Skocz do zawartości




- - - - -

[S124] Lampka podsufitki


13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Offline   cierniu4xl


  • Postów: 73
  • Na forum od: 16 cze 2010
  • Miejscowość: SZCZECIN
  • Mercedes:W124 3.0D turbo - OM603
  • Rocznik:1990
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 12 lutego 2014 - 23:57

Witam ma problem z lampka podsufitki ciągle świeci z jednej strony wymieniłem czujki otwierania podświetlenia drzwi i wnętrza z resztą proponuje zerknąć na foto najłatwiej będzie sprawdzić wymieniając całą lampkę ale czy na pewno?



#2 Offline   aarmir


  • Postów: 682
  • Na forum od: 12 kwi 2013
  • Miejscowość: Trójmiasto
  • Mercedes:W124 2.5D <93r. - OM602
  • Rocznik:1992
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Drugi Mercedes:S124 E-Klasse 250 TD - OM605 1994

Napisano 13 lutego 2014 - 11:01

Wyrobiony włącznik ślizgowy w lampce, objawem typowym jest brak możliwości włączenia,Ty masz nietypowy-zwiera na stałe ;) Wyjmij lampkę,zobacz jak tam wygląda podpięcie kabli i kostki-czy wszystko jest tak jak powinno być,izolacja itd..Jeśli tak,to tego ślizgacza się nie rozbiera-możesz sprobować przez tę szparkę delikatnie coś prysnąć /jakiegoś kontaktrona w spraju np/ i poruszać,ale na wiele i długo się to nie zda.Lampka w używce /bez przycisku szybra/ 30-40 zł...only. ;)

Użytkownik aarmir edytował ten post 13 lutego 2014 - 11:02


#3 Offline   cierniu4xl


  • Postów: 73
  • Na forum od: 16 cze 2010
  • Miejscowość: SZCZECIN
  • Mercedes:W124 3.0D turbo - OM603
  • Rocznik:1990
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 14 lutego 2014 - 07:45

Dziękuje za
Odpowiedź

#4 Offline   Gerri


  • Postów: 2 648
  • Na forum od: 25 maj 2009
  • Miejscowość: Limerick
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak
  • Inne auto:Audi A3

Napisano 15 lutego 2014 - 07:59

Wyświetl postUżytkownik cierniu4xl dnia 12 lutego 2014 - 23:57 napisał

ciągle świeci z jednej strony
Jak byś używał interpunkcji, kropek i wielkich liter to takie głupoty by nie powstawały.
Co to znaczy: "ciągle świeci"? Jak ustawisz suwak w pozycję "0" też świeci? To czemu nie napiszesz dokładnie, tylko wprowadzasz nas w błąd?
Nie mam dokładniejszych danych, tak więc muszę założyć, że lampka nie gaśnie, jak suwak ustawiony jest w pozycji w której lampka powinna po zamknięciu wszystkich drzwi zgasnąć.
Diagnostyka jest taka:
Wyciągnij lampkę, ściągnij wtyczkę połączeniową i obejrzyj plastik przy każdym z pinów na lampce. Powinny być bardzo małe oznaczenia: "31", "30", "15" i "TK".
30 - plus z akumulatora
31- masa
15 - zapłon
TK - do wyłączników drzwiowych
Wyjmij kabelek TK z wtyczki i załóż wtyczkę na lampkę. W pozycji w której lampka powinna zgasnąć przy zamkniętych drzwiach lampka powinna być zgaszona (lub zgaśnie po krótkiej chwili). Jeżeli świeci ciągle, to jest uszkodzona.

Diagnostyka kabelków.
Szykujemy małą kontrolkę z żarówki i kabelków, wyciągamy lampkę, odpinamy wtyczkę. Lampkę odkładamy na bok, i kontrolkę wsadzamy w otwory wtyczki.
30 + 31 Lampka świeci stale (niezależnie czy drzwi otwarte czy zamknięte)
15 + 31 Lampka świeci po włączeniu zapłonu
30 + TK Lampka świeci TYLKO po otwarciu przednich drzwi
Oczywiście są to oznaczenia z lampki, bo na wtyczce są tylko 1,2,3,4.... co nas w tej chwili nie obchodzą.
Jeżeli WSZYSTKIE punkty są zgodne z opisem to jest prawie pewne, że usterka jest wewnątrz lampki.
Masz alarm w aucie? Jeżeli tak, i jeżeli został źle zamontowany (co jest w zasadzie regułą w Mercedesie 124) to w punkcie 30 + TK lampka będzie świecić po otwarciu KTÓRYCHKOLWIEK drzwi.

Wyświetl postUżytkownik aarmir dnia 13 lutego 2014 - 11:01 napisał

Wyrobiony włącznik ślizgowy w lampce, objawem typowym jest brak możliwości włączenia,Ty masz nietypowy-zwiera na stałe
.Jeśli tak,to tego ślizgacza się nie rozbiera
Było kilku producentów (i w związku z tym kilka wykonań) tej lampki. Masz doświadczenie z jednym typem, tak więc nie zakładaj z góry że się nie rozbiera.
Powiem więcej: rozbierałem i składałem wszystkie typy, i w żadnym przypadku nie było to niemożliwe. Trochę cierpliwości i trochę zdolności manualnych.

#5 Offline   japi 65


  • Postów: 199
  • Na forum od: 19 mar 2009
  • Miejscowość: Toruń
  • Mercedes:W124 2.5D <93r. - OM602
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 15 lutego 2014 - 09:05

Potwierdzam. Też miałem uszkodzoną lampkę-suwak nie stykał jak trzeba.Można wszystko rozebrać na drobny mak.Trochę zabawy jest z wnętrzem elementu ślizgacza włącznika.....ale dla chcącego......Jedyny problem to to ,że teraz w dwóch pozycjach włącznika pali się mniejsza z żarówek,Aby paliła się większa trzeba otworzyć drzwi. Przy zamkniętych drzwiach większej z żarówek nie można zapalić, ale nie wiem czy to jest prawidłowe. Moim zdaniem przy którejś z pozycji wyłącznika przy zamkniętych drzwiach powinny palić się obie żarówki. Ciekawe co jest prawidłowe

#6 Offline   wojtek81


  • Postów: 5 934
  • Na forum od: 17 wrz 2009
  • Miejscowość: Wielkopolska
  • Mercedes:inny / brak
  • Rocznik:brak
  • Nadwozie:brak
  • Skrzynia biegów:brak
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 15 lutego 2014 - 10:18

Wyświetl postUżytkownik aarmir dnia 13 lutego 2014 - 11:01 napisał

Jeśli tak,to tego ślizgacza się nie rozbiera
U siebie rozebrałem, papierkiem ściernym poczyściłem, do dziś pracuje poprawnie.

Wyświetl postUżytkownik japi 65 dnia 15 lutego 2014 - 09:05 napisał

Przy zamkniętych drzwiach większej z żarówek nie można zapalić, ale nie wiem czy to jest prawidłowe
Jest nieprawidłowe.
Na drzwi reaguje tylko duża lampka.
Osobno dużą, małą jak i obie naraz włączasz "suwakiem".

#7 Offline   cierniu4xl


  • Postów: 73
  • Na forum od: 16 cze 2010
  • Miejscowość: SZCZECIN
  • Mercedes:W124 3.0D turbo - OM603
  • Rocznik:1990
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 16 lutego 2014 - 00:12

Witam wracając do tematu lampka świeciła suwak włączał i wyłączał światło problemem było to iż świeciła się prawa strona na czerwono tak jak by nie były zamknięte drzwi z prawej strony,problem znikł po wymianie lampki teraz jest tak jak być powinno lampka była trefna,Dziękuje za wszystkie odpowiedzi

#8 Offline   japi 65


  • Postów: 199
  • Na forum od: 19 mar 2009
  • Miejscowość: Toruń
  • Mercedes:W124 2.5D <93r. - OM602
  • Rocznik:1989
  • Nadwozie:sedan
  • Skrzynia biegów:manualna 5
  • Opcja:brak
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 17 lutego 2014 - 19:10

po przeczyszczeniu ścieżek i styków zaświeciły obie lampki-czyli prawidłowo-sprawna

#9 Offline   heniutek_pl


  • Postów: 72
  • Na forum od: 09 paź 2013
  • Miejscowość: FZ
  • Mercedes:W124 3.0D turbo - OM603
  • Rocznik:1994
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 18 marca 2014 - 18:40

Podczepię się pod temat bo mam problem w podobnym zakresie.
Lampka, którą zastałem przy zakupie miała przepalone ścieżki. Nabyłem drogą kupna sprawną, wpięłem i zaczeły się cuda.
Oświetlenie słupków nie gaśnie jak tylko lampka jest wpięta w układ. Kiedy jej nie ma działają jak najbardziej prawidłowo, zapalają się i gasną przy otwieraniu i zamykaniu drzwi, przełącznik w konsoli środkowej również działa jak należy. Sama lampka też nie gaśnie. To znaczy precyzyjnie : na nastawie zero gaśnie, ale na nastawach lampka główna-czytanie-obia na raz nie gaśnie, a powinna przy pierwszej nastawie.
Macie jakieś pomysły co może być nie tak ?
Pozdro :)

#10 Offline   heniutek_pl


  • Postów: 72
  • Na forum od: 09 paź 2013
  • Miejscowość: FZ
  • Mercedes:W124 3.0D turbo - OM603
  • Rocznik:1994
  • Nadwozie:kombi
  • Skrzynia biegów:automatyczna
  • Opcja:E-Klasse
  • Alternatywne paliwo:brak

Napisano 23 marca 2014 - 10:55

Gerri możesz rozwinąć jakie są objawy przy źle zamontowanym alarmie w odniesieniu do oświetlenia ?
Kwestia lampki pomyślnie się rozwiązała, przy czym przydał się bardzo pinout który wstawiłeś :) ( we wtyczce z wiązki zamienione były piny masy i TK).
Natomiast chciałem się zorientować o co chodzi z tą zależnością alarmu i oświetlenia, bo u mnie po otwarciu którychkolwiek drzwi zapala się lampka główna i żarówki na słupkach C i D (buda w kombi)








Podobne tematy Zwiń