Skocz do zawartości




* * * * * 1 głosy

Jak zbudować samemu subwoofer


64 odpowiedzi w tym temacie

#1 Offline   pawel14b3


  • Postów: 3 479
  • Na forum od: 25 paź 2007
  • Miejscowość: Bielawa
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:W220 S 500
  • Trzeci Mercedes:W140
  • Inne auto:dwa buty

Napisano 26 lutego 2012 - 11:38

Postanowiłem napisać ten temat , bo każdy może bez większych problemów zrobić to samemu.
1. Wybór głośnika (dokładne poznanie jego parametrów , głównie w jakim litrażu ma najlepsze osiągi). Najważniejsza sprawa -nie kupuje się głośnika bo mi się podoba ,czy jest tani.Kierujemy się prostą zasadą -ile miejsca znajdzie się na tego typu zabawkę w naszym aucie, następnie jaki mamy budżet na głośnik.Wzmacniacz zawsze zostawiam na koniec.Mając gotowy "sub" dobieram już pod ucho osoby która będzie się tym cieszyć.Rynek w tej dziedzinie oferuje tak wiele ,że można sobie sprawdzić setki połączeń (wzmak +sub)i wtedy wybrać najlepsze dla naszego ucha.Bezsensem też jest wkładać duże "klocki" bo ma grać mocno.
2.Wybór materiału do budowy i sposobu łączenia elementów (Ja używam kleju wikol ,wkrętów i zszywek tapicerskich )
3. Obliczenie wymiarów skrzynki osobiście korzystam z tej stronki
http://www.rockfordf...CookieSupport=1
Stronka miała jeszcze zabudowę bass reflex (po tej całej zadymie(actas) wróciła opcja zamkniętej skrzyni ,ale do zwykłych zestawów polecam właśnie tego typu rozwiązanie )

życzę miłej zabawy przy budowie i późniejszym odsłuchu.



#2 Offline   Msliextreme


  • Postów: 146
  • Na forum od: 19 mar 2012
  • Miejscowość: Salzgitter
  • Mercedes:W124 2.5D <93r. - OM602
  • Rocznik:1992
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:Audi coupe 2.3

Napisano 09 czerwca 2012 - 15:53

odswieze temat i powiem ze nie warto budowac samemu.kup w sklepie gotowy subwoofer blaupunkt,mac audio lub cos dobrej firmy i bedziesz miec praktycznie super brzmienie.nawet jakbys kupił model za 1000zł i zrobiłbyś o takich samych wymiarach wręcz na suwmiarke to i tak tego nie osiągniesz tego co producent.nie zdajesz sobie sprawy ile to jest obliczeń.moj brat jest organistą i robił obliczenia pod piszczałki w organach,nic z tego nie kumam,dwie strony a4 samych wzorów do obliczenia,dlugo by opowiadac ile to jest zabawy z dostrajaniem.jesli chodzi o subwoofer to głosnik to 20% efektu.obudowa musi być ze specjalnego drewna oczywiscie nie wiem jakiego,napewno płyta wiórowa odpada chyba ze w swoim pokoju w tapczan sobie to włozysz zeby trzęsło.takze kazdy najmniejszy szczegół ma znaczenie,niektózy sie dziwia za co tyle płacą,drewniana skrzynka i głosnik,przeciez glosnik jest tak tani a skrzynke sam bym zrobił.

#3 Offline   XM


  • Postów: 2 650
  • Na forum od: 24 lis 2009
  • Miejscowość: Puławy
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 09 czerwca 2012 - 16:32

Eee, przesadzasz. Liczenie obudów pod głośniki jest 100x bardziej powszechne, dostępne i rozpracowane, jak liczenie piszczałek do organów. Wystarczy mieć autentyczne parametry głośnika, czyli głośnik do którego przyznaje się jakakolwiek normalna firma.
Z resztą... Większość osób słucha takich gatunków muzyki, że nie ma tam żadnego wzorca do którego można się odnieść - nie ma znaczenia czy będzie zniekształcać w tą czy w inną stronę, przesterowanie głośnika i wzmacniacza nie jest wadą (charakterystyczne charczenie + "przysiadanie" dźwięku przy basach), gałki (czy też inne nastawy) korektora i tak się przekręca grubo powyżej środkowej pozycji - ważne, żeby łupało, bo to daje zabawę. Więc o co się stresować?
A jak ktoś chce podejść do sprawy na poważnie... stron w sieci jest o tym mnóstwo. Programów wykonujących całe obliczenia też. Obudowa? Robi się z płyt MDF/HDF - żadne tam tajemne gatunki drewna, wystarczy tylko precyzyjnie wykonać.

Wyświetl postUżytkownik Msliextreme dnia 09 czerwca 2012 - 15:53 napisał

niektózy sie dziwia za co tyle płacą
Tutaj akurat racja. Czasem próbują wcisnąć chłam w takiej cenie, że szok. Ale to działa - niektórzy wtedy myślą: ooo, 800 zł za tubę?... skoro tyle kosztuje, to faktycznie musi mieć te 1000 watów".

Użytkownik XM edytował ten post 09 czerwca 2012 - 16:35


#4 Offline   MARIOMOSCOVE420


  • Postów: 334
  • Na forum od: 10 kwi 2011
  • Miejscowość: LLU
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Opel Omega, Saab 9-3

Napisano 09 czerwca 2012 - 18:31

Żeby nagłośnić nasze :star: trzeba mieć spory głośnik w bagażniku. Miałem wcześniej 250W RMS przyzwoitej firmy i bas był mało słyszalny, teraz mam głośnik dwu cewkowy po 250W RMS każda i efekt jest rewelacyjny.

#5 Gość_savant_


  • Na forum od: --

Napisano 09 czerwca 2012 - 20:13

Tylko zaapeluję o ostrożność z desingiem własnych wyrobów ;) . Ku przestrodze może coś z innej marki, lecz wyrób domowy jak najbardziej:

Dołączona grafika

:E

#6 Offline   Msliextreme


  • Postów: 146
  • Na forum od: 19 mar 2012
  • Miejscowość: Salzgitter
  • Mercedes:W124 2.5D <93r. - OM602
  • Rocznik:1992
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:Audi coupe 2.3

Napisano 10 czerwca 2012 - 00:52

Wyświetl postUżytkownik MARIOMOSCOVE420 dnia 09 czerwca 2012 - 18:31 napisał

Żeby nagłośnić nasze :star: trzeba mieć spory głośnik w bagażniku. Miałem wcześniej 250W RMS przyzwoitej firmy i bas był mało słyszalny, teraz mam głośnik dwu cewkowy po 250W RMS każda i efekt jest rewelacyjny.
jakos mnie to nie dziwi bo za tylną kanapą mamy zbiornik paliwa :) chyba ze kombi to inna sprawa.

#7 Offline   swampshark


  • Postów: 969
  • Na forum od: 19 cze 2008
  • Miejscowość: Biłgoraj
  • Mercedes:W201 2.5D - OM602
  • Rocznik:1987
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Golf lll 1.8, Bora 2.0, V40

Napisano 13 czerwca 2012 - 16:25

Wyświetl postUżytkownik MARIOMOSCOVE420 dnia 09 czerwca 2012 - 18:31 napisał

Żeby nagłośnić nasze trzeba mieć spory głośnik w bagażniku. Miałem wcześniej 250W RMS przyzwoitej firmy i bas był mało słyszalny, teraz mam głośnik dwu cewkowy po 250W RMS każda i efekt jest rewelacyjny.

Niekoniecznie. Ja w W201 miałem w boczek bagażnika zabudowany JL 10w0-4 125W Napędzany jakimś Alpine 200W w mostku i spokojnie zaspokajało zapotrzebowanie w uderzenia basu przeciętnego człeka jeżeli z przodu w drzwiach były 16-stki. Bagażnik wygłuszony matami i dekarką a w półce tylnej dziury po starych głośnikach zakryte maskownicami z tychże głośników. Koledzy chwalili takie rozwiązanie za "wyważenie" tzn. że wraz ze wzrostem głośności spokojnie doganiał muzykę ale też nie świdrował nieprzyjemnie uszu.

Wyświetl postUżytkownik Msliextreme dnia 09 czerwca 2012 - 15:53 napisał

odświeżę temat i powiem ze nie warto budowac samemu.kup w sklepie gotowy subwoofer blaupunkt,mac audio
Otóż ja wymieniłem swoją skrzynkę Blaupunkta z 30cm głośnikiem na tego JL 25cm z własną zabudową, przy projektowaniu której głównym czynnikiem był kształt wnęki i biłem się w pierś jaki głupi byłem kupując tamto badziewie. Jakość dźwięku w stosunku do Blaupunkta powalała i to w takiej prowizorce. Byłem w szoku. Co prawda stara skrzynka grała(raczej buczała) głośniej ale co to za granie było. Koszty były podobne

Użytkownik swampshark edytował ten post 13 czerwca 2012 - 16:26


#8 Offline   w0jta5


  • Postów: 5 025
  • Na forum od: 14 lis 2008
  • Miejscowość: Karkonosze
  • Mercedes:W201 1.8E - M102
  • Rocznik:1991
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 19 czerwca 2012 - 13:26

Wyświetl postUżytkownik MARIOMOSCOVE420 dnia 09 czerwca 2012 - 18:31 napisał

Żeby nagłośnić nasze :star: trzeba mieć spory głośnik w bagażniku. Miałem wcześniej 250W RMS przyzwoitej firmy i bas był mało słyszalny, teraz mam głośnik dwu cewkowy po 250W RMS każda i efekt jest rewelacyjny.

U mnie DLS W610 (180W) w skrzynce BR pędzony RF Punch 200.4 gra naprawdę dobrze.

Tak jak napisał swampshark, wszystko zależy od głośnika (producenta).

#9 Offline   dyzio767


  • Postów: 137
  • Na forum od: 17 paź 2011

Napisano 20 czerwca 2012 - 21:30

..Mercedesa w sedanie dość trudno nagłośnić. Ja zamiast budować czy kupowac gotowca postawiłem na 2szt 20-to cm Cantonów Pullmanów Free Air. wiem że wśród audiofilów jak sie powie "free-air" robi się spore zamieszanie, ale zapewniam, że w przypadku Cantona basu ani kontroli nad głośnikami nie brakuje (całość napędza Hifonics z 80tych lat)

Kto z Łodzi lub okolic zapraszam na odsłuch. Zwykle słuchacze są pod sporym wrażeniem.

Użytkownik dyzio767 edytował ten post 20 czerwca 2012 - 21:31


#10 Offline   swampshark


  • Postów: 969
  • Na forum od: 19 cze 2008
  • Miejscowość: Biłgoraj
  • Mercedes:W201 2.5D - OM602
  • Rocznik:1987
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Golf lll 1.8, Bora 2.0, V40

Napisano 21 czerwca 2012 - 17:10

Wyświetl postUżytkownik dyzio767 dnia 20 czerwca 2012 - 21:30 napisał

wiem że wśród audiofilów jak sie powie "free-air" robi się spore zamieszanie, ale zapewniam, że w przypadku Cantona basu ani kontroli nad głośnikami nie brakuje (całość napędza Hifonics z 80tych lat)

Kto z Łodzi lub okolic zapraszam na odsłuch. Zwykle słuchacze są pod sporym wrażeniem.

Mój kolega z "jajkami" w tylnej półce też robił na podremizowych kolegach spore wrażenie pod warunkiem że ktoś nie siadł na tylnym siedzeniu bo wtedy się w człowieku flaki wywracały. Z przodu ledwie co pyrkała muzyka a za uszami pasażerów z tyłu młóciło, że własnych myśli nie słychać. Rozumiem że zestaw głośnikowy powinien być dla kierowcy i to on powinien cieszyć się wrażeniami z odsłuchu ale to nie znaczy, że z tyłu musi już być porażka. Ja nie jestem jakimś ultra audiofilem tylko normalnym człowiekiem i od zestawu car audio tego samego oczekuję czyli normalności. A co do nagłośnienia mercedesa to nie jest taka trudna sprawa. Trzeba tylko chciec








Podobne tematy Zwiń