s膮 na 4 g艂o艣niki. Dlaczego na subwoofer zostaje tylko jedno, jak to pod艂膮czy膰?

#4 Offline   bokser99


  • posts 48
  • Joined 20 Feb 2013
  • Miejscowo艣膰: NOS
  • Mercedes:W124 2.5D >93r. - OM605
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia bieg贸w:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak

Posted 07 February 2017 - 21:29

Ja si臋 kiepsko znam mo偶e na jakim艣 audio forum zobacz co i jak, i jak ogarniesz pochwal si臋 jak to chodzi na beckerze ;)

#5 Offline   w0jta5


  • posts 5,025
  • Joined 14 Nov 2008
  • Miejscowo艣膰: Karkonosze
  • Mercedes:W201 1.8E - M102
  • Rocznik:1991
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia bieg贸w:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Posted 07 February 2017 - 22:07

Radio b臋dzie najs艂abszym ogniwem tego systemu.
Chyba ze Traffic Pro.

Nie ogarniam tych kostek mini ISO bo nigdy si臋 tym nie bawi艂em. Ale pewnie wyj艣cie na subwoofer jest mono, czyli pod艂膮czasz pod (przewa偶nie) lewy kana艂 we wzmacniaczu. Plus odpowiednie ustawienia we wzmacniaczu (zale偶nie od wzmacniacza).

#6 Offline   Bolo93


  • posts 46
  • Joined 01 Dec 2016
  • Miejscowo艣膰: Pozna艅
  • Mercedes:W124 3.2E - M104
  • Rocznik:1994
  • Nadwozie:coupe
  • Skrzynia bieg贸w:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Bmw X3 2.0d

Posted 10 February 2017 - 15:43

Tez myslalem o takim podlaczeniu skrzynia basowa + glosniki + ori becker (zalezy mi aby zmieniarka nadal dzialala) chcialem to pod艂膮czy膰 poprzez ten konwerter
http://www.allegro.p...item=6701089392
Tylko jestem ciekaw czy nie straci to za du偶o na jako艣ci w por贸wnaniu z jakim艣 nowoczesnym radiem

#7 Offline   brys


  • posts 62
  • Joined 05 Dec 2016
  • Miejscowo艣膰: Solec Kujawski
  • Mercedes:W124 2.5D >93r. - OM605
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia bieg贸w:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:W221 S320 CDI 2008 Long
  • Trzeci Mercedes:W212 E220 CDI 2011
  • Inne auto:Mustang 2012

Posted 18 February 2017 - 23:10

Witam ponownie

Zabieram si臋 za monta偶 tego audio. Dosz艂y do mnie klucze do radia Becker oraz konwerter mini-iso na RCA. Oczywi艣cie dopiero teraz mog艂em wyci膮gn膮膰 radio i zauwa偶y艂em, 偶e po pierwsze - m贸j model to BE1650, a po drugie - do niego wchodz膮 kostki ISO a nie mini-iso...
Do艂膮czona grafika

Tak wygl膮da konwerter mini-iso -> RCA, kt贸ry kupi艂em, po zdj臋ciu izolacji:
Do艂膮czona grafika Do艂膮czona grafika
Ma on wyj艣cia RCA na 4 g艂o艣niki w kabinie oraz 1 subwoofer, razem 5 kana艂贸w. Ten kana艂 na subwoofer ma tylko jedno gniazdo chinch, wi臋c rozumiem, 偶e pod艂膮czam si臋 tam tr贸jnikiem chinch i sub b臋dzie gra艂 w mono, bo mo偶e?

Z tego co znalaz艂em w necie, to tak wygl膮daj膮 opisane piny Beckera BE1650 oraz BE2210:
http://www.tehnomaga...edes-be1490.jpg

Teraz wybaczcie moje laickie pytania, ale nigdy nie bawi艂em si臋 w robienie samemu jakich艣 kostek iso itd., a wi臋c:
1. Rozumiem, 偶e najprostszym rozwi膮zaniem b臋dzie przerobi膰 w tym adapterze RCA kostk臋 mini-iso na ISO?
2. Rozumiem, 偶e czarny gruby kabel, kt贸ry 艂膮czy si臋 ze wszystkimi kabelkami w kostce mini-iso to masa. Powinienem w艂膮czy膰 si臋 nim do pina po prawej, na dole, w dolnym rz臋dzie (GND), czy jednak wyci膮gn膮膰 mas臋 z ka偶dego chincha osobno i pod艂膮czy膰 si臋 do dolnego rz膮dka w 艣rodkowym gnie藕dzie? W opcji pierwszej du偶o mniej lutowania..
3. Czerwone i bia艂e kabelki wk艂adam w kostk臋 ISO i 艂膮cz臋 z g贸rnym rz臋dem pin贸w w 艣rodkowym gnie藕dzie?
4. Zostaje mi niepod艂膮czony chinch dla subwoofera. Czy moge po prostu wlutowa膰 go w kabelek dla kt贸rego艣 g艂o艣nika tylnego i st膮d bra膰 sygna艂? Potem wpinam tr贸jnik gniazd RCA i dalej id臋 do wzmacniacza. Nic si臋 nie spali?

Bardzo prosz臋 o pomoc, z g贸ry dzi臋kuj臋 i obiecuj臋, 偶e je艣li si臋 to powiedzie to zrobi臋 zrozumia艂y dla wszystkich poradnik pod艂膮czania wzmacniacza do Becker贸w, kt贸ry mo偶e zechcecie podpi膮膰 do innych :)

#8 Go艣膰_klisza_


  • Joined --

Posted 19 February 2017 - 07:50

Nie wiem, czy to zagada, bo Special i Exquisit wsp贸艂pracowa艂y conajwy偶ej z fabrycznym active bassem. A nawet je艣li si臋 wepniesz w kostk臋 ISO i to uruchomi wzmacniacz - to pomimo, 偶e Special to fajne radio (w ko艅cu E-klasowy odpowiednik Grand Prix'a) - to nie jest w stanie sterowa膰 parametrami amplitunera. Ja bym sugerowa艂 kupno Traffic Pro, tam jest mini ISO i stosowanie wzmacniaczem z poziomu menu. A najlepiej poszuka膰 Mexico Pro CD - w sumie najfajniejsze radio jakie mia艂em.

#9 Offline   Wichu


  • posts 441
  • Joined 25 Jul 2014
  • Miejscowo艣膰: Hirtshals
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:1991
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia bieg贸w:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:W140 600SE 1991
  • Inne auto:A208 CLK320 Elegance 1999

Posted 19 February 2017 - 14:04

brys, powiem szczerze, 偶e szkoda tematu na takie audio. Pewnie dlatego malo os贸b si臋 wypowiada. Pytanie ile chcesz przeznaczyc na to audio. Ja u siebie w sedanie mia艂em wsadzone coax na przod, bo i tak odseparowywanie ich nie ma najmniejszego sensu- basu nie przybedzie, a sceny na samych 12-13cm nie zrobisz. Z ty艂u mia艂em oryginalne glosniki ustawione na wysoki low-pass, ale to by艂 sedan. U ciebie te 10cm z ty艂u wywal i nie pod艂膮czaj- za艣lep. Na prz贸d szukaj inne boczki drzwi, ale z tego co pami臋tam to by艂o troch臋 ci茅cia blachy 偶eby wstawic 16cm. Skrzyni臋 wstaw ale mocniejsz膮 ni偶 100w rms i wyg艂usz ca艂e auto- g艂贸wnie dach i baga偶nik. Wielko艣cia to bym nie szala艂 je艣li nie chcesz 16cm na prz贸d. 18cm-20cm sub o odpowiedniej mocy troch臋 wyr贸wna dziur臋 w basie tych 13cm na przodzie.
Opcja1.
13cm coax przod w miar臋 mocny (markowy nie marketowy)
Brak ty艂u
18cm sub mocniejszy
Wyg艂uszenie auta.
Wmacniacz 4 kana艂owy- w miar臋 mocny/ markowy i seryjne radio z przej艣ci贸wkami
Lub
Wzmacniacz 2 kana艂owy- mocniejszy na sam sub bas i nowe radio do nap臋dzania przodu i z wyjsciami pzod tyl sub/ hi lo sub.
Opcja 2.
Odseparowany zestaw na przod 3-drozny
Brak ty艂u
25-30cm sub
Wyg艂uszenie auta - g艂贸wnie drzwi przod i dach
Zaleznie od wymagan zestawu przedniego i stosowanego radia i/lub procesora- aktywnie/ polaktywnie/ pasywnie dobrac wzmacniacze i ich ilosc
5 kana艂贸w - 2x tweet/mid 2xkicker 1x sub
2x4 kanaly jeden mocniejszy drugi slabszy - 2xtweet 2xmid 2x kick 2-1xsub



#10 Offline   brys


  • posts 62
  • Joined 05 Dec 2016
  • Miejscowo艣膰: Solec Kujawski
  • Mercedes:W124 2.5D >93r. - OM605
  • Rocznik:1995
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia bieg贸w:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:W221 S320 CDI 2008 Long
  • Trzeci Mercedes:W212 E220 CDI 2011
  • Inne auto:Mustang 2012

Posted 19 February 2017 - 17:05

Wiem, jak powinno si臋 zrobi膰 prawid艂owo audio w samochodzie, jednak ja chc臋 jak najmniej odchodzi膰 od fabryki. Tak jak ju偶 pisa艂em w innym swoim temacie - stan臋艂o na zrobieniu systemu, kt贸ry po prostu jest lepszy ni偶 fabryczny, a przy tym generalnie mie艣ci si臋 w fabryczne miejsca. Nie b臋d臋 ci膮艂 boczk贸w pod 165mm - jedynie zabuduj臋 tweetery w os艂onach lusterek. Z ty艂u fabrycznie mia艂em g艂o艣niki w pod艂okietnikach i tak te偶 ma pozosta膰. Skrzynia w baga偶niku to 偶adna ingerencja, bo momentalnie mo偶na j膮 wyci膮gn膮膰. Wzmacniacz mie艣ci si臋 idealnie pod siedzeniem pasa偶era :)

-radio - Becker Traffic Pro High Speed + przej艣ci贸wka mini-iso na 5 kana艂贸w RCA. Naprawd臋 nie ma sensu rze藕bi膰 w tym moim Beckerze BE1650, skoro Traffic Pro wygl膮da w miar臋 retro, odtwarza CD, ma wiele przydatnych opcji (np. osobne sterowanie subwooferem), do tego mo偶e uda mi si臋 zrobi膰 w nim aux'a
-prz贸d - zestaw odesparowany Axton AXC 25S - woofery 13cm w desk臋, tweetery zabudowane na drzwiach, w tr贸jk膮tach przy mocowaniu lusterek, zwr贸cone w stron臋 s艂uchacza. Nie ma co si臋 spiera膰, czy to zagra lepiej od g艂o艣nika dwudro偶nego w desce, bo po prostu musi zagra膰 lepiej. G艂o艣niki z przodu maj膮 po 80W RMS na stron臋
-ty艂 - Hifonics TX42 - g艂o艣niki 10cm, dwudro偶ne, 60W RMS
-wzmacniacz - Axton C600x5, pi臋ciokana艂owy, kt贸rego odda艂em na przegl膮d i napraw臋 do serwisu car-audio - mimo, 偶e parametry mierzone to 4 x 40 W RMS + 1 x 100W RMS, to jest wr臋cz a偶 za mocny do tych g艂o艣nik贸w na przodzie (kt贸re niby maj膮 80W RMS), tak samo ze skrzyni膮 - moja ma 100W RMS i trzeba uwa偶a膰 z gainem, wg mnie ten wzmacniacz obs艂u偶y spokojnie subwoofer 150-200W. Po prostu chyba kilkana艣cie lat temu robili lepsze wzmacniacze i mniej oszukiwali na deklarowanych mocach :)
-subwoofer - Axton Cab-256 - skrzynia BR, g艂o艣nik 25cm, 100W RMS. I tak jak pisa艂em powy偶ej - spokojnie mog臋 wrzuci膰 co艣 porz膮dniejszego i mocniejszego, bo bez problemu m贸j wzmacniacz to zasili. Ograniczeniem u mnie jest to, 偶e skrzynia ma sie mie艣ci膰 pod obudow臋 rolety kombi, czyli g艂o艣nik 25cm i nic wi臋cej. Do tego preferuj臋 brzmienie BR, co te偶 utrudnia troch臋 wyb贸r. Zobacz臋 jak Axton pogra w samochodzie i wtedy ewentualnie go sprzedam i poszukam czego艣 z w miar臋 ma艂膮 skrzyni膮 BR i g艂o艣nikiem 25cm.

Z wyg艂uszaniem samochodu to oczywi艣cie racja, mam zamiar to zrobi膰 w przysz艂o艣ci, tak jak robi艂em w to poprzednich samochodach ;)








Podobne tematy Zwi艅