Skocz do zawartości




- - - - -

[w124] Dylemat automat vs reczna


34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość__


  • Na forum od: --

Napisano 04 sierpnia 2008 - 10:29

Witam, kolegow. Wczoraj pozbylem sie mojej starej fury i teraz szykuje sie na MB. Chce kupic sobie jakiegos E 320T lub E280T z tym ze z tego co widze bardzo ciezko dostac auto z takim silnikiem i reczna skrzynia. Wszystkie auta w ogloszeniach sa na automacie i tu wlasnie jest problem. Jakos nie jestem przekonany do takiej skrzyni. Czy ktos bardziej doswiadczony w tym temacie moze mi napisac jaka jest mniej wiecej roznica w spalaniu miedzy automatem a reczna, czy te skrzynie sa trwale? Czy dajmy na to auto z 200tys przebiegu pojezdzi bezproblemowo jakis czas czy moze trzeba jakis remont robic w niedlugim czasie i czy ewentualny remont takiej skrzyni to duzy wydatek. Bardzo prosze o wyczerpujaca odpowiedz :ok:



#2 Offline   Rob


  • Postów: 5 137
  • Na forum od: 24 sty 2007
  • Miejscowość: Busko Zdrój i okolice
  • Mercedes:W124 2.6E - M103
  • Rocznik:1988
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:E124 300D 24V
  • Trzeci Mercedes:E211 2.7 CDI
  • Inne auto:Partner 1.6 HDI

Napisano 04 sierpnia 2008 - 10:49

Skoor napisał:

Jakos nie jestem przekonany do takiej skrzyni.

Też nie byłem ;-) .....
Tak na początek niektóre silniki współpracowały wyłącznie z automatem, ale to sprawdzisz w FAQ.
Sprawa trwałości, powiem tak: automat to dość skomplikowane aczkolwiek luksusowe urządzenie (wymaga dopłaty przy zakupie nowego auta). Przy "normalnej" eksploatacji (bez palenia gumy) spokojnie wytrzyma do naprawy głównej silnika a nawet dłużej. Ważne by przestrzegać okresowych wymian oleju i filtra oraz zwracać uwagę na sterowanie, by w przypadku jakichkolwiek zakłóceń w przełączaniu biegów (szarpnięcia) od razu szukać przyczyny, gdyż odkładanie naprawy pociągnie za sobą dość duże koszty. Najczęstsze uszkodzenia ASB to zużyte tarczki, koszt naprawy zaczyna się od około 1500PLN w górę. I czasami w dużą górę, gdyż uszkodzenie płyty sterującej najczęściej prowadzi do szukania innej skrzyni (płyta w ASO około 5kPLN). Nie ma się co czarować, automat jest droższy w obsłudze od manuala i wymaga by przy nim operował doświadczony mechanik. Po za tym układ sterowania z systemem podciśnień, modulatorem też nie każdy potrafi ustawić.

A teraz same dobre rzeczy:
Poprzedni MB miałem z ASB, obecny również ( choć teraz tiptron a to już zupełnie inna bajka jeżeli chodzi o przełączanie biegów i niestety bardzo drogi w ewentualnej naprawie. Posiada również skomplikowane sterowanie elektroniczne a nie mechaniczne jak starsze skrzynie. Jazda automatem to bajka, szczególnie w mieście. Po jasna cholerę deptać miliony razy sprzęgłem i nabawiać się żylaków? :ok: Automat zrobi to płynnie, po za tym łatwiej jest manewrować autem z ASB bo operujesz tylko hamulcem (na płaskim terenie). Co do spalania to wszystko zależy od nogi oczywiście. Ale w mieście spalisz mniej, gdyż ASB dąży do szybkiej zmiany biegu na jak najwyższy więc nie ma piłowania. W trasie starsze automaty (4 biegowe) powodują większe spalania (wyższe obroty silnika przy dużych prędkościach).
Ważna sprawa - z doświadczenia wiem iż silniki pracujące z ASB sa mnie wymęczone

Zakończenie: nastepny MB też u mnie będzie automat :)

#3 Gość__


  • Na forum od: --

Napisano 04 sierpnia 2008 - 10:52

Skoor napisał:

Chce kupic sobie jakiegos E 320T lub E280T

Jeśli kombi to moim zdaniem tylko i wyłącznie w automacie.

Skoor napisał:

czy te skrzynie sa trwale? Czy dajmy na to auto z 200tys przebiegu pojezdzi bezproblemowo

Bardzo trwałe jeśli olej i filtry były wymieniane bo niestety wielu sądzi że tego się nie wymienia. Zwróć również uwagę na to, że większość zajechanych silników są w manualu ;-)

Nie bój się tej skrzyni. Bardzo łatwo ją zdiagnozować.
Remont to bardzo duży wydatek a nie każdy mechanik to potrafi.

Jeśli nauczysz się jeździć z automatem to spalanie nie będzie dużo większe od manuala.

Podsumowując z mojej strony: manual w mocniejszych silnikach. Kombi + automat = 100% zadowolenia z jazdy Mercedesem.

#4 Gość__


  • Na forum od: --

Napisano 04 sierpnia 2008 - 16:30

To w takim razie, mozecie mi napisac na co ewentualnie zwrocic uwage przy zakupie auta z ASB? Auto chce sprowadzic z dojczland, oni tam raczej dbaja o nie ale nigdy nic nie wiadomo... :mrgreen:

#5 Offline   Rob


  • Postów: 5 137
  • Na forum od: 24 sty 2007
  • Miejscowość: Busko Zdrój i okolice
  • Mercedes:W124 2.6E - M103
  • Rocznik:1988
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:E124 300D 24V
  • Trzeci Mercedes:E211 2.7 CDI
  • Inne auto:Partner 1.6 HDI

Napisano 04 sierpnia 2008 - 16:51

Skoor napisał:

co ewentualnie zwrocic uwage przy zakupie auta z ASB?

Ma po prostu płynnie i bez szarpnięć zmieniać biegi góra/dół. Szczególnie sprawdź na zimnym czy jest OK. Jak ci się uda zajrzeć pod niego to skrzynka ma być sucha. Sprawdź poziom oleju, jego barwę i zapach. Sprawdź na jakimś wzniesieniu czy po puszczeniu hamulca auto stoi w miejscu. Re

#6 Offline   Ławka


  • Postów: 81
  • Na forum od: 06 kwi 2008
  • Miejscowość: Rumia

Napisano 04 sierpnia 2008 - 17:16

Skoor napisał:

czy te skrzynie sa trwale? Czy dajmy na to auto z 200tys przebiegu pojezdzi bezproblemowo
Mój ma 600 tyś na automacie w 3L Dieslu :mrgreen: i działa wsio jak w zegarku

Kolega Rob dobrze doradza :D

Ważne jak będziesz się obchodził z gazem...

Jeździłem z manualną w kombi i wole ASB :!:

Rob napisał:

W trasie starsze automaty (4 biegowe) powodują większe spalania (wyższe obroty silnika przy dużych prędkościach).
nie jest tak źle :ok: :-P

#7 Offline   Rob


  • Postów: 5 137
  • Na forum od: 24 sty 2007
  • Miejscowość: Busko Zdrój i okolice
  • Mercedes:W124 2.6E - M103
  • Rocznik:1988
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:E124 300D 24V
  • Trzeci Mercedes:E211 2.7 CDI
  • Inne auto:Partner 1.6 HDI

Napisano 04 sierpnia 2008 - 17:38

Cytat

nie jest tak źle

:ok: zapomniałem napisać by podczas testu kolega sprawdził również wyłącznik pod gazem, deptając po prostu do podłogi :mrgreen:

#8 Offline   davmix


  • Postów: 2 456
  • Na forum od: 24 cze 2008
  • Miejscowość: Kalisz
  • Mercedes:W201 2.0D - OM601
  • Rocznik:1992
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:E320 CDI

Napisano 04 sierpnia 2008 - 17:54

Rob napisał:

:ok: zapomniałem napisać by podczas testu kolega sprawdził również wyłącznik pod gazem, deptając po prostu do podłogi :D
Rob, zapomniałeś koledze po co ma go sprawdzić :mrgreen:
Jak będziesz miał możliwość jazdy próbnej to spróbuj kogoś wyprzedzić wciskając gaz do oporu wtedy powinna nastąpić redukcja biegu tzw. kick-down nie następuje to = problem.

#9 Offline   Ukaniu


  • Postów: 676
  • Na forum od: 30 maj 2007
  • Miejscowość: Jaktorów
  • Mercedes:W201 2.6 - M103
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:A8 D2 4,2

Napisano 04 sierpnia 2008 - 17:57

Automat może trchę szarpać to nie jest bardzo szkodliwe.
Najgorźniejszy jest poślizg: prędkość obrotowa podczas zaminy na bieg wyższy powinna tylko i wyłącznie maleć.
Bieg wsteczny pomimo opóźnienia powinien włączać się pewnie na gorącym silniku.

#10 Gość__


  • Na forum od: --

Napisano 04 sierpnia 2008 - 20:42

Ławka napisał:

Ważne jak będziesz się obchodził z gazem...

z gazem obchodze sie raczej delikatnie, ale lubie mocne silniki, zapas mocy daje mi, ze tak powiem poczucie bezpieczenstwa :D

Ławka napisał:

Jeździłem z manualną w kombi i wole ASB :D

do tej pory mialem manual(3L 220HP), a na automacie jezdzilem tylko kia, ale to tak raczej nie ma porownania (jakas dziwna ta skrzynia byla, 3 bieg wlanczal sie przy 80km/h, czytaj po miescie caly czas na 2-ce) :shock:

No nic od jutra zaczynam poszukiwania, mam nadzieje, ze beda owocne :grin: jesli koledzy bedziecie mieli jeszcze jakies rady to chetnie skorzystam ;) wychodzi na to, ze szukam zadbanego MB w automacie :cool:








Podobne tematy Zwiń